Poniedziałek, 25.03.2019

Chcesz zostać SuperW, nie czekaj ze zgłoszeniem

  • 31.10.2018, 15:18 (aktualizacja 31.10.2018 15:32)
  • Janusz Grajcar
Chcesz zostać SuperW, nie czekaj ze zgłoszeniem Honorata Kołek i Dominika Dryja to wolontariuszki Akademii Przyszłości w Dębicy.
Dominika Dryja jest studentką pedagogiki na Uniwersytecie Rzeszowskim. Honorata Kołek studia ma już za sobą, obecnie pracuje w marketingu. Dzięki nim dzieci z Dębicy po raz pierwszy zostały zaproszone do Akademii Przyszłości. Projekcie, za którym podobnie jak za Szlachetną Paczką, stoi stowarzyszenie Wiosna i jego prezes ks. Jacek Stryczek.

Liderem kolegium w Dębicy, które powstało przy Szkole Podstawowej nr 9, jest Dominika Dryja, wolontariuszka z trzyletnim stażem w projekcie. Honorata Kołek będzie jedną z SuperW, czyli opiekunów zajmujących się dziećmi.
- Mamy siedmiu wolontariuszy, każde dziecko ma swojego SuperW - mówi Dominika Dryja.
Jego rola polega na tym, by raz w tygodniu poświęcić godzinę swojemu podopiecznemu. Podczas tego spotkania uczeń może np. odrobić lekcje, choć głównym celem Akademii Przyszłości nie jest pomoc w nauce.
- Pomagamy dzieciom z różnymi problemami. Nie podsuwamy im jednak gotowych rozwiązań, ale motywujemy, by same do nich doszły - wyjaśnia Honorata Kołek.
Pod ich opiekę często trafiają uczniowie niepewni siebie, nieśmiali, którzy na lekcjach mają wiedzę, ale nie potrafią jej przekazać. Jak Oliwia, z którą w przeszłości pracowała Dominika Dryja. Na początku roku szkolnego miała średnie oceny, a największe kłopoty z językiem polskim. W czerwcu dostała świadectwo z paskiem.
- Na wstępie nie byłyśmy przyjaciółkami, ale kiedy się przełamała, zbiegała do mnie po schodach i rzucała się w ramiona - opowiada liderka dębickiego kolegium.
Do udziału w projekcie zachęca też innych kandydatów na wolontariuszy. Poszukuje osób pełnoletnich, które będą w stanie wygospodarować jedną godzinę w tygodniu. Zainteresowani mogą się zgłaszać za pomocą formularza dostępnego pod adresem Akademii Przyszłości.
- Mi też akademia dała możliwość rozwoju. Jestem osobą nieśmiałą, a musiałam stanąć przed salą pełną ludzi i zachęcić ich do bycia wolontariuszami - opowiada Honorata Kołek.
Dominika Dryja czuje, że robi coś pożytecznego. Pomaga ludziom. Choć czasem bywa ciężko, przeważają chwile, w których odczuwa radość. Dzięki akademii poznała wielu wspaniałych ludzi.
Program nie ruszyłby, gdyby nie darczyńcy. Nie mają oni kontaktu z dziećmi, ale pełnią rolę ich aniołów stróżów. Przeznaczają pieniądze, dzięki którym uczniowie dostają wyprawki, a w ciągu roku szkolnego organizowane są dla nich różne imprezy np. mikołajki.

Janusz Grajcar
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe