Dziś poznamy zastępców burmistrzów, wójtów i przewodniczących rad

  • 19.11.2018, 08:20 (aktualizacja 19.11.2018, 21:56)
  • Ryszard Pajura
Dziś poznamy zastępców burmistrzów, wójtów i przewodniczących rad Przewodniczącą Rady Gminy Czarna została w sobotę wybrana Aneta Feret - Kłys, jej zastępcami Marcin Madura (po lewej) i Mirosław Kot; pierwsza z prawej Karolina Świerczek, przewodnicząca Gminnej Komisji Wyborczej. Fot. Agnieszka Kruszyńska - Idzior
O godz. 9:00 rozpocznie się pierwsza sesja nowej Rady Miejskiej w Dębicy, podczas której burmistrz Mariusz Szewczyk złoży ślubowanie.

Wcześniej jednak ślubować będą radni. Potem wybrany zostanie przewodniczący Rady Miejskiej. Tę oficjalną część zakończy ślubowanie burmistrza.

To obowiązkowe punkty programu, wymagane przez Komisarza Wyborczego w Rzeszowie. Radni mogą jednak poszerzyć porządek obrad nowe punkty, wybrać np. wiceprzewodniczących oraz komisje. Także burmistrz, o ile są pilne kwestie, może zaproponować zmiany w porządku obrad.

I tak jest we wszystkich gminach, wyjątkiem jest gmina Dębica, gdzie - wygląda na to - że radnym od początku zostanie uświadomione, kto rządzi. Do porządku obrad już został wpisany, nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej, wybór wiceprzewodniczących i komisji.

Wszystko wskazuje na to, że dzisiaj także poznamy nowych wiceburmistrzów Dębicy i zastępców włodarzy w pozostałych gminach. Kadencja Wojciecha Iwasieczko, innych wiceburmistrzów i wicewójtów, wygasła 16 listopada. Burmistrzowie i wójtowie mogą powołać swoich zastępców tuż po ślubowaniu, gdy formalnie obejmą urząd na kadencję 2018-2023. Nie muszą tego zrobić jednak dzisiaj, nie są zobligowani żadnym terminem.

Kolejne sesje, podczas których odbędą się ślubowania radnych, burmistrzów i wybór przewodniczących rad odbędą się o godzinie:

Gmina Dębica - 10:30 (w Urzędzie Gminy w Dębicy),

Gmina Jodłowa - 10:00 (w Urzędzie Gminy),

Pilzno - 11:00 (w Domu Kultury),

Gmina Żyraków - 11:00 (w Centrum Kultury i Promocji w Woli Żyrakowskiej).

Pierwszą gminą, w której sesja już się odbyła (w sobotę), była Czarna. Przewodniczącą RG została Aneta Feret-Kłyś, jej zastępcami Mirosław Kot i Marcin Madura. Po ślubowaniu wójt Józef Chudy na swego zastępcę powołał ponownie Bogusława Majkę.

Pierwsza sesja Rady Gminy Brzostek odbędzie się w piątek 23 listopada.

Także dzisiaj, o godz. 12:00 zbierze się po raz pierwszy nowa Rada Powiatu (w budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Ogrodowej w Dębicy). Po ślubowaniu radnych wybiorą oni przewodniczącego, mogą, ale nie muszą wybrać też nowy Zarząd Powiatu, nowego starostę i wicestarostę. Zgodnie z prawem mają na to miesiąc.

 

 

ryszardpajura_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe