Medal dla kpt. Jacka Popiela - zdjęcia

  • 12.08.2018, 15:41 (aktualizacja 12.08.2018, 16:32)
  • Grzegorz Król
Medal dla kpt. Jacka Popiela - zdjęcia Grzegorz Król
Po latach przerwy w Podlesiu Machowskim znów było głośno o I Batalionie Barbara 16. Pułku Piechoty Armii Krajowej. To właśnie w tej wsi w dniach od 4 do 6 sierpnia 1944 roku został sformowany. Stąd żołnierze wyruszyli do walk na Pogórzu Ciężkowicki, w ramach Akcji Burza. Wśród nich było wielu mieszkańców dzisiejszego powiatu dębickiego.

Po mszy w kościele w Łękach Górnych uczestnicy przejechali pod kaplicę w Podlesiu Machowskim. Tam, pod wmurowaną w 27 maja 2007 roku tablicą, złożone zostały przez kombatantów i samorządowców wiązanki kwiatów. Jednak najbardziej uroczystą chwilą podczas spotkania w Podlesiu Machowskim było wręczenie medalu Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który odebrał kpt. Jacek Popiel z Łęk Dolnych. Był członkiem I Batalionu Barbara, Walczył pod pseudonimem Lipek. To także pilot, instruktor szybowcowy, jeden z twórców Aeroklubu Gliwickiego. W minioną niedzielę 5 sierpnia, Jacek Popiel obchodził 90. urodziny. Uczestnicy uroczystości z okazji 74. rocznicy sformowania Batalionu Barbara odśpiewali mu Sto lat, a orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Pilźnie zaserwowała jubilatowi piosenkę.

- Nie jestem dobrym mówcą. Bardzo dziękuję - powiedział kpt. Jacek Popiel.

Zarówno on, jak i setki innych partyzantów przeszli szlak prowadzący z Podlesia Machowskiego przez Świniogórę, Zalasową, Ryglice, Dobrocin, Ratówki, Brzankę, Dąbrówkę Tuchowską, Rychwałd, Suchą Górę, Jamną, Lubinkę do Lichwina, gdzie batalion został rozformowany. W czasie tej tułaczki stoczyli wiele walk z niemieckim okupantem, m.in. na wzgórzu Jamna, czy w Lubince.

Grzegorz Król

Zdjęcia (35)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe