Kościół na wzór Chrystusa – zapowiedź V Synodu Diecezji Tarnowskiej

  • 29.11.2016, 14:43 (aktualizacja 29.11.2016, 20:15)
  • Diecezjalny Serwis Informacyjny
Kościół na wzór Chrystusa – zapowiedź V Synodu Diecezji Tarnowskiej
Kościół na wzór Chrystusa - takie będzie hasło V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Jego zwołanie zapowiedział diecezjanom biskup tarnowski Andrzej Jeż (na zdjęciu) w Liście pasterskim odczytanym w diecezji w I niedzielę Adwentu, tj. 27 listopada br.


Zdaniem Biskupa Tarnowskiego, dynamicznie zmieniająca się sytuacja społeczno-kulturowa, w której żyjemy i praktykujemy naszą wiarę, domaga się najpierw gruntownego rozeznania, oceny i refleksji, aby następnie móc popatrzeć w przyszłość i wytyczyć najwłaściwszy szlak działań duszpasterskich.
„Konieczne jest zatem nowe spojrzenie na całokształt życia naszej diecezji i obranie pewnych kierunków dalszej pracy duszpasterskiej. Jeden z nich dotyczy sytuacji rodzin i małżeństw. „Trzeba ciągle efektywniej pochylać się nad problemami, jakie je dotykają, zastanawiać się, jak jeszcze lepiej przygotowywać młodzież do małżeństwa i wspomagać rodziny. Wielką bolączką jest bowiem stale rosnąca liczba małżeństw, które się rozpadają” - podkreśla.
Bp Jeż pisze też, że istotnym problemem wiążącym się z aktualną sytuacją małżeństw i rodzin jest migracja zarobkowa. Dodaje, że trzeba też pomóc młodym przezwyciężać negatywne wpływy współczesnej cywilizacji, angażować ich w życie Kościoła i przekonująco ukazywać piękno życia budowanego na wartościach ewangelicznych. Biskup diecezjalny zwraca uwagę na rolę mediów. „Pragniemy jako Kościół głoszący ponadczasowe prawdy Boże odnaleźć się w tej sytuacji i jeszcze skuteczniej wykorzystywać przestrzeń mediów do dzieła ewangelizacji. Będzie to wyzwanie szczególnie dla młodego pokolenia katolików, którzy w tym obszarze poruszają się łatwiej i skuteczniej niż starsze pokolenia” - dodaje.
 Biskup pisze też, że wyrazem odnowy życia naszej diecezjalnej wspólnoty winna być nade wszystko głęboka reforma nas samych. „Uporządkowanie spraw własnego sumienia, zbliżenie się do Chrystusa przez stałą formację i pogłębienie życia sakramentalnego” - wskazuje.
W historii diecezji tarnowskiej odbyły się dotychczas cztery synody diecezjalne. Pierwszy został zwołany w roku 1928 przez biskupa Leona Wałęgę, drugi, dziesięć lat później, w roku 1938 przez biskupa Franciszka Lisowskiego, trzeci, po II wojnie światowej, w roku 1948 zwołał biskup Jan Stepa. Natomiast IV Synod Diecezji Tarnowskiej, zwołany przez biskupa Jerzego Ablewicza, zakończył się trzydzieści lat temu, w jubileuszowym roku 200-lecia diecezji.
Po 30 latach od zakończenia poprzedniego synodu pojawia się konieczność zwołania kolejnego synodu, który podejmie cały wachlarz współczesnych wyzwań o charakterze duszpasterskim, ale także unormuje bieżącą sytuację diecezji w kontekście nowej sytuacji prawnej Kościoła i Państwa.
Synod daje okazję do pewnego globalnego spojrzenia na obecny stan diecezji. Pozwala postawić ogólną diagnozę, aby w oparciu o nią obrać dalsze kierunki pracy duszpasterskiej.
Czas trwania V Synodu będzie się składał z kilku faz: fazy przygotowawczej I, w której komisje przygotowują zbiory zagadnień dla zespołów parafialnych i innych; fazy przygotowawczej II, w czasie której następuje praca zespołów parafialnych, wyniki prac trafiają do komisji, komisje dokonują uzupełnień a całość wraca ponownie do konsultacji w parafiach; fazy przygotowawczej III, w czasie której komisje tematyczne i komisja główna przygotowują zarys dokumentów do obrad; fazy właściwej (plenarnej), która obejmuje sesje synodu, na których dyskutują delegaci, dokonuje się dopracowywanie dokumentów do ostatecznej postaci. Zwieńczeniem synodu jest faza publikacji dokumentów synodalnych. Z momentem podpisania przez Biskupa Diecezjalnego, uchwały synodu stają się prawem diecezjalnym.
W synodzie diecezjalnym ważny jest udział wszystkich diecezjan. Biskup Andrzej Jeż zapowiada, że w każdej parafii diecezji powstaną zespoły, które będą pracować nad otrzymanymi zagadnieniami, zaś wyniki tych prac trafią do komisji synodalnych i będą materiałem do obrad podczas sesji plenarnych. „To parafie, a więc przede wszystkim wierni świeccy będą ważnym ośrodkiem synodu. Każdy z diecezjan poprzez swoją modlitwę i swój głos, a później przez wspólne działanie ożywiające wiarę, będzie mógł wnieść swoją cząstkę w życie Kościoła tarnowskiego” - napisał biskup Jeż, który poprosił diecezjan o modlitwę w intencji V Synodu.

Diecezjalny Serwis Informacyjny

 

Diecezjalny Serwis Informacyjny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
guziec
guziec 01.12.2016, 20:39
O tak, podobno dyrektor Jagiełły pan Kopiuj Wklej zaprosił biskupa do szkoły.Ciekawe po co? Może chce się wyspowiadać? Ale jak się ma TAAAAAAAAAAKIE grzechy to nie wiem czy jeden biskup wydoli.
o take my Polske walczyly
o take my Polske walczyly 01.12.2016, 20:47
Jak to po co?
Ksiądz nawet LIDLa święci:
http://www.ikamien.pl/artykuly…

Idźcie, kupujcie na promocjach i się nie pozabijajcie.
Natanek
Natanek 30.11.2016, 09:46
Kierunek duszpasterzy nie zmienia się od stuleci - kolaboracja z aktualną władzą i pieniądze od wiernych. A Jezusa Chrystusa w to nie mieszajcie.

Pozostałe