Do Brukseli chciałaby wrócić

  • 11.09.2018, 08:50 (aktualizacja 11.09.2018, 08:55)
  • Janusz Grajcar
Do Brukseli chciałaby wrócić
Przed wyjazdem studyjnym do Brukseli Małgorzata Ruda z Bobrowej miała wiele obaw. Do stolicy Belgii miała polecieć z ponad 30 osobami, żadnej z nich nie znała. Nie wiedziała, jak się wśród nich odnajdzie. Kiedy po czterech dniach wracała do Polski, żałowała, że ta przygoda trwała tak krótko.

Mogła w niej uczestniczyć dzięki temu, że wzięła udział w konkursie na hasło promujące politykę spójności UE. Jej propozycja – Wspólnie przekraczamy granice, które kiedyś były, ale nie ma ich teraz w Unii Europejskiej – okazała się prorocza. W lipcu dowiedziała się, że została laureatką i na początku września poleci w nagrodę do Brukseli wraz z piętnastką innych czytelników tygodników lokalnych z całej Polski. Wszystkim zaś towarzyszyli przedstawiciele redakcji.
Podstawowym punktem była wizyta w siedzibie Komisji Europejskiej. Tu uczestnicy spotkali się z unijnymi urzędnikami, którzy reprezentują interesy Polski. Od Marii Galewskiej z Dyrekcji ds. Polityki Regionalnej i Polityki Miejskiej, dowiedzieli się na przykład, że Polska pozyskała już ponad 150 mld euro z UE, a teraz walczy o 64,4 mld euro na lata 2021-2027.
- A ja będę pamiętać jej słowa, że pracę w Brukseli można dostać nie dzięki układom. Uczyła się, zdała egzamin i została przyjęta do dyrekcji. Może będę chciała pójść w jej ślady – mówi Małgorzata Ruda.
Spotkali się również z przedstawicielami Dyrekcji ds. Komunikacji Robertem Sołtykiem i Piotrem Szymańskim, którzy przekonywali, że nasz kraj bardzo wiele zyskał dzięki przystąpieniu do UE. Część studyjna trwała nieco ponad trzy godziny, a czwartkowe popołudnie i piątek każdy mógł zaplanować sobie według własnego uznania. Nasza Czytelniczka odwiedziła m.in. Atomium, czyli monumentalny model kryształu żelaza zlokalizowany w dzielnicy Laeken.
- Odnaleźliśmy też słynną figurkę Maneken Pis. Moje zdziwienie było duże, kiedy okazało się, że furorę robi coś tak małego. Wyobrażałam sobie wcześniej, że ten chłopczyk, do którego ciągną turyści, jest o wiele większy – opowiada mieszkanka Bobrowej.
Małgorzata Ruda wrażenia z pobytu w Brukseli opisze szerzej, a my zamieścimy je w tym tygodniu na stronie www.debica24.eu.

Projekt „InForMe - działania informacyjne w zakresie promocji Polityki Spójności przez media lokalne” realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach konkursu 2017CE16BAT063 „Wsparcie środków informacyjnych dotyczących polityki spójności UE”. Niniejsza publikacja odzwierciedla wyłącznie stanowisko autora. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek użycie zawartych w niej informacji.

Janusz Grajcar

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe