Wtorek, 23.10.2018, imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna

Ostre spięcie na ostatniej sesji w kadencji - zdjęcia

  • 8.10.2018, 21:29 (aktualizacja 09.10.2018 11:51)
Ostre spięcie na ostatniej sesji w kadencji - zdjęcia Podczas sesji doszło do ostrej dyskusji pomiędzy burmistrzem Mariuszem Szewczykiem (z prawej) i radnym Mateuszem Cebulą (z lewej). Fot. G. Król
To była ostatnia taka sesja w obecnej kadencji Rady Miejskiej. Radni dziękowali za cztery lata współpracy, a burmistrz Mariusz Szewczyk wręczył im upominki.

Wszyscy radni obecnej kadencji ubiegają się o mandat na kolejną, ale szanse na to, że go otrzymają w komplecie są raczej niewielkie. Niektórzy więc postanowili skorzystać z tego, że być może widzą się ostatni raz z koleżankami i kolegami w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego i dziękowali za wszystko, co udało się wspólnie osiągnąć. Radna Katarzyna Rostowska-Machnik przeczytała wiersz Matki Teresy z Kalkuty, natomiast burmistrz Mariusz Szewczyk dziękował i przepraszał.

- Dziękuję za merytoryczne rozmowy, za to że czas spędzony na komisjach przynosił efekt. Myślę, że może wiele rzeczy nas różniło, ale naszą pracę widać w Dębicy. Swoim kolegom Mateuszowi (Kutrzebie - przyp. red.), jak i Piotrkowi (Michoniowi - przyp. red.) również życzę sukcesu w staraniu się o fotel burmistrza. Jeśli coś złego z mojej strony było wobec Państwa, to chylę głowę i serdecznie przepraszam. Wszystkiego dobrego - powiedział Mariusz Szewczyk.

Sielski obraz na końcu sesji odbiegał jednak od tego, co miało miejsce wcześniej. Wszystko za sprawą radnego Mateusza Cebuli, który dopytywał burmistrza m.in. o to, ile pieniędzy z Unii Europejskiej pozyskał w tej kadencji Urząd Miejski.

Radnemu taka kwota nie wychodzi

- Jawi się pan jako ekspert od środków unijnych, mówi pan o tym dużo. Wicepremier (Jarosław Gowin - przyp. red.) jak tu był, to też to podkreślał, więc chciałbym uzyskać informację ile urząd pozyskał środków z Unii Europejskiej w tej kadencji. Jeżeli mógłbym usłyszeć tę informację to teraz - powiedział Mateusz Cebula.

Burmistrz Mariusz Szewczyk wyjaśnił, że jeśli radny chce, to może przygotować mu dokładną odpowiedź na piśmie. Po chwili dodał jednak, że jest to ponad 115 mln zł.

Cebula stwierdził, że Mariusz Szewczyk, jak i jego zwolennicy rozpowszechniają informację o kwocie 115 mln zł m.in. w mediach społecznościowych, a z tym radny zgodzić się nie chce. Przedstawił burmistrzowi dane ze strony www.funduszeeuropejskie.gov.pl.

- No i nijak 100 mln z Unii dla miasta nie wychodzi - dodał Cebula.

Według zamieszczonych tam informacji - co podkreślał Cebula - jeśli liczyć wszystkie projektu złożone przez miasto i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej to do miasta z UE trafiło 35 mln, a ogólna wartość projektów to 63 mln zł. Jeśli do tego doliczone zostaną inwestycje Wodociągów Dębickich, to pieniądze z unii wzrastają do 58 mln zł, a ogólna wartość do 107 mln zł. Według radnego burmistrz do podawanej przez siebie kwoty dolicza wartość wniosków składanych przez firmy, instytucje i stowarzyszenia.

- Pan sobie wliczył do tej statystyki ciężką pracę innych - stwierdził Mateusz Cebula.

Radny wezwał burmistrza do sprostowania tych informacji we wszystkich mediach, w których podawał kwotę 115 mln zł.

- Bardzo szybko, chyba że musimy się bawić w instrumenty formalne, przewidziane na okres, w którym się znajdujemy - dodał Cebula, mówiąc o pozwie w trybie wyborczym.

Te słowa wywołały zdziwienie u niektórych radnych, także z koalicji PiS/WZD, w której działa Mateusz Cebula. Na tym jednak nie zakończył swojej przemowy.

Umowa, czy list intencyjny?

Dopytywał również o odwiert geotermalny. Jak stwierdził Cebula, burmistrz najpierw informował o podpisaniu umowy na jego wykonanie, a potem mówił o podpisanym liście intencyjnym w tej sprawie.

- I mówił pan, że pieniądze są już prawie na koncie. Chciałbym wiedzieć, co pan ostatecznie podpisał - pytał dalej.

Burmistrz Mariusz Szewczyk w końcu zabrał głos. Dało się wyczuć, że słowa Mateusza Cebuli go zdenerwowały.

- Panie radny, jeżeli jest pan moim fejsbukowym fanem i tyle zła, brudu wylewa pan na moją osobę, to prosiłbym, żeby to nie było tematem sesji. To po pierwsze. Po drugie powiedziałem panu, że przygotuję wyliczenie pieniędzy pozyskanych z Unii w różnych konfiguracjach i myślę, że na tym ten temat skończę. A odnośnie odwiertu geotermalnego, nigdy nie mówiłem, że pieniądze są na koncie. Co do tego, czy powiedziałem umowa, czy list intencyjny być może doszło do przejęzyczenia. Podpisaliśmy z panem wiceburmistrzem Wojciechem Iwasieczko list intencyjny w Warszawie - wyjaśnił Mariusz Szewczyk.

Cebula nie odpuszczał. Nawoływał burmistrza do mówienia o faktach, bo mieszkańcy Dębicy nie wiedzą, czy odwiert będzie, czy nie i kiedy wody termalne popłyną.

- Z tego co wiem były to uzgodnienia przedprojektowe o randze notatki służbowej, co nawet nas nie przybliża do odwiertu, więc wyrażajmy się precyzyjnie - mówił dalej Mateusz Cebula.

Burmistrz zapytał go, czy chce aby ten odwiert powstał. Radny dał odpowiedź twierdzącą, a Mariusz Szewczyk zaapelował do niego, aby dopingował tę inwestycję, by znalazły się na nią pieniądze.

- Myślę, że pan wicepremier Gowin to na pewno panu załatwi - rzucił Cebula, znów nawiązując do udzielonego Szewczykowi poparcia przez wicepremiera.

Padło pytanie o Kraków

Te słowa kolejny raz wywołały zdenerwowanie u Mariusza Szewczyka, który zaapelował do przewodniczącego rady Ryszarda Pękali o pilnowanie porządku na sali obrad.

- Dość uszczypliwych uwag. To ja się pana zapytam panie radny, czy pan na stałe zamieszkuje w Krakowie, tylko to chcę wiedzieć - dopytywał Szewczyk.

Mateusz Cebula poprosił o przedstawienie dowodów na to, że mieszka w Krakowie. W tym momencie do dyskusji włączyła się radna Joanna Ożóg.

- Mamy dowody, mamy dowody. Spokojnie - powiedziała.

Według Mateusza Cebuli ta kwestia nie jeden raz była dyskutowana na posiedzeniach rady.

- Bardzo proszę przedstawić dowody, bo chyba faktycznie tryb wyborczy trzeba będzie uruchomić, tylko już nie na podstawie anonimów, które na policje wpływają, o których ja wiem i źródło tych anonimów zdaje się teraz być prawdopodobne. Nigdy nie ukrywałem, że pracuję w Krakowie, mam możliwość pracy zdalnej i z niej korzystam - odpowiedział Cebula.

Choć regulamin posiedzeń RM mówi, że każdy radny ma prawo przemawiać nie więcej niż trzy minuty, to Mateusz Cebula tę granicę przekroczył, na co zwrócił mu uwagę przewodniczący Pękala. To jednak nie zatrzymało radnego, który nadal zadawał pytania włodarzowi Dębicy. Tym razem o jego wypowiedzi w mediach o planowane inwestycje w 2019 roku. Radny chce, aby burmistrz opublikował ich wykaz wraz z informacją, w jaki sposób będą finansowane.

- To jest mój program wyborczy. To, co napisałem,  to za to odpowiadam - odparł Szewczyk.

Cebula nie odpuszczał i dodał, że nie chodzi mu o program wyborczy Szewczyka, a o doniesienia prasowe, z których wynika, że burmistrz niektóre inwestycje wpisał do budżetu na przyszły rok. Chodzi m.in. o remont ul. Brzegowej. Na koniec zapytał, czy burmistrz złożył już zawiadomienie na policję o włamaniu na jego konto na Facebooku, o czym informował kilka dni temu burmistrz.

- To również moja prywatna sprawa. Proszę zwrócić się do organów z prośbą o informację, czy złożyłem takie zawiadomienie - odpowiedział włodarz.

Mimo wszystko ostatni akcent sesji był dużo milszy. Burmistrz wręczył radnym podziękowania. Uścisnął dłoń wszystkim, z każdym zamienił kilka słów. Z każdym poza poza Mateuszem Cebulą. Już po sesji wielu radnych nie ukrywało zdziwienia zachowaniem najmłodszego radnego, wyjaśniając, że ostatnie posiedzenie nie jest po to, by robić kampanię wyborczą, a już na pewno nie tak ostrą.

Komentarze po sesji

Już po sesji poprosiliśmy burmistrza Mariusza Szewczyka i radnego Mateusza Cebulę o komentarz do całej dyskusji.

- Co tu komentować? Mam ponad pięćdziesiąt lat, staram się być lojalny. Przestrzegałem umowy o współpracy z Prawem i Sprawiedliwością. Pan Mateusz jest młodym człowiekiem, życzę mu wszystkiego dobrego i serdecznie go pozdrawiam - powiedział burmistrz.

Szerszego komentarza udzielił radny Cebula, który stawiane burmistrzowi zarzuty podtrzymuje. Wypowiedział się krótko także o formie swojej wypowiedzi.

Na sesji były emocje, forma mojej wypowiedzi mogła wydawać się nieco zaczepna, ale nie zmienia to meritum - powiedział Mateusz Cebula.

 

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (119)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
no i ?
no i ? 12.10.2018, 10:54
Może radny Cebula prześledzi też jakie głupoty stula Morawiecki na temat funduszy UE a jak jest naprawdę ?
no i co ?
no i co ? 12.10.2018, 14:38
Niech tak samo zrobi z Tuskiem / Olsonem.
serwantes
serwantes 12.10.2018, 14:32
a co ma jedno do drugiego? Dla mnie jako mieszkańca jest ważne czy burmistrz podał prawdę czy nie. Morawieckich i politykę krajową zostawmy na boku.
no i co ?
no i co ? 12.10.2018, 16:52
Racja.
Tak
Tak 12.10.2018, 08:10
Gdyby tak radni odpytywali burmistrza od początku kadencji, a przynajmniej przez ostatni rok, to okazałoby się jaki jest mocny... , a raczej słaby. W Dębicy głosujemy przeważnie tak, że wybieramy na przekór. Konsekwencją tego jest fakt, że jak w Polsce, czy województwie (czyli tam gdzie są pieniądze) wybierana do rządzenia jest partia X, to my wybieramy na włodarza osobę z partii Y, nie patrząc przy tym wcale na walory kandydata. Mam nadzieję, że to się w końcu zmieni. W naszym jako mieszkańców interesie jest by burmistrzem była inteligentna, uczciwa osoba mająca możliwości i kontakty pozwalające Dębicy na pozyskiwanie dodatkowych środków zewnętrznych, umożliwiających rozwój gospodarczy itd. Bądźmy bardziej pragmatyczni i racjonalni w wyborczych decyzjach. (...)
 
Dorian Gray
Dorian Gray 11.10.2018, 21:09
Burmistrz pokazał kwity na potwierdzenie tych 115 dofinansowania że środków UE? Ktoś coś wie? Pewno jak nie pokazał to jest to jednak lipa. Powinien przeprosić mieszkańców a może i nawet zrezygnować z ubiegania się o urząd burmistrza jak i radnego miejskiego. Powinien przeprosić mieszkańców, ale przede wszystkim koleżanki i kolegów że swojego komitetu wyborczego. Sprawa jest poważna i będzie się już ciągła wiele lat za burmistrzem i obawiam się, że wejdzie do zbioru opowieści miejskich jak to burmistrz nie wiedział za ile co zrobił. Może nawet dzieci i młodzież będą mówić "liczysz jak Szewczyk". Kto wie może nawet to powiedzenie wejdzie na stałe do tzw. slangu młodzieżowego a potem nawet zrobi karierę jak np. słynne "wyjdziesz na tym jak Zabłocki na mydle" i w książkach albo na Wikipedii będzie objaśniane że powiedzenia to pochodzi z naszego miasta i co oznacza :—)
Pułkownik Kurtz
Pułkownik Kurtz 12.10.2018, 14:46
już to widzę oczami wyobraźni: "liczysz jak Szewczyk" etymologia:
Od nazwiska burmistrza Dębicy Mariusza Szewczyka, który doliczył do pozyskanych przez siebie dotacji dotacje uzyskane przez inne podmioty z terenu miasta którym zarządzał. Znaczenie: Powoływać się na czyjeś zasługi jako na swoje.
Mirek
Mirek 11.10.2018, 17:13
Adios amigos !
urwał
urwał 11.10.2018, 12:54
Morawiecki, który jeszcze niedawno sprzeciwiał się podniesieniu płacy minimalnej do 2250 złotych brutto, o 100 tysiącach złotych jednorazowej wypłaty dla byłego polityka mówi pieszczotliwie "stówka". Jak na dłoni widać tutaj, że dzisiejszy premier żyje w rzeczywistości równoległej wobec codzienności ludowych wyborców PiS. Siedzisz przy odpowiednim stoliku - masz szansę na "stówkę", a nie na 500 plus.
Fere
Fere 11.10.2018, 21:10
A co to ma do tematu 115 milionów
terefere
terefere 12.10.2018, 10:17
a to by popierający głosujący czy na tego lub na tamtego kandydata otworzyła oczy, Morawieckiego też sprawdzili jeżeli chodzi o wpływy z Vat a i co ? ŁGAŁ
mieszkaniec
mieszkaniec 11.10.2018, 10:19
Czy Pan Burmistrz Szewczyk odniósł się do rzeczowych zarzutów Pana Radnego Cebuli ? Raczej nie, bo te 115 mln to bajer Szewczyka jest. Tak mi się wydaje.
Bartek
Bartek 11.10.2018, 08:35
PIS bardzo późno zorientował się, że burmistrz Szewczyk miał już w swoim politycznym życiorysie wiele twarzy ( nie tylko PSL i PO ) ,ma w tym temacie duże doświadczenie, a kreując się teraz na bezpartyjnego potrafi grać wykorzystując polityczne triki.
prim
prim 11.10.2018, 08:24
Trzeba przyznać, że radny Cebula bardzo składnie punktował burmistrza, który nie miał właściwie składnych odpowiedzi na zadawane pytania i ewidentnie był sfrustrowany.
erer
erer 11.10.2018, 09:10
w debacie telewizyjnej tez najsłabiej wypadł
arek
arek 11.10.2018, 12:47
Jak kandydat PiS miał pytania wcześniej to wiadomo że wypadł najlepiej
arbiter elegancji
arbiter elegancji 10.10.2018, 23:17
No dobra ferajna - a jak już odłożymy na bok ten Kraków, lojalność, kulturę lub ich brak, właściwość lub nie miejsca i czasu - to co nam zostaje? Szewczyk twierdzi, że 115 mln pozyskał z UE, a Cebula mówi, że dofinansowań było 35 lub 58 mln i podaje jakieś tam źródło. Czy doczekamy się odpowiedzi burmistrza przed wyborami?
filip
filip 10.10.2018, 22:45
ciągłe ataki z obozu pis, ile można.... negatywna kampania na fula rozkrecona, przykre i oby się szybko skonczylo w I turze
cola
cola 10.10.2018, 22:43
proszę sobie porównać jaką kampanię prowadzi dwóch głównych kandydatów na burmistrza, kandydat pis i szef jego sztabu prowadzą głownie atak, podważanie, umniejszanie osiągnięć, deprecjonowanie - widać to było na sesji, podczas wizyty premiera, podczas debaty w tv gdzie pan kandydat każdą wypowiedź zaczynał od słów w stylu,,a burmistrz miał 4 lata i nie zrobił", ,,a wina burmistrza".... podczas gdy szewczyk i w sumie zaden z pozostalych kandydatów tego nie robi.... czy to nie jest najlepszym obrazem przyszłych rządów, jesli wygra pis...(...)
pepsi
pepsi 11.10.2018, 08:21
cola co tu zapodajesz takie głodne kawałki. Padł jasny zarzut: burmistrz podaje nieprawdziwe informacje i na nich oparł swoją kampanię (a przynajmniej ten motyw uczynił sztandarowym hasłem) i nie ma co odwracać kota ogonem, tylko niech burmistrz przedstawi swoje wyliczenia. To jest kwestia wiarygodności, w przeciwnym razie możemy głosić dowolne bzdury a ludziom odpowiadać, że to wszystko jest tylko tego nie widzą jak w bajce o nowych szatach króla. Radny przedstawił swoje racje podpartymi dokumentami i wyliczeniami. Teraz nie można udawać że tematu nie ma i jakoś się rozejdzie po kościach. Ruch należny do burmistrza Szewczyka, niech pokaże dokumenty i wyliczenia od sesji minęło już 2-3 dni, ma do dyspozycji cały aparat urzędniczy UM i przygotowanie takiego zestawienia to zapewne kwestia max 1-2 dni. Zresztą jak na takie dane powołuje się w kampanii to zapewne takim zestawieniem dysponuje, chyba że liczba wzięta z czapy to nie ma. W tym przypadku uruchomienie trybu wyborczego przed sądem byłby jak najbardziej zasadny, zarówno ze strony Burmistrza jeżeli ma rację oraz Radnego jeżeli ten ma rację. było by to przestrogą na przyszłość i tylko z pożytkiem dla mieszkańców.którzy oczekują rzetelnych informacji
były wyborca burmistrza
były wyborca burmistrza 10.10.2018, 14:43
jako mieszkaniec czekam na stanowisko burmistrza czy informacja podana przez niego m. in. w nowinach o 115 milinach jest prawdziwa czy nie, jeżeli to kłamstwo to nie ma czego u mnie szukać
sad but tree
sad but tree 10.10.2018, 13:24
prawda jest taka: więcej takich radnych i mniej takich burmistrzów
Happy
Happy 10.10.2018, 15:27
To u mnie na odwrót, więcej takich burmistrzów a mniej takich aroganckich radnych
rycerz Kolumba
rycerz Kolumba 10.10.2018, 10:32
Panie Radny Cebula ! To była dobra robota. Burmistrz Szewczyk znany jest z tego ,że prawdą gospodaruje bardzo oszczędnie.
Wiesio
Wiesio 10.10.2018, 08:09
Panie Radny Cebula, nie wiem czy środki z unii to prawie 100, powyżej 100 czy 115 jak pan gdzieś tam pisze, ale wiem jedno inwestycji jest tak dużo, jak żaden poprzedni włodarz dębicki pochwalić się nie może. A pana takim zachowaniem butnym przekonał mnie żeby nie głosować na pana jak i pana kandydata na burmistrza.
dfdf
dfdf 10.10.2018, 07:38
Burmistrz to sobie chyba myślał, że polityka to zabawa w piaskownicy i chyba po raz pierwszy spotkał się z tak ostrą krytyką to i nerwy puściły. Masz Pan Panie wyliczenia to je przedstaw bo to nie celbula tylko pan wyjechał pierwszy z takimi wartościami to na czymś pan sie opierał
dziwne....
dziwne.... 9.10.2018, 22:51
Tylko radny cebula ma wątpliwości co do srodkow pozyskanych z unii,
tylko radny cebula z obsesja sledzi media spolecznosciowe burmistrza, analizuje kazdy post, od razu wyłapał pewnie jako jedyny, że było jakies wlamanie, sprawdza kazdy ,,lajk", kazdy punkt z programu, szuka, węszy, czyli wychodzi na to, że może ma jakąs obsesję… o co tu chodzi…. Podziwiam ze ma czas na to wszystko i ze pracodawca pozwala mu na siedzenie na fb caly dzien a tyle innych ciekawszych rzeczy mozna robic
mini
mini 10.10.2018, 12:56
krakowski pracodawca pozwolił mu pracować zdalnie z Dębicy to i pewnie fb nie ograniczył ;)
Adwokat
Adwokat 10.10.2018, 15:26
I czas w dobie też mu wydłużył?, skoro siedzi bez przerwy na fb
młody wilk