Gotowi na Panamę

  • 13.01.2019, 11:27 (aktualizacja 13.01.2019, 11:32)
  • Janusz Grajcar
Gotowi na Panamę Do Panamy polecą Kamil Godek (po lewej) i Paweł Pietrucha.
Dziś wieczorem Kamil Godek i Paweł Pietrucha wsiądą w Tarnowie do autokaru, który zawiezie ich na lotnisko Okęcie. Z niego odlecą do Panamy na Światowe Dni Młodzieży. To będą dla nich dwa tygodnie pełne wrażeń, ale przede wszystkim szukania Boga w drugim człowieku.

Kamil pochodzi z Wiewiórki, a studiuje na drugim roku Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie. Paweł mieszka w Dębicy, pracuje w Olimpie. Do Panamy
udaje się też Justyna Chłopek ze Starej Jastrząbki. Jeszcze dwa miesiące temu byli pewni, że poleci z nimi Gabriela Erazmus, ale ta zrezygnowała z wyjazdu z przyczyn osobistych.

Z Okęcia na Tocumen
Polska grupa będzie najliczniejszą nacją podczas panamskich ŚDM. Tworzyć ją będzie ponad półtora tysiąca osób. Diecezję tarnowską reprezentować będzie 85 ludzi. Ponad 60 wsiądzie do samolotu 14 stycznia, pozostali dotrą do Ameryki Środkowej we własnym zakresie.

Zorganizowaną grupę tworzy 30 kobiet, w tym 2 siostry zakonne, i 31 mężczyzn, w tym 10 księży. Wśród nich będzie bp Leszek Leszkiewicz, który wsiądzie do samolotu z młodzieżą.

- Przed wylotem, który jest zaplanowany na 5:55, weźmiemy jeszcze udział w mszy św. na Okęciu - mówi Paweł Pietrucha.

Do Panamy powinni dotrzeć po 13 godzinach lotu na godz. 13:00. Różnica czasu wynosi 6 godzin. Wylądują na lotnisku Tocumen w stolicy kraju, która zresztą nazywa się tak samo jak cały kraj. Pierwsze dwa dni mają wolne, po to by mogli się zaaklimatyzować.

- Później rozpoczyna się tydzień w diecezji, który wygląda jak ten w Polsce - stwierdza Kamil Godek.
 

Tydzień w diecezji Penomone
17 stycznia w programie jest Dzień Parafialny, kiedy zostaną oficjalnie powitani i zaproszeni na katechezę, mszę św. i animacje. Podczas Dnia Ekologicznego (18 stycznia) będą m.in. sadzić drzewa i brać udział w rozgrywkach sportowych. W sobotę przyjdzie kolej na Dzień Diecezjalny i tzw. wymianę kultur, a w niedzielę Dzień dla Rodzin, który spędzą w domach, w których zostaną przyjęci.

Następnego dnia przyjadą do stolicy, by od wtorku uczestniczyć w wydarzeniach centralnych ŚDM. W czwartek 24 stycznia po raz pierwszy spotkają się z papieżem Franciszkiem. A po zakończeniu wszystkich obchodów będą mieli jeszcze 3 dni na zwiedzanie Panamy. Do Polski wrócą dopiero 31 stycznia.

- Mamy maksymalny czas pobytu, będziemy tam najdłużej z wszystkich pielgrzymów - cieszy się Paweł Pietrucha.
 

Zaproszą papieża Franciszka
W programie jest również Dzień Polski. Wszyscy pielgrzymi z naszego kraju spotka się wtedy na Marinie, czyli wychodzącym w morze pomoście, by powitać przypływające tu Dar Młodzieży i jacht Dunajec z diecezji tarnowskiej. Mają nadzieję, że na to wydarzenie ich zaproszenia przyjmie papież Franciszek.

- Jestem pewien, że tak będzie - mówi Kamil Godek.

Obaj uczestnicy ŚDM podkreślają, że spotkali się z dużym zrozumieniem, kiedy załatwiali pozwolenia na wyjazd. Kamil Godek mógł wcześniej zdać kilka egzaminów, a Paweł Pietrucha bez problemu dostał urlop w firmie.

Mottem ŚDM w Panamie będą słowa: Oto ja Służebnica Pańska. Podczas uroczystego posłania w Częstochowie bp Marek Stolarczyk powiedział im, że wyjeżdżają z kraju, którym szczególną czcią otacza się Maryję, do kraju, w którym jest Ona tak samo uwielbiana.

- Wszyscy lecimy w jednym celu. Liczymy na to, że przeżycia z Panamy będą miał wpływ na nasze dalsze życie - mówi Paweł Pietrucha.

A relacji z ich pobytu w Panamie będzie można szukać na bieżąco na stronie debica24.eu.

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mały Głód
Mały Głód 13.01.2019, 15:20
Szerzenie wiary zacne i chwała za to, jednak chyba ktoś nie do końca odrobił lekcje. Słyszeliście o przepowiedniach o anty-papierzu? Wszystko na to wskazuje że przepowiednia się wypełnia.
Polonista
Polonista 14.01.2019, 06:07
Sugerowałbym najpierw odrobić lekcje z ortografii, a później dopiero przelewać swoje mądrości.

Pozostałe