Wtorek, 23.10.2018, imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna

Pamięci Żydów z Dębicy (zdjęcia)

  • 24.07.2018, 21:31
Pamięci Żydów z Dębicy (zdjęcia)
Obchody Dnia Pamięci o Żydowskiej Społeczności w Dębicy w 76. rocznicę pierwszej likwidacji Żydów z getta w Dębicy rozpoczęły się o godzinie 17 na terenie ogródka jordanowskiego.

Na miejscu tzw. Księżej łąki, gdzie odbywała się selekcja na Żydów do transportu i na tych, którzy mogą zostać w getcie, odbyła się oficjalna część, w tym przemówienia okolicznościowe przedstawicieli władz miasta i gości, modlitwy duchownych oraz złożenie kwiatów i kamieni na miejscu pamięci.

Podobnie na Skwer Mikołajkowów pod obeliskiem 

upamiętniającym Leokadię i Aleksandra Mikołajkowów, którzy podczas wojny uratowali ponad 20 Żydów. 

Przy mogile na Wolicy uczestnicy, Żydzi z Izraela, ale też mieszkańcy Dębicy, uczcili pamięć ok. 500 Żydów zamordowanych podczas masowej egzekucji 21 lipca 1942 r.

Na zakończenie w synagodze przy ul. Krakowskiej w koncercie melodii hebrajskich wystąpił Bartłomiej Prucnala (saksofon altowy).

Dzisiaj nasza fotorelacja, jutro więcej na temat obchodów.

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe