Korty imienia Grzegorza Matyfiego

  • 10.10.2018, 14:07 (aktualizacja 10.10.2018, 15:14)
  • Janusz Grajcar
Korty imienia Grzegorza Matyfiego Tablicę odsłonili Michał Matyfi i Marta Pawełko-Tokarz.
Nie ukrywał wzruszenia Michał Matyfi, kiedy korty Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dębicy oficjalnie zyskiwały imię Grzegorza Matyfiego. A oklaski z sali towarzyszące symbolicznemu odsłonięciu tablicy były dowodem, że godniejszego patrona ten obiekt sportowy zyskać nie mógł.

Bo dla Grzegorza Matyfiego korty były drugim domem. Jako instruktor tenisa ziemnego szkolił na nich młodych ludzi. Jako organizator Dębickiej Ligi Tenisa Ziemnego propagował ten sport wśród wszystkich mieszkańców. Nie tylko zresztą miasta, bo o tytuł najlepszego rywalizowali tu sympatycy białego sportu z całego powiatu.
- Kiedy przyszedł do mnie z tym pomysłem pan Andrzej Janda, wiedziałam, że jest wyrazicielem opinii wszystkich tenisistów. I powiem, że zrobiło mi się głupio, że to nie ja wpadłam na ten pomysł - mówiła Marta Pawełko-Tokarz, dyrektor MOSiR-u.
Podkreśliła, że od Grzegorza Matyfiego ludzie mogli się zarazić nie tylko zamiłowaniem do sportu. Bardzo wielu mogło się od niego uczyć kultury osobistej. W podobnym tonie wypowiadała się również Krystyna Pokorna-Stafin, która przedstawiła życiorys człowieka, z którym jej rodzina się przyjaźniła.
Okazało się, że propagator tenisa ziemnego, karierę rozpoczynał od sportu, który za bezkontaktowy uznać na pewno nie można. Stoczył dziesięć walk bokserskich, z których dziewięć wygrał, a jedną zremisował. Przy czym werdykt w tej ostatniej środowisko uznało za bardzo skandaliczny.
W jednostce wojskowej w Przasnyszu trenował lekkoatletykę i był m.in. wojskowym mistrzem Polski na 1500 i 3000 m. Później był także instruktorem sportu w jednostce saperskiej
w Dębicy. W naszym mieście poza tenisem ziemnym, popularyzował również jazdę na nartach. Sam jako jej instruktor był wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski. Zmarł 25 czerwca w wieku 67 lat.
Symbolicznie odsłonięta w ubiegłym tygodniu w kawiarni Enigma tablica zostanie umieszczona wiosną nad wejściem na korty MOSiR-u.

Janusz Grajcar

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe