Środa, 16.10.2019

Jutro koniec kadencji - tylko jedna zmiana włodarza

  • 15.11.2018, 11:57 (aktualizacja 15.11.2018, 13:37)
  • Ryszard Pajura
Jutro koniec kadencji - tylko jedna zmiana włodarza Jan Janiga, jedyny nowy włodarz gminy w powiecie dębickim po ostatnich wyborach
Jutro (16 listopada) kończy się kadencja samorządu gminnego siódmej kadencji. W sobotę i poniedziałek zaprzysiężeni zostaną wójtowie i burmistrzowie na kadencję 2018-2023. Na siedmiu, tylko jeden nowy.

To Jan Janiga, wójt gminy Jodłowa. Wybrany już w pierwszej turze, mimo iż miał dwóch rywali. To był jego debiut w wyborczej walce o fotel wójta. Stanął do niej, ponieważ poprzedni wójt Robert Mucha, ze względu na stan zdrowia, zrezygnował z ubiegania się o reelekcję kilka tygodni przed wyborami. Jan Janiga, w mijającej kadencji radny powiatu, był kandydatem popieranym przez Roberta Muchę.

Jako pierwszy zaprzysiężony zostanie wójt Czarnej Józef Chudy. Pierwsza sesja nowej Rady Gminy odbędzie się w Czarnej w sobotę 17 listopada. Będzie to ósma kadencja wójta Chudego, rządzącego w gminie od 1992 roku. I najprawdopodobniej ósma kadencja jego zastępcy Bogusława Majki.

Sesje pozostałych rad Beata Bury, komisarz wyborczy w Rzeszowie, wyznaczyła na poniedziałek 19 listopada. Wtedy zaprzysiężeni zostaną wójtowie:

 

na siódmą kadencję:

  • Stanisław Rokosz - wójt gminy Dębica;

na trzecią kadencję:

  • Ewa Gołębiowska, burmistrz Pilzna,
  • Marek Rączka - wójt gminy Żyraków;

na drugą kadencję:

  • Mariusz Szewczyk - burmistrz Dębicy,
  • Wojciech Staniszewski - burmistrz Brzostku;

na pierwszą kadencję:

  • Jan Janiga - wójt gminy Jodłowa

Najpewniej nie będzie rewolucji na stanowiskach zastępców wójtów i burmistrzów. W gminie Dębica pozostaną nimi Marek Mikrut i Zdzisław Siwula, w Pilźnie Krzysztof Krawiec, w Żyrakowie Grzegorz Reguła, w Jodłowej Dorota Krzyżak, w Brzostku Adam Kostrząb.

Mariusz Szewczyk, burmistrz Dębicy nie zdradza na razie, kto zostanie jego zastępcami. W odróżnieniu od poprzedniej kadencji teraz będzie miał ich dwóch, podobnie jak to było za kadencji Edwarda Brzostowskiego i Pawła Wolickiego. Cztery lata temu w kampanii wyborczej Szewczyk obiecał, że nie powoła drugiego wiceburmistrza i tego dotrzymał. W tym roku już takiej obietnicy nie składał.

Do zmiany dojdzie także w powiecie. Będzie to szósta kadencja Rady Powiatu i to ona wybierze starostę, wicestarostę i Zarząd Powiatu. Do zmiany dojdzie, bo w tej kadencji większość ma w niej opozycyjny przez ostatnie 4 lata PiS.

Pierwsza sesja Rady Powiatu także odbędzie się w poniedziałek, ale nie wiadomo, czy wtedy poznamy nazwisko nowego starosty. Rada musi wybrać swego przewodniczącego, ale na wybór Zarządu Powiatu ma trzy miesiące.

 

 

 

 

 

 

ryszardpajura_
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
kaja5
kaja5 23.11.2018, 19:12
no to przynajmniej mieszkańcy powiatu dębickiego są zadowoleni z władz i nie będą w końcu narzekać - skoro wybrali te władze dotychczasowe to taki wniosek można wysnuć, po prostu jest super!

Pozostałe