Obchody Dnia Sybiraka od jutra - premiera filmu

  • 12.09.2018, 09:26 (aktualizacja 12.09.2018, 13:39)
  • Ryszard Pajura
Obchody Dnia Sybiraka od jutra - premiera filmu Kadr filmu Dębiccy Sybracy - historia kamerą zapisana. Fot. Jerzy Godzisz
Dzień Sybiraka to umowna data, uroczystości w powiecie dębickim odbywać się od jutra do niedzieli 23 września, m.in. w Dębicy, Zasowie, Mokrem. Zawsze organizowane są ok. 17 września w rocznicę najazdu Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku.

Dębiccy Sybiracy - historia kamerą zapisana

Jutro, w czwartek 13 września Muzeum Regionalne w Dębicy zaprasza na premierę czwartego, ostatniego już odcinka filmu Dębiccy Sybiracy - historia kamerą zapisana. Do fabularyzowany dokument, opisujący losy związanych z naszym powiatem Sybiraków.

Film jest autorstwa Beaty Kwiatek i Andrzeja Kwiatka. Powstaje we współpracy z Jerzym Godziszem.

Premiera odbędzie się w Starym Kinie Muzeum Regionalnego przy ul. Ratuszowej 4 o godz. 16:00.

 

Pamięci wywiezionych żołnierzy AK

W 79. rocznicę sowieckiej agresji oraz 74. rocznicę wywózki na wschód żołnierzy Armii Krajowej z Mokrego w gminie Żyraków odbędą się tradycyjne uroczystości. 

Zuzanna Janora, radna z Bobrowej, apelowała na sesji Rady Gminy, by obchody te miały charakter święta gminnego i pamiętano podczas nich o wywiezionych mieszkańcach także innych miejscowości, m.in. z Nagoszyna i Bobrowej.

Obchody Dnia Sybiraka rozpoczną się o godz. 14:30 w Mokrem, gdzie pod tablicą na Kapliczce Sybiraka, upamiętniającą wywózkę i jej ofiary, złożone zostaną kwiaty.

O godz. 15:00 w kościele parafialnym w Zasowie odprawiona zostanie msza św. w intencji Sybiraków i mieszkańców Mokrego.

O 16:10 w Szkole Podstawowej w Mokrem rozpocznie się część oficjalna. W jej trakcie montaż słowno-muzyczny przedstawią uczniowie tej szkoły. Odbędzie się także Koncert Patriotyczny w wykonaniu Orkiestry Dętej Gminy Żyraków.

 

Na Grobie Sybiraka

W niedzielę 23 września o godz. 10:30 w kościele św. Jadwigi Śląskiej w Dębicy odprawiona zostanie msza św. w intencji zmarłych i żyjących Sybiraków.

Po mszy, ok. godz. 12:00 na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy złożone zostaną wieńce i wiązanki kwiatów na symbolicznym Grobie Sybiraka.

 

ryszardpajura_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe