Człowiek Roku 2018 (nominacje) - Jakub Zastawny

  • 11.01.2019, 09:57
  • Tomasz Ratuszniak
Człowiek Roku 2018 (nominacje) - Jakub Zastawny
Jakub Zastawny - cymbalista i lider Kapeli Zastawnych z Brzostku. Zdobył II nagrodę w kategorii solowej podczas 37. Spotkań Cymbalistów w Rzeszowie. Na II miejscu w kategorii kapel z cymbalistami znalazła się zaś grupa, której jest liderem. We wrześniu Zastawni zdobyli również Złotą Podkowę Pogórza, czyli najwyższą nagrodę XII Festiwalu Folkloru Pogórza w Ryglicach.

Trwa akcja, podczas której wspólnie z Czytelnikami Obserwatora Lokalnego wybieramy Człowieka Roku 2018.

W redakcyjnym gronie nominowaliśmy 18 kandydatów w sześciu kategoriach: działalność społeczna, gospodarka, kultura, oświata, polityka i samorząd oraz sport. Na naszym portalu przedstawimy wszystkich 18 kandydatów.

Jak oddać głos?

Głosować można wypełniając kupony, jaki do końca stycznia ukazywać się będą w Obserwatorze Lokalnym.

Kupony można dostarczyć osobiście do redakcji lub za pośrednictwem poczty na adres: ul. Żeromskiego 10, 39-200 Dębica.

Na kuponie można poprzeć swojego faworyta w jednej czy dwóch kategoriach, ale można też wskazać nazwiska kandydatów w każdej z nich. Warto wybrać tę drugą opcję, bowiem w tym roku po raz pierwszy wprowadzamy możliwość przyznania jednemu kandydatowi dodatkowych 3 punktów. Żeby z niej skorzystać, głosujący powinien wskazać swoich faworytów w każdej kategorii, w której prowadzony jest plebiscyt - szczegóły w OL obok kuponu.

Głosować można tylko za pomocą oryginalnych kuponów wyciętych z gazety.

Można też głosować drogą smsową, wysyłając na numer: 71160 wiadomość o treści: OL XY, gdzie zamiast XY należy wpisać numer kandydata, który znajduje się przy nazwisku. Koszt sms-a to 1,23 zł  z vat.

Aby oddać głos na Jakuba Zastawnego należy wysłać sms o treści: OL9

 

Laury Czytelników Obserwatora Lokalnego

Sześciu kandydatów, którzy zdobędą najwięcej głosów otrzyma Laur Czytelników OL i przejdzie do trzeciego, finałowego etapu wyboru Człowieka Roku OL 2018.

O tym, kto nim zostanie zadecyduje Kapituła, w skład której wchodzić będą dotychczasowi zwycięzcy tych konkursów oraz zaproszeni laureaci nagrody Obserwatora z poprzednich edycji.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.ol.com.pl oraz w redakcji OL.

 

Obserwator Lokalny nr 38/2018
Zastawni ze Złotą Podkową

Cztery grupy z naszego powiatu walczyły w tym roku O Złotą Podkowę Pogórza, podczas XII Festiwalu Kultury Pogórzańskiej w Ryglicach. Największym sukcesem na tym przeglądzie może pochwalić się Kapela Ludowa Zastawnych z Brzostku, która zgarnęła główną nagrodę.

Prócz Zastawnych w Ryglicach reprezentowali nas: Grupa Śpiewacza oraz Kapela Ludowa Iskierczanie z Dębicy-Latoszyna, a także Grupa Śpiewacza Senior z Dębicy.

Kapela Iskierczanie zdobyła wyróżnienie i nagrodę finansową w wysokości 300 zł w kategorii kapel ludowych. Jurorzy docenili ich wykonanie tak tradycyjnych utworów, jak i tych autorskich, choćby Polki Latoszyńskiej. Dodatkowo jeden z muzyków Iskierczan – Konrad Szwedo, został ogłoszony najlepszym prymistą festiwalu.

Grupa Śpiewacza Senior może za to pochwalić się zdobyciem III miejsca i nagrody finansowej w wysokości 300 zł w kategorii grup śpiewaczych.

Szans pozostałym grupom, nie po raz pierwszy zresztą, nie dała za to Kapela Ludowa Zastawnych z Brzostku. Jej członkowie odebrali nagrodę główną festiwalu, czyli Złotą Podkowę Pogórza, a także nagrodę finansową w wysokości 1000 zł. Jurorzy podkreślali, że to za bardzo dobry repertuar i tradycyjny sposób muzykowania.

Działająca od 2014 roku grupę tworzą: Józef Śliwa - skrzypce prym, Leszek Zastawny - klarnet, Kazimierz Czech - klarnet, Jakub Zastawny - cymbały, Aneta Wójtowicz - skrzypce sekund i Jan Zastawny - kontrabas.

Jakub Zastawny, szef zespołu przyznaje, że I nagroda, którą właśnie odebrali, to jeden z wielu laurów przyznanych im w ostatnim czasie. Zresztą i w Ryglicach byli już nagradzani. W zeszłym roku odebrali tam II nagrodę.

- Podczas wielu konkursów jury docenia to, że gramy w bardzo tradycyjny sposób. Zresztą mój dziadek Leszek i pan Śliwa to prawdziwi, dawni muzykanci - podkreśla Jakub Zastawny, w którego rodzinie gra się od pokoleń.

Repertuar kapeli Zastawnych to archaiczne melodie Pogórzan z pogranicza Pogórza Ciężkowickiego i Strzyżowskiego, tj. gminy Brzostek oraz okolic Dębicy i Jasła. Grają m.in. oberki, sztajerki i polki.

Tomasz Ratuszniak

 

Obserwator Lokalny nr 49/2018
Nagrodzeni na Spotkaniach Cymbalistów

Kapela Zastawnych z Brzostku zdobyła II nagrodę w kategorii kapele z cymbalistami na 37. Spotkaniach Cymbalistów w Rzeszowie. Również II nagrodę, tyle że w kategorii solowej, wywalczył cymbalista Jakub Zastawny, szef kapeli. W przeglądzie wzięła również udział kapela Iskierczanie z Dębicy - Latoszyna, która otrzymała wyróżnienie, a ich cymbalista Jakub Czapla - III nagrodę.

Zastawni nie po raz pierwszy zostali nagrodzeni na rzeszowskich spotkaniach. W zeszłym roku członkowie grupy również zdobyli II nagrodę, podobnie jak Jakub Zastawny w kategorii solistów.

Kapela działa w Brzostku od 2014 roku. Tworzą ją: Józef Śliwa - skrzypce prym, Leszek Zastawny - klarnet, Kazimierz Czech - klarnet, Jakub Zastawny - cymbały, Aneta Wójtowicz - skrzypce sekund i Jan Zastawny - kontrabas.

Grupa ma na koncie wiele nagród i wyróżnień. Choćby Złotą Podkowę Pogórza, czyli główną nagrodę zdobytą we wrześniu na XII Festiwalu Kultury Pogórzańskiej w Ryglicach.

Jakub Zastawny twierdzi, że sukcesy zawdzięczają temu, że grają w bardzo tradycyjny sposób. A mają ku temu podstawy zważywszy, że Leszek Zastawny i Józef Śliwa to dawni muzykanci grający m.in. na weselach.

Na rzeszowskich spotkaniach w kategorii kapel z cymbalistami, których było w tym roku 19, zaprezentowała się też kapela Iskierczanie z Dębicy-Latoszyna.

Grupa wystąpiła w składzie: Konrad Szwedo - skrzypce prym, Piotr Pisarz - skrzypce sekund, Stanisław Czapla - trąbka, Jakub Czapla - cymbały rzeszowskie i Magdalena Pociask - śpiew. Iskierczan wsparli również: Leszek Wójtowicz - bas i Ryszard Mirowski - klarnet.

Kapela rywalizując z bardziej doświadczonymi grupami zdobyła wyróżnienie.

Jeszcze lepiej poszło Jakubowi Czapli, który znalazł się na III miejscu w kategorii solistów. Jest to dla niego tym większy sukces, że jest samoukiem i na cymbałach gra dopiero od dwóch miesięcy.

tra

 

 

 

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe