
Ważne było też poznawanie interesujących miejsc regionu. Uczestnicy w koszulkach z hasłem „Polski Niepodległej” pokonywali malowniczą trasę, ścieżki leśno-przyrodnicze, w której napotykali pomniki przyrody i pozostałości po II wojnie światowej.
Punktem kulminacyjnym było zwiedzanie parku historycznego w Bliźnie, miejsca, które odegrało ogromną rolę w historii II wojny światowej. Park umiejscowiony jest na terenie byłego poligonu broni rakietowej V1 i V2 w gminie Ostrów.
Był to już drugi rajd rowerowy zorganizowany w ramach realizacji zadań związanych z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski. Wówczas młodzież PSP w Brzeźnicy im. Jana Pawła II wyruszyła na Górę Śmierci, miejsce męczeństwa wielu narodów Europy.
Zajęcia w muzeum poprowadził historyk Marian Matkowski, który w sposób niezwykle trafny przekazał młodzieży swoją wiedzę na temat działalności polskiego państwa podziemnego, losów mieszkańców ziemi dębickiej w czasach okupacji oraz ich bohaterskiej postawy wobec najeźdźcy.
Na Górze Śmierci młodzież wraz z opiekunami zapaliła znicze, odśpiewała pieśni patriotyczne oraz otoczyła modlitwą wszystkich poległych i pomordowanych.
Inicjatorami i opiekunami rajdu byli nauczyciele PSP w Brzeźnicy Monika Kusibab, Agnieszka Duda, Tomasz Mroczka, s. Agnieszka Skrzypek i Jarosław Kulig.
Na podstawie informacji PSP w Brzeźnicy