Odsłonięty Pomnik Wolności, posadzony nowy dąb

  • 13.11.2018, 13:45 (aktualizacja 13.11.2018, 17:34)
  • Ryszard Pajura
Odsłonięty Pomnik Wolności, posadzony nowy dąb
W poniedziałek w Wiewiórce odsłonięty został Pomnik Wolności. Znajduje się na skwerze w centrum wsi, który od lat nazywany jest Placem Wolności, a nazwa ta ma zostać wkrótce zatwierdzona przez Radę Gminy.

Jak mówił podczas uroczystości jej gospodarz, sołtys Wiewiórki Stanisław Małozięć, taka jest wola mieszkańców, wyrażona w zebraniu wiejskim.

Odczytał on Apel Poległych, żołnierzy I i II wojny światowej, pochodzących z Wiewiórki, którzy polegli w walce o niepodległość. Ich pamięci poświęcony jest też odsłonięty przez wójta Marka Rączkę, radnego gminnego Tadeusza Kulasa i sołtysa Stanisława Małozięcia pomnikowy głaz.

- Spłacamy dług wdzięczności. Oddajemy hołd tym, którzy polegli, oddali życie, byli katowani za naszą wolność. Im się to należy. Mieliśmy zobowiązanie, wykonaliśmy go - powiedział Tadeusz Kulas.

Pomnik i plac poświęcił ks. Józef Janas, proboszcz parafii w tej miejscowości.

Na placu znajduje się Dąb Wolności. Posadzony, jak przypomniał Stanisław Małozięć przed stu laty.

- Jest już nadszarpnięty przez czas i wiatry - mówił.

Nie wiadomo, jak długo drzewo jeszcze będzie rosło, rzeczywiście jest już zniszczone. Dlatego obok posadzony został nowy dąb, który w przyszłości zastąpi ten stuletni. Posadzili go Marek Rączka, Stanisław Małozięć, Tadeusz Kulas, Agnieszka Radwańska - dyrektor Szkoły Podstawowej oraz uczniowie podstawówki i gimnazjum: Dawid Żmuda i Wojciech Białogłowicz.

Uroczystość zakończyła się mszą. św. w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego oraz widowiskiem patriotycznym w wykonaniu młodzieży szkolnej.

ryszardpajura_

Zdjęcia (32)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe