Ty też możesz mieć wpływ na rozkład jazdy pociągów

  • 29.01.2019, 08:31 (aktualizacja 29.01.2019, 10:15)
  • Janusz Grajcar
Ty też możesz mieć wpływ na rozkład jazdy pociągów
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego prowadzi konsultacje społeczne dotyczące kształtu rozkładu jazdy pociągów edycji 2019/2020, który obowiązywał będzie od 8 grudnia 2019 roku. Przy składaniu wniosków za punkt odniesienia należy przyjąć obowiązujący rozkład jazdy pociągów.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o przesyłanie wniosków w okresie od 28 stycznia do 8 lutego 2019 roku na specjalnym załączonym formularzu, na adres e-mail: [email protected] W tytule e-maila prosimy wpisać: „Konsultacje społeczne RJP 2019/2020", bądź w formie papierowej na adres:

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
Departament Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego
al. Łukasza Cieplińskiego 4
35-010 Rzeszów

Informujemy, iż nie będą rozpatrywane wnioski:

  •    Anonimowe lub obraźliwe.
  •    Niewnoszące konkretnej propozycji.
  •    Dotyczące pociągów uruchamianych przez PKP Intercity S.A. i międzynarodowych (za wyjątkiem pociągów transgranicznych do Medzilaborec);
  •    Dotyczące stanu linii kolejowych, dworców i przystanków (adresatami takich uwag i skarg są PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i PKP Nieruchomości).

Nadmieniamy, iż na kształt rozkładu jazdy pociągów wpływa szereg czynników, zatem przed złożeniem wniosku o korektę/zmianę rozkładu jazdy pociągów prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami:

Kolejowe regionalne przewozy pasażerskie na obszarze województwa podkarpackiego realizowane są na podstawie ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz.U. z 2018 r., poz. 2016 t.j.) oraz ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz.U. z 2017 r., poz. 2117 t.j.).

W myśl powyższych ustaw Organizatorem przewozów kolejowych na obszarze województwa podkarpackiego jest Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Usługi przewozowe na zlecenie Marszałka Województwa świadczy Operator kolejowy – spółka Przewozy Regionalne Sp. z o.o. – Oddział Podkarpacki w Rzeszowie.

Kolejowe przewozy pasażerskie wykonywane są po infrastrukturze kolejowej, należącej do Skarbu Państwa i zarządzanej przez Zarządcę infrastruktury kolejowej – spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Ostateczny kształt rozkładu jazdy pociągów konstruowany jest przez zarządcę infrastruktury kolejowej w oparciu o Regulamin przydzielania tras pociągów na sieci kolejowej PKP PLK S.A. oraz na podstawie wniosków złożonych przez poszczególnych Przewoźników i Operatorów kolejowych.

Roczny rozkład jazdy pociągów opracowywany jest na 1 rok i obowiązuje od drugiej niedzieli grudnia jednego roku do drugiej soboty grudnia roku następnego. W trakcie obowiązywania rocznego rozkładu jazdy PKP PLK S.A. zastrzega sobie prawo do wprowadzania korekt do rocznego rozkładu jazdy – tzw. fazy zamknięciowe.

Operator świadczący usługi przewozowe na terenie województwa składa do PKP PLK S.A. wnioski do rozkładu jazdy, opracowane na podstawie projektu rozkładu jazdy przygotowanego przez Organizatora przewozów z zachowaniem wymogów określonych w Regulaminie przydzielania tras pociągów na sieci kolejowej PKP PLK S.A. Wnioski muszą być złożone z minimum 9 miesięcznym wyprzedzeniem w przypadku gdy dotyczą nowego rocznego rozkładu jazdy oraz z co najmniej 3-miesięcznym wyprzedzeniem w przypadku korekty już obowiązującego rozkładu jazdy.

Regulamin przydzielania tras pociągów na sieci kolejowej PKP PLK S.A., narzuca następujące stopnie pierwszeństwa pociągów:
1) pasażerskie ekspresowe i międzynarodowe;
2) pasażerskie międzywojewódzkie i wojewódzkie dowożące do pracy tzn. z przyjazdem do wskazanej stacji docelowej w godzinach 5:30-8:30;
3) pozostałe pasażerskie międzywojewódzkie;
4) pasażerskie wojewódzkie odwożące z pracy tzn. pociągi odjeżdżające w godzinach 14:30-17:30;
5) pozostałe pasażerskie wojewódzkie;
6) towarowe.

W związku z powyższym, składając wniosek o korektę/zmianę rozkładu jazdy pociągu należy wziąć pod uwagę fakt, że zarządca infrastruktury kolejowej umożliwia wprowadzenie korekty rozkładu jazdy pociągu regionalnego tylko pod warunkiem nie powodowania kolizji z rozkładem jazdy pociągów innych przewoźników, a w szczególności pociągów o wyższym priorytecie kursowania.

Każdy wniosek o korektę/zmianę rozkładu jazdy pociągu zostanie przeanalizowany pod kątem wpływu na możliwość zapewnienia dojazdów do/z miejsc pracy i nauki, skomunikowań z innymi pociągami, częstotliwości kursowania pociągów na danej trasie, wpływu na rozkład jazdy innych pociągów regionalnych, możliwości realizacji obiegów taboru oraz pod kątem możliwości finansowych Województwa.

Zapraszamy do aktywnego udziału w konsultacjach.

Informujemy, że tut. Urząd zastrzega sobie prawo do nieudzielania indywidualnych odpowiedzi na zgłaszane propozycje.

Źródło: www.podkarpackie.pl

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe