Człowiek Roku 2018 (nominacje) - Aneta Kuta

  • 18.01.2019, 09:27 (aktualizacja 21.01.2019, 10:05)
  • Janusz Grajcar
Człowiek Roku 2018 (nominacje) - Aneta Kuta
Aneta Kuta - w nauczaniu historii łączy tradycję z nowoczesnością. Wie, że do młodzieży najlepiej dotrzeć z pomocą multimediów. Dzięki konkursom, do których zgłosiła Szkołę Podstawową w Grabinach, ta otrzymała tablicę interaktywną, wizualizer, projektor i 18 tabletów dla uczniów. Mieszkanców wsi zaprosiła m.in. na rajd rowerowy, podczas którego opowiadała o historii Grabin.

Trwa akcja, podczas której wspólnie z Czytelnikami Obserwatora Lokalnego wybieramy Człowieka Roku 2018.

W redakcyjnym gronie nominowaliśmy 18 kandydatów w sześciu kategoriach: działalność społeczna, gospodarka, kultura, oświata, polityka i samorząd oraz sport. Na naszym portalu przedstawimy wszystkich 18 kandydatów.


Jak oddać głos?

Głosować można wypełniając kupony, jaki do końca stycznia ukazywać się będą w Obserwatorze Lokalnym.

Kupony można dostarczyć osobiście do redakcji lub za pośrednictwem poczty na adres: ul. Żeromskiego 10, 39-200 Dębica.

Na kuponie można poprzeć swojego faworyta w jednej czy dwóch kategoriach, ale można też wskazać nazwiska kandydatów w każdej z nich. Warto wybrać tę drugą opcję, bowiem w tym roku po raz pierwszy wprowadzamy możliwość przyznania jednemu kandydatowi dodatkowych 3 punktów. Żeby z niej skorzystać, głosujący powinien wskazać swoich faworytów w każdej kategorii, w której prowadzony jest plebiscyt - szczegóły w OL obok kuponu.

Głosować można tylko za pomocą oryginalnych kuponów wyciętych z gazety.

Można też głosować drogą smsową, wysyłając na numer: 71160 wiadomość o treści: OL XY, gdzie zamiast XY należy wpisać numer kandydata, który znajduje się przy nazwisku. Koszt sms-a to 1,23 zł  z vat.

Aby oddać głos na Anetę Kutę należy wysłać sms o treści: OL 11


Laury Czytelników Obserwatora Lokalnego

Sześciu kandydatów, którzy zdobędą najwięcej głosów otrzyma Laur Czytelników OL i przejdzie do trzeciego, finałowego etapu wyboru Człowieka Roku OL 2018.

O tym, kto nim zostanie zadecyduje Kapituła, w skład której wchodzić będą dotychczasowi zwycięzcy tych konkursów oraz zaproszeni laureaci nagrody Obserwatora z poprzednich edycji.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.ol.com.pl oraz w redakcji OL.


Obserwator Lokalny nr 39/2018

Tak uczy historii

Kiedy Aneta Kuta słyszy, jak ludzie utyskują nad tym, że młodzież za dużo czasu spędza w internecie, nie zgadza się z nimi. Nauczycielka historii w Szkole Podstawowej w Grabinach na swoich lekcjach bardzo często posługuje się tym narzędziem. Uważa, że dzięki temu są one dużo ciekawsze i odkrywcze. Ale oczywiście nie zapomina też o tym, by przekazać uczniom wiedzę podręcznikową, która jest podstawą do prowadzenia zajęć.

- Możliwość korzystania z internetu to najlepsza rzecz, jaka mogła się zdarzyć w edukacji. Mogę dzięki temu np. pokazać uczniom, jak wygląda Mezopotamia - stwierdza
nauczycielka Aneta Kuta.

Dla jej podopiecznych zajęcia z wykorzystaniem multimediów są dużo ciekawsze. W sieci można znaleźć ciekawe informacje, zdjęcia czy mapy. Dzięki korzystaniu z mapy interaktywnej historyczka jednym kliknięciem może pokazać młodym ludziom, jak zmieniały się granice Polski na przestrzeni lat.

Przygotowujących się do egzaminu gimnazjalnego zaprasza na webinaria, czyli internetowe konferencje. Umawiają się wtedy na godzinę, która wszystkim pasuje, np. 21:00 i dyskutują. Aneta Kuta udostępnia im pulpit swojego laptopa, gdzie mogą znaleźć lektury.

Z uczniami współpracuje też przy okazji różnych konkursów. W tym ogłoszonym przez Esprit 2x3, do którego zgłosiła szkołę, ich zadaniem było wykonanie modelowej lekcji w programie tej firmy. Tematem, który wybrała był Mikołaj Kopernik. W głosowaniu internautów zajęli 2. miejsce i dostali w nagrodę tablicę interaktywną i wizualizer.

- Gdyby nie poparcie ze strony rodziców, to by tego nie było - podkreśla Aneta Kuta.

Do kompletu brakowało jej jeszcze projektora. Znalazła więc kolejny konkurs, napisała projekt o 100-leciu niepodległości i wysłała go do fundacji WBK. Spośród 800 zgłoszonych prac, 50 mogło liczyć na grant w wysokości 10 tys. zł. Grabiny w tej grupie się znalazły. Dzięki temu kupiony został nie tylko projektor, ale i 18 tabletów, z których korzystają uczniowie.

Projekt jest cały czas realizowany. W jego ramach do wykonania jest 17 zadań. Jednym z nich był rajd rowerowy, który zorganizowała w drugą niedzielę września. W jego trakcie opowiadała uczestnikom o historii Grabin.

W akcjach może wziąć udział każdy. Wystarczy, że pobierze na smartfona aplikację actionbound i w rubrykę find a bound wpisze Grabiny. Pojawią mu się do wyboru dwie aktywności. Pierwsza to rajd rowerowy, a druga gra terenowa. W sieci Aneta Kuta udostępniła stronę z wieloma danymi o swojej wsi grabiny.webnode.com.

- Przez nią można nam przesłać inne informacje. Można też wypełnić ankiety - zachęca.

Nauczycielka z Grabin została też doceniona przez firmę Microsoft tytułem Innovative Educate Expert (Ekspert Innowacyjnego Kształcenia). Takich osób na świecie jest 8 tysięcy, a w Polsce 70. Dzięki temu może testować nowe programy.

Aneta Kuta w Szkole Podstawowej w Grabinach uczy od 2002 roku. Uczniowie spotykają się z nią nie tylko na lekcjach historii, ale też wiedzy o społeczeństwie i wychowania do życia w rodzinie.

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe