Śladami historii w 100-lecie odzyskania niepodległości

  • 23.10.2018, 12:15 (aktualizacja 23.10.2018, 18:04)
  • Ryszard Pajura
Śladami historii w 100-lecie odzyskania niepodległości PSP w Brzeźnicy
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzeźnicy, wyruszyli na rajd rowerowy „ Śladami naszej historii”, do Parku Historycznego w Bliźnie. Głównym celem rajdu było uczczenie 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Ważne było też poznawanie interesujących miejsc regionu. Uczestnicy w koszulkach z hasłem „Polski Niepodległej” pokonywali malowniczą trasę, ścieżki leśno-przyrodnicze, w której napotykali pomniki przyrody i pozostałości po II wojnie światowej.

Punktem kulminacyjnym było zwiedzanie parku historycznego w Bliźnie, miejsca, które odegrało ogromną rolę w historii II wojny światowej. Park umiejscowiony jest na terenie byłego poligonu broni rakietowej V1 i V2 w gminie Ostrów.
Był to już drugi rajd rowerowy zorganizowany w ramach realizacji zadań związanych z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski. Wówczas młodzież PSP w Brzeźnicy im. Jana Pawła II wyruszyła na Górę Śmierci, miejsce męczeństwa wielu narodów Europy.

Zajęcia w muzeum poprowadził historyk Marian Matkowski, który w sposób niezwykle trafny przekazał młodzieży swoją wiedzę na temat działalności polskiego państwa podziemnego, losów mieszkańców ziemi dębickiej w czasach okupacji oraz ich bohaterskiej postawy wobec najeźdźcy. 

Na Górze Śmierci młodzież wraz z opiekunami zapaliła znicze, odśpiewała pieśni patriotyczne oraz otoczyła modlitwą wszystkich poległych i pomordowanych.            
Inicjatorami i opiekunami rajdu byli nauczyciele PSP w Brzeźnicy Monika Kusibab, Agnieszka Duda, Tomasz Mroczka, s. Agnieszka Skrzypek i  Jarosław Kulig.

 

Na podstawie informacji PSP w Brzeźnicy

ryszardpajura_

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe