Prawie 2,5 mln zł na naprawę dróg

  • 17.08.2018, 10:27
  • Ryszard Pajura
Prawie 2,5 mln zł na naprawę dróg
Prawie 2,5 mln zł przekazało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji samorządom z powiatu dębickiego Podkarpacia na realizację zadań z zakresu usuwania skutków klęsk żywiołowych. Na całe Podkarpacie trafi 41 mln zł.

Pieniędzy nie dostała jedynie gmina Brzostek. Burmistrz Wojciech Staniszewski tłumaczy, że Brzostek nie starał się o promesę, ponieważ wszystkie inwestycje, których dotyczyły protokoły popowodziowe sporządzone w 2010 roku, zostały wykonane.

Ostatnia, droga w Grudnej, zostanie oddana do użytku w przyszłym tygodniu.

- Wszystko jest zrobione, więc nie mamy protokołów i nie możemy starać się o te pieniądze - wyjaśnia.

W tak dobrej sytuacji nie były pozostałe gminy w powiecie. Największe wsparcie z ministerialnej puli trafiło do gmin Dębica i Czarna. Obie dostały po 700 tys. zł.

W gminie Czarna pomoże to w remoncie jednej z dróg w Starej Jastrząbce.

W gminie Dębica będą to dwie drogi. Pierwsza w Podgrodziu od kościoła w stronę lasu w przysiółku Grabówka, druga, osiedlowa, prowadząca w stronę torów w Nagawczynie. Obie zyskają nową, asfaltową nawierzchnię.

470 tys. zł dostała gmina Pilzno na remont jednej z dróg w Gębiczynie i ul. Osiedlową w Pilźnie.

- Osiedlowa to jest droga łącząca ul. Kościuszki z ul. Niepodległości. Kładziemy tam asfalt i tym samym kończymy pewien etap prac na osiedlu Niepodległości - informuje burmistrz Ewa Gołębiowska.

Również na dwie drogi dostała 440 tys. zł gmina Żyraków. Pierwszą w przysiółku Kolonia w miejscowości Bobrowa, druga w przysiółku Parkany w Zasowie. W obu przypadkach, jak twierdzi wicewójt Grzegorz Reguła, chodzi o położenie nowego asfaltu.

- Prócz tych dwóch dróg zostanie nam jeszcze pięć zadań, żebyśmy mogli powiedzieć, że w pełni wyczyściliśmy się ze szkód popowodziowych - wyjaśnia zastępca Marka Rączki.

400 tys. zł trafiło do miasta Dębica. Ale nie na drogi, ale na remont koryta potoku Kawęckiego.

Na 370 tys. zł może liczyć gmina Jodłowa. Za te pieniądze wykonana zostanie jedna z dróg w Jodłowej Górnej i jedna w Jodłowej Dolnej.

Wójt Robert Mucha zdaje sobie jednak sprawę, że dla jego gminy to kropla w morzu potrzeb.

- Myśmy w 2010 roku przeżyli powódź stulecia i cały czas się odbudowujemy - tłumaczy.

W Jodłowej na realizację czeka jeszcze przynajmniej kilka protokołów popowodziowych. Dlatego Mucha deklaruje, że jeśli tylko pojawią się kolejne możliwości starania się o pomoc z ministerstwa, na pewno z tego skorzysta.

 

tra

Obserwator Lokalny nr32/2017

ryszardpajura_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe