Michał Michoń i Hubert Zieliński wygrali konkurs recytatorski w Mokrem

  • 05.12.2016, 11:25 (aktualizacja 05.12.2016, 11:29)
  • Admin Admin
Michał Michoń i Hubert Zieliński wygrali konkurs recytatorski w Mokrem
W kalendarzu uroczystości organizowanych przez Publiczną Szkołę Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Mokrem szczególne miejsce zarezerwowane jest na obchody Dnia Patrona. Nie inaczej było w tym roku.

- Nasza szkoła pamięta o autorze Pana Tadeusza, Konrada Wallenroda, Dziadów, sonetów, liryków, ballad i bajek przy okazji rocznicy jego śmierci, która miała miejsce 26 listopada – przypomniała w swoim wystąpieniu dyrektor Bożena Madej.
W tym dniu corocznie szkoła świętuje Dzień Patrona, a co dwa lata organizuje Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Adama Mickiewicza dla uczniów szkół podstawowych gminy Żyraków, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Jedzą, piją, lulki palą”. Tradycja lat, a jednocześnie kreatywność artystyczna sprawiają, że dzień ten  każdego roku jest wyjątkowym świętem.  
Obecni byli goście: wójt gminy Żyraków Marek Rączka, ks. Krzysztof Pietras - proboszcz parafii Zasów, Agnieszka Czapiga - radna i sołtys Mokrego, Maria Czernik - dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, Danuta Czerwiec - prezes Stowarzyszenia Łączymy pokolenia -Mokre Wczoraj i Dziś, Rada Rodziców z przewodniczącą Małgorzatą Kulas, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół gminy Żyraków oraz grono nauczycielskie i uczniowie z PSP w Mokrem.
Młodzież z Mokrego wystawiła współczesną wersję ballady Pani Twardowska. W góralskiej karczmie przy ciepłym kominku  mali aktorzy  tańczyli do muzyki disco-polo, pili coca-colę  i byli świadkami kłótni Twardowskiego z księciem piekieł. Zanim diabeł poznał  żonę Twardowskiego Helę, musiał wykonać trzy zadania. Bies spisał się rewelacyjnie. Twardowski dosiadł rumaka na biegunach, bawił się biczem i podziwiał willę. Było wesoło, zabawnie, nieraz groźnie.
W rolę szlachcica Twardowskiego wcielił się Hubert Zieliński, a diabła rewelacyjnie odegrał Kacper Dubik. Część artystyczną i oprawę artystyczną przygotowały: Halina Sołdatow-Polanco i Ewelina Burek.
Następnie wszyscy mieli okazję wysłuchać recytacji bajek i ballad polskiego wieszcza w wykonaniu uczniów ze szkół podstawowych. Część konkursową prowadziły uczennice z kl. III: Zuzanna Stachowicz i Karolina Batko.  
Jury konkursowe w składzie: przewodnicząca  Stefania Szuba oraz członkowie: Maria Czernik i ks. Krzysztof Pietras, zwróciło uwagę na obszerne i wspaniale recytacje utworów A. Mickiewicza i przyznało następujące miejsca i wyróżnienia:
I miejsce ex aequo: Michał Michoń z PSP  w Straszęcinie oraz Hubert Zieliński z PSP w Mokrem;
II miejsce ex aequo: Natalia Glica z PSP w Nagoszynie oraz Ewelina Mika z PSP w Mokrem;
III miejsce ex aequo: Kinga Rachwał z PSP w Żyrakowa oraz Bartosz Piękoś z PSP w Górze Motycznej.
Wyróżnienia: Aleksandra Wszołek z PSP w Wiewiórce, Wiktoria Sawuła z PSP w Straszęcinie, Gabriela Zając z PSP w Żyrakowie, Wiktoria Madura z PSP w Górze Motycznej, Katarzyna Derlęga z PSP w Zasowie oraz Aleksandra Majka z PSP w Wiewiórce.
Nagrodzeni uczniowie otrzymali piękne wydania książek, tomiki wierszy A. Mickiewicza oraz słodkości.
Na zakończenie uroczystości dyrektor Bożena Madej pogratulowała zwycięzcom zdobytych miejsc, wszystkim uczestnikom wspaniałych występów i podziękowała  nauczycielom za zadanie sobie trudu przygotowania uczniów do konkursu. Zachęcała wszystkich do sięgania po poezje wielkiego wieszcza narodowego, która jest wesoła, zabawna, pełna dowcipu i zaskakujących sytuacji, uczy właściwego postepowania oraz daje szereg życiowych rad i wciąż aktualna.
Uroczystość była okazją do popularyzacji twórczości poety oraz możliwością do zaprezentowania przez uczniów swoich umiejętności recytatorskich, aktorskich na większym forum. Dzięki przygotowaniom i swym recytatorskim zdolnościom dzieci wiernie przekazały zgromadzonej publiczności sens zawarty w treści poszczególnych utworów.
Kolejne Święto dedykowane patronowi naszej szkoły przybliżyło nam jego sylwetkę, dorobek literacki , epokę , w której żył i tworzył. W balladach i bajkach  wieszcz uczy nas , że największym bogactwem  jest  wrażliwość  na potrzeby drugiego człowieka.


Na podstawie Informacji prasowej PSP w Mokrem

Admin Admin

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe