Budżet Dębicy 2019 przyjęty! Potem odrzucony?

  • 10.12.2018, 11:44 (aktualizacja 10.12.2018, 13:34)
  • Ryszard Pajura
Budżet Dębicy 2019 przyjęty! Potem odrzucony? Zdaniem radnych z komitetu burmistrza Mariusza Szewczyka budżet Dębicy został uchwalony. Fot. archiwum
11 głosami za, przy 9 przeciwnych, Rada Miasta przyjęła budżet Dębicy na rok 2019. Potem powtórzyła głosowanie, bo radny Józef Sieradzki stwierdził, że się pomylił i głosował na dwa palce. Nie wiadomo, czy powtórne głosowanie, podczas którego budżet został odrzucony, jest ważne.

Po tym jak Rada Miasta nie przyjęła podwyżki podatku od nieruchomości - czytaj tutaj, burmistrz wniósł autopoprawkę do projektu budżetu. Związane to było z mniejszymi dochodami o 1,2 mln zł, które gwarantował wzrost podatku.

Ta autopoprawka zakłada przywrócenie pierwotnej wersji budżetu. Wróciły inwestycje, skreślone na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości, m.in. przebudowa ul. Sienkiewicza, Zielonej, Starzyńskiego, Olszynowej.

Wypadły inwestycje proponowane przez radnych PiS, m.in. przebudowa ul. Fredry, Budzisz bocznej, na os. Metalowiec.

Radni odrzucili wniosek Andrzeja Bala, aby przełożyć przyjęcie budżetu na kolejną sesję i w tym czasie się porozumieć co do jego ostatecznego kształtu.

- Żeby nie było tych konfliktów: Zielona, Fredry czy Sienkiewicza - argumentował.

Ale za jego wnioskiem było 10 radnych, 10 przeciw, co oznaczało, że nie został przyjęty.

Przewodniczący RM Mateusz Cebula zarządził głosowanie nad przyjęciem budżetu na rok 2019.

Za było 11 radnych, przeciw 9. Tym samym budżet Dębicy na rok 2019 został przyjęty.

- Chciałem prosić o powtórzenie głosowania. Dwoma palcami przycisnąłem (urządzenie do głosowania - dop. red.) i wyskoczyło za - powiedział wiceprzewodniczący rady Józef Sieradzki.

Powstało zamieszanie. Prawnik UM twierdziła, że głosowania nie można powtórzyć, choć Józef Sieradzki złożył taki formalny wniosek. Mimo tego Mateusz Cebula chciał ten wniosek formalny przegłosować.

- Wasze musi być zawsze na górze - komentowała radna Joanna Ożóg.

- Przestrzegajmy prawa, skoro wyszło, jak wyszło - dodawał Szczepan Mroczek.

Wtedy Mateusz Cebula stwierdził, że doszło do awarii systemu do głosowania, choć wcześniej Józef Sieradzki przyznał, że się pomylił i położył na swoim urządzeniu dwa palce. Prawdopodobnie mocniej przycisnął ten na przycisku za, dlatego głos został zaliczony za przyjęciem budżetu.  Przewodniczący rady uznał jednak, że system źle zinterpretował jego głos.

Mateusz Cebula zarządził więc głosowanie nie nad wnioskiem formalnym o powtórzenie głosowania, ale ponowne głosowanie nad przyjęciem budżetu. W tym momencie radni popierający burmistrza wyszli z sali obrad. Zostało na niej tylko 10 radnych PiS (nieobecna była radna Katarzyna Rostowska-Machnik z PiS).

W ponownym głosowaniu, bez udziału 11 radnych, dziesięciu radnych PiS zagłosowało za odrzuceniem budżetu.

Według tych, którzy wyszli z sali było to głosowanie nieważne. Także dlatego, że zabrakło kworum (potrzeba do niego 11 radnych). Według nich rada już wcześniej budżet przyjęła, a fakt, że jeden radny pomylił się w głosowaniu nie ma znaczenia.

- Uchwała (budżetowa - dop. red.), nie została przyjęta - oznajmił przewodniczący Mateusz Cebula.

Po głosowaniu ci, którzy wyszli z sali, wrócili.

- Nie kompromitujcie miasta, nie kompromitujcie siebie - apelował Szczepan Mroczek, a Joanna Ożóg powtórzyła, że zgodnie z prawem budżet został przyjęty.

Więcej na ten temat w jutrzejszym wydaniu tygodnika Obserwator Lokalny.

 

 

 

 

ryszardpajura_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (41)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
z_youtuba
z_youtuba 13.12.2018, 15:13
Odnoszę wrażenie, że ciągle ludzie do końca nie rozumieją o co chodzi z tym budżetem i co chciał zrobić PIS.
Budżet był przygotowany przez Burmistrza i pozytywnie zaopiniowany przez RIO.
Ponieważ PIS ma większość w radzie to oczywiście budżetu by nie przyjął i chciał doprowadzić do sytuacji przyjęcia go przez RIO i poniżenia burmistrza.
Ale, ale, dlaczego nie pograć budżetem. W tym celu komisja Sportu ściągnęła środki finansowe z okolic Kawęczyna (skąd startowali albo mieszkają radni opozycyjni a ludzie od kilkunastu lat czekają na drogę i doczekali się zapisu w budżecie) na ulicę Fredry gdzie działa radny PIS a ulica oficjalnie w chwili debaty była zaledwie oficjalnie tydzień w mieście.
I ulicę Sienkiewicza gdzie również mieszka radna opozycji i od lat starała się o tą inwestycję na jakąś ślepą ulicę na Budziszu gdzie mieszka radna PIS.
Był to typowy TKM a celem było poniżenie i pokazanie kto rządzi. Burmistrz przyjął te wnioski i niepotrzebnie zagrał w to co przygotował mu PIS. Mogło to doprowadzić do kłótni na linii opozycja a burmistrz, nawet padły słowa przewodniczącego: mógł nie przyjmować i ten uśmieszek …
Prawdopodobnie zrobił to dla świętego spokoju, żeby jednak ten budżet przyjąć. Jak widać na sesji i tak PIS nie chciał uchwalić tego budżetu a próbował jedynie skłócić ludzi.
Słowa radnego: dlaczego nie lubicie ludzi z Fredry to już był czysty populizm. Nikt tego nigdy nie powiedział, po prostu ustawić się w kolejce inwestycji a nie w taki sposób.
Co wy PIS chcecie, skłócić ludzi w Dębicy? Jątrzyć, robić na złość, pyskówki, skłócanie ludzi, to jest wasz program? Powodzenia. Póki co pełna kompromitacja.
I zmieńcie przewodniczącego bo to co sobą prezentuje można tylko skomentować po łacinie.
Obywatel RP
Obywatel RP 12.12.2018, 11:17
Teraz wszyscy mądrzy? Ludzie miesiąc temu były wybory ! Takiego Burmistrza Dębiczanie wybrali taką Radę wybrali więc mamy to co mamy. Tak byłem na wyborach ! A Wy? Tak nie głosowałem na M.SZ a Wy? Więc do kogo Żale?
obywatelka
obywatelka 12.12.2018, 15:37
wszelkie problemy wynikają z zachowania radnych i deklaracji, że nie będą współpracować, do nich pretensje
Januszek
Januszek 12.12.2018, 20:35
Radni zostali wybrani by działaś na korzyść miasta i jego mieszkańców oraz patrzeć "burmistrzowi" na ręce a nie w ciemno przegłosowywać co on chce!! Demokracja prawda?
Obiektywny
Obiektywny 12.12.2018, 11:10
Tak panie Mateuszu zostaliście ograni, zrobili ustaweczkę i widać jaką ma PiS większość, jedna pani nie przyszła na sesje i pan Sieradzki zagłosował za a nawet przeciw.
Agnieszka
Agnieszka 12.12.2018, 09:04
Burmistrz Szewczyk mówił że jest człowiekiem współpracy, nie podziałów? .Widać tą współprace ? Większość rady zgłosiła swoje poprawki, które odrzucił Burmistrz !!!
P.
P. 12.12.2018, 12:02
Z kim ma współpracowac jak rada nie chce? I wszystkie poprawki przyjął, proszę poczytać https://www.debica24.eu/wiadom…
ribon
ribon 12.12.2018, 12:25
Przyjął potem odrzucił ze względu nie podniesienia podatku przez rade, taka zagrywka? a można było siąść i przedyskutować przynajmniej część tych poprawek przyjąć
przewodniczący
przewodniczący 12.12.2018, 15:39
zagrywka? a szantazownanie burmistrza ze jak nie przyjmie poprawek to nie przyjma budzetu i najlepiej komisarz i powtórka wyborów.... pis moze, a jak już ktos im się sprzeciwi to zbrodnia!!!
nie
nie 12.12.2018, 15:34
to mógł radny pis zagłosować przeciwko to by mieli okazję siąść i przedyskutować, głos pisu przeważył i budżet jest przyjęty, tylko do siebie możecie mieć pretensje
Rysio
Rysio 12.12.2018, 12:32
Szkoda Dębicy, ale jak tak dalej to będzie wyglądać to nie pójdzie rozwój miasta do przodu. Człowiek zgody , nie podziału?? Nie widać tego!! Duża część mieszkańców jest traktowana gorzej, bo głosowała na PiS?? Szkoda słów 5 lat straconych?
Pod rozwagę
Pod rozwagę 12.12.2018, 11:06
Współpracuje tylko nie z radnymi z PiS. Ma swoje zaplecze .. Nie wiem czy wie co robi.? PiS rządzi w Warszawie i Rzeszowie, przez ich ręce płynie kasa do miast i wsi w Polsce, jak może dobry gospodarz? utrudniać relacje z tak ważnymi ośrodkami władzy publicznej, od której wiele zależy no chyba że Dębice jak Titanica chce zatopić ?
Ola
Ola 14.12.2018, 10:13
Chyba przesadzasz ani w Rzeszowie ani w Warszawie PiS nie rządzi w samorządzie ( tam ludzie myślą i szkodników nie wybierają) A z tą władzą centralną to spokojnie - ostatnie podrygi. Afera goni aferę,poziom hipokryzji, cwaniactwa,obłudy, kłamstwa, pazerności gigantyczny.Na wiosnę już nikt rozsądnie myślący nie da się nabrać. Koniec ery tej szkodliwej kasty politycznej coraz bliżej. Za rok może być zupełnie inna sytuacja.
piotr
piotr 12.12.2018, 15:32
to PiS robi problemy i nie chce współpracować z burmistrzem a nie na odwórt! a pieniądze to przepływają do rąk włodarzy a nie do rąk pisu....co jak już burmistrz nie jest z pisu to miasto nie dostanie pieniędzy ?
popis
popis 12.12.2018, 20:12
problem w tym, że ten burmistrz nie potrafi żadnych pieniędzy ściągnąc nawet jakby radę miał za sobą, potrafi tylko ustawiać się z każdym, żeby tylko trwać... i ból, po pis nie chce z nim sie ustawiać
nie ma zucha
nie ma zucha 11.12.2018, 16:52
jest zuch boruch? nie ma zucha borucha:-) o i taka zgrana paka , zbazin sprzedal a krolewna znalazla dzieciola stuku puku :-) . Wiecej "metoryki" hihihi co za kabaret animrumru moga sie uczyc o to cos dla kulturalnej pani na remonty uzbiera bo tyle lat pomyslu nie miala obudzila sie spiaca krolewna
mm
mm 11.12.2018, 18:46
Spoko. Resztę dopiszesz jak wytrzeźwiejesz.
Oburzony
Oburzony 11.12.2018, 12:04
Radca prawny mówi że głosowanie nie może być powtórzone a przewodniczący zarządza ponowne głosowanie..... I uznaje że wynik pierwszego jest nieważny. To jest najlepsze podsumowanie działania Prawa i Sprawiedliwości. Taki przewodniczący powinien być usunięty z tak ważnej funkcji.
waldemar
waldemar 11.12.2018, 16:53
a nie dziwi szybka reakcja prawnika wiedzial od razu bez sprawdzania . ustawka?
drr
drr 11.12.2018, 23:16
Nie trzeba być nawet prawnikiem żeby to wiedzieć. Przecież nie było ani podstawy do unieważnienia glosowania, ani kworum na drugim.
do wal
do wal 11.12.2018, 22:37
Nie. Jest prawnikiem.
Tonekpl
Tonekpl 11.12.2018, 07:02
Ale bydło w tych urzędach. I pomyśleć że te darmozjady żyją jak pasożyty.
Debiczankka
Debiczankka 10.12.2018, 22:22
Kompromitacja radnych PiS. Takiej szopki jeszcze w mieście nie było. Pan Cebula do odwołania. Harcerz myślał że to zbiórka zuchow. Gratulacje dla mieszkańców obecnych na sesji.
Ce
Ce 10.12.2018, 19:44
Śmiech na sali co robi PiS. Byle nie dla dobra mieszkańców Dębicy!!!
Tomik
Tomik 10.12.2018, 17:47
Budżet przyjęty i basta!!! Panie Cebula niech Pan nie wydziwia bo kompromitujesz się Pan jak nikt inny!!!! Cała ta ekipa P.Cebuli to, jedna, wielka nie mogąca pogodzić się z wyborem Burmistrza porażka! Najgorsze w tym jeat to że przez takich ludzi cierpi miasto.
Robert
Robert 10.12.2018, 18:53
Cierpi? to Burmistrz chciał wyższych podatków. Rada powiedziała że nie można dalej podwyższać podatków, i to dzięki przewodniczącemu rady miasta Mateuszowi Cebuli, nie będziemy płacić wyższych podatków
sigma
sigma 14.12.2018, 10:58
taaa, ale wiesz o czym piszesz? podatki nie były popdnosone w Dębicy od 6 lat, a później wszyscy się dziwią, że Burmistrz nie przyjął zmian zgłoszonych przez PiS. Jak miał niby przyjąć? za co te drogi zrobić? Ty jak nie pracujesz to wydajesz?
polko
polko 14.12.2018, 22:09
Ty nie wiesz co piszesz, burmistrz zmarnotrawił parę milionow, ito jest prawda
trabant
trabant 10.12.2018, 19:31
Piszesz głupoty. Podatki rosną z roku na rok, woda, gaz, prąd, itd. Tutaj problem był inny, podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym, czyli cały będzie włączony do budżetu. Nie był podwyższany od 6 lat. Dlaczego dzięki przewodniczącemu, on miał jeden głos, liczysz nie umiesz. Nikt nie lubi podatków, ale rosną pensje (m.in. dzięki 500+), coraz trudniej jest zrealizować inwestycje bo rosną koszty pracy, materiałów. Ludzie nie akceptują lokalnego podatku 5% raz na 6 lat, a zaakceptują 60% za prąd, za nieudolną politykę energetyczną obecnego rządu?
kww
kww 10.12.2018, 21:41
Zwiększenie podatku, który najbardziej odczują przedsiębiorcy to ostatnia rzecz jaka powinna przyjść do głowy rządzącym tym miastem w celu zwiekszenia dochodów. Chcemy, aby powstawały nowe miejsca pracy, dobrze płatne to powinniśmy zadbać o przyjazne warunki dla otwierania się firm. Niech wlodarze lepiej pomyslą o zmniejszeniu kosztów, bo biurokracja w naszym mieście jest rozbuchana a efektów zatrudniania całej rzeszy urzędników nie widać.
sigma
sigma 14.12.2018, 11:01
taaa...jak bym słyszał komentarz pani Przydzielskiej która zachowywała się jak zerwana z choinki hahaha
Tomik
Tomik 10.12.2018, 19:42
W punkt. Myśle ze Pan Robert i tak tego nie zrozumie...
Robert 2
Robert 2 10.12.2018, 20:12
A ja myślę, że Pan Robert doskonale to rozumie i dlatego podaję się za Pana Roberta a nie za........ "siebie" .
Proca
Proca 10.12.2018, 17:14
Dobre przedstawienie, ale najważniejsze że z happy endem
Jacek Placek
Jacek Placek 10.12.2018, 15:22
Masakra... Samodzielność i kompetencje na poziomie oddychania.
JS
JS 10.12.2018, 14:30
Jak dla mnie chaos w prowadzeniu sesji. Pan przewodniczący nie radzi sobie na swojej funkcji. A juz przy glosowaniu nad budzetem to porażka!
mieszkaniec
mieszkaniec 10.12.2018, 14:09
Panie radny, zawsze można powiedzieć, że byłem ZA ale się nie cieszyłem,
tytus
tytus 10.12.2018, 19:51
….. lub "byłem za a, nawet przeciw" po bolkowemu
mieszkaniec
mieszkaniec 10.12.2018, 14:01
Zabili go ale uciekł. Uchwalili ale go nie ma. Jaja , jaja do kwadratu !
Piotr
Piotr 10.12.2018, 13:40
Gdzie można się zapoznać z planem budżetu?
Obywatel
Obywatel 10.12.2018, 18:21
https://debica.bip.gov.pl/budz…

Pozostałe