Piątek, 14.12.2018, imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny

Oddadzą hołd w Rynku

  • 6.07.2018, 12:51
Oddadzą hołd w Rynku
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej w Dębicy zaprasza do oddania hołdu zamordowanych żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Jana Stefki „Mściciela”, w 72. rocznicę ostatniej publicznej egzekucji na działaczach podziemia niepodległościowego w Polsce, która miała miejsce w południe 10 lipca 1946 roku.

Na podstawie wyroku Sądu Okręgowego w Rzeszowie z 25 czerwca 1946 r., rozpatrującego sprawę w trybie doraźnym, żołnierze niepodległościowego oddziału dowodzonego przez Jana Stefkę „Mściciela” – Józef Kozłowski, Franciszek Noster, Józef Grębosz, Zygmunt Ząbek i Jan Gomułka, skazani zostali na karę śmierci. Trzech ze skazanych na najsurowszą karę, Urząd Bezpieczeństwa Publicznego postanowił powiesić w Dębicy.

Egzekucja odbyła się w środę 10 lipca 1946 r., w dzień targowy, gdy do miasta przyjechało wielu ludzi z okolicznych wsi. Kat – Sylwester Bizon – założył pętlę trzem młodym ludziom stojącym na przyczepie samochodu, który w pewnym momencie odjechał. W ten okrutny sposób zakończyli życie: Józef Grębosz, Józef Kozłowski i Franciszek Noster.

Uroczystości odbędą się we wtorek 10 lipca br. o godz. 12:00 na Rynku w Dębicy, gdzie złożone zostaną wiązanki kwiatów i znicze przy pomniku Bohaterów Polski Podziemnej, uroczyście odsłoniętym przed pięcioma laty w 2013 roku.

Źródło: www.ak1944.pl

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe