Nowe szyny już czekają na zamontowanie

  • 07.02.2019, 08:10
  • Janusz Grajcar
Nowe szyny już czekają na zamontowanie
Rozpoczynają się prace przy rewitalizacji linii kolejowej nr 25 Dębica - Padew Narodowa. Na torowisku w Pustkowie zostały już rozłożone nowe szyny.

Roboty prowadzi spółka zależna PLK Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie. Kosztować będą prawie 250 mln zł, z czego 166 mln zł pochodzić będzie z funduszy unijnych (RPO).

W ramach inwestycji m.in. na stacjach Pustków, Kochanówka i Pustynia powstaną nowe perony wyposażone w ławki, wiaty, oświetlenie i tablice informacyjne. Nowe obiekty z pochylniami i systemem oznakowania zapewnią wygodniejszą i łatwiejszą obsługę wszystkich podróżnych, w tym osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Na odcinku Mielec – Dębica wymienione zostaną 32 km torów, przebudowanych 6 mostów, 31 przepustów i 40 przejazdów kolejowo-drogowych.

Pociągi pasażerskie pojadą tędy z prędkością 120 km/h, a towarowe z prędkością 70 km/h. Linia powinna zostać oddana do użytku pod koniec 2020 roku.

 

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
plus
plus 02.03.2019, 10:51
Był chyba 2014 rok, kiedy przyjechali do Dębicy prominentni działacze PO ( spotkanie w Hotelu Lord), między innymi sławny skądinąd, ówczesny wiceminister infrastruktury Zbigniew Rynasiewicz, ówczesne posłanki PO - Krystyna Skowrońska i Renata Butryn. Byli też lokalni działacze PO.
Wśród spraw o których opowiadali, była również mowa o modernizacji linii kolejowej nr 25 Dębica - Mielec- Padew Narodowa o którą bardzo mocno zabiegał europoseł Tomasz Poręba i Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.
Na własne uszy słyszałem, jak dyskredytowali ten pomysł, uważając go za absolutnie nie potrzebny. Nie wiem dlaczego byli tak przeciwni tej inwestycji, czy dlatego, że był to pomysł środowiska PIS-u, czy z jakichś innych powodów? Nie wiem, ale nie zostawili na nim suchej nitki. Uważam, że modernizacja, która rusza jest próbą naprawienia błędów poprzedników, którzy doprowadzili tę linię kolejową do kompletnej ruiny, a która jest absolutnie potrzebna i to z wielu powodów.
Benia
Benia 02.03.2019, 14:30
To tam nadzieje za masz to nagrane co piszesz o poslach PO, bo składam wniosek do prokuratury o pomówienie !
Benny
Benny 02.03.2019, 20:35
Dominik nie wczuwaj się tak w nową rolę :D
debic-miele
debic-miele 01.03.2019, 16:02
Wszystko było ok dopóki linią przez Mielec nie zaczął zajmować się ZLK w Rzeszowie i Zakład Przewozów Regionalnych w Rzeszowie (za dyrektorowwania panów Górniaka i obecnego Churawskiego). Działo się do spółki z Urzędem Marszałkowskim od czasów gdy ten zaczął mieć w kompetencjach organizację przewozów pasażerskich kolejowych na terenie województwa. Wtedy nastały okropne czasy celowego niszczenia przewózów na linii 25 biegnącej przez Mielec. Kolejarzy z Rzeszowa ogarnęła mania i szał natychmiastowego przywrócenia połączeń przez Kolbuszową po trupach innych linii w tym szczególnie mieleckiej. Twierdzili oni różne głupstwa, że ludzie nie lubią tu pociagów, że linia biegnie wzdłuż drogi i jest niepotrzebna (to wypowiedź niejakiego Janusza Wnęka wówczas rzecznika Zakładu Przewozów Kolejowych, obecnie dziłacza zdaje się PO), że podczas przejazdu pociągów przez nasz rejon ludzie wybijają celowo szyby itp. bzdury. Pamiętam jak jeździłem na studia do Krakowa pociągiem: wyjazd z Mielca około 15.30, była niedziela, kolejarze z Rzeszowa liczyli podróżnych, sam też policzyłem było ponad 70 pasażerów, w tym mnóstwo studentów, wkrótce potem za trzy cztery miesiace ten sam pociąg utracił skomunikowanie z pociągiem na Kraków przyjeżdżając do Dębicy 3-5 minut po odjeździe pociągu w kierunku Krakowa. Podobne przykłady chamstwa ze strony tych ludzi z Rzeszowa można było mnożyć, np. około 2005 r. uniemożliwili dojazd naszą linią od strony węzła kolejowego w Stalowej Woli (pociągi zostały skrócone do Tarnobrzegu) wskutek czego nie można już było dojechać od Dębicy do Lublina przez Mielec a stacja Tarnobrzeg bardzo ooddalona od centrum nie generowała żadnych potoków podróżnych. Studenci ze Stalowej Woli zaczęli jeździć bądź busami, PKSem, bądź przez Rzeszów.
To wszystko działo się za PSL-owskiego marszałka Deptuły którego nie należy zawahać się określić mianem bardziej bądź mniej świadomego grabarza tej linii. To za niego (w gestii marszałka województwa była organizacja przewozów kolejowych) drastycznie spadły potoki podróżnych i nie podejmowano żadnych działań w kierunku naprawy torów. Z drugiej strony trwały już prace nad modernizacją i przywróceniem przewózów kolejowych na linii przez Kolbuszową co wkrótce nastąpiło (linia była naprawiana dwa razy - najpierw wydno pieniądze (kilka milionów) na wymianę podkładów a za kilka, kilkanaście miesięcy kolejne kilkadziesiąt milionów na modernizację linii od zera. Wkrótce potem zlikwidowano całkowicie pociągi przez Mielec. Odbywało się to w skandalicznych okolicznościach - przez około rok na linii jeździły busiki - w Mielcu kazano się podróżnym przesiadać z busika do busika mimo braku przesiadki w rozkładzie - było to uciążliwe szczególnie w zimie gdy wysiadało się z nagrzanego busa i wsiadało do lodowatego. Te same składy co wczesniej z Dębicy do Mielca i Tarnobrzegu, pojechały przez Kolbuszową.
Przestrzegam, że obecnie także dzieje się bardzo żle mimo decyzji o modernizacji. Wszystkie decyzje podejmują kolejarze z Rzeszowa. Topi się setki miliony w bezsensowny projekt linii na lotnisko w Jasince i kolej aglomeracyjną wokół Rzeszowa (!!!!!) obejmującego tylko kilka miast pompując pieniądze w już rozwinięty Rzeszów a także elektryfikację linii Rzeszów - Kolbuszowa. Na linii Dębica - Mielec - Stalowa Wola brakło między innymi kilku złotych na 100 metrów peronu w Mielcu (jest dwa razy krótszy niż w Kolbuszowej) i inne ważne aspekty np. mijankę w Rzochowie która pozwalałaby ułożyć dobry rozkład jazdy. Parametry modernizacji w kontekście przywrócenia połączeń pasażerskich źle rokują na przyszłość. Całkowitą odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponosi marszałek województwa niestety wywodzący się z Mielca.
tomek12
tomek12 22.02.2019, 08:31
Inwestycja głupoty i wywalanie kasy w błoto. Po co komu ta linia kto będzie jeździł, dziś w domu są po 2-3 samochody. Czy wy w ogóle myślicie? Tak to się kończy jak urzędnik nie ma pojęcia o inwestycjach.
Ale jak zacznie przynosić straty duże to zamkniecie do roku czasu i będzie po inwestycji.
zb
zb 03.03.2019, 13:55
Widziałeś wyremontowaną linię w okolicy Frysztaka , na linii Rzeszów -Jasło ? Tam przy całkiem fajnych przystankach stoją zaparkowane samochody, pewnie te z Twoich dwóch-trzech , a ludzie przesiadają się do pociągów. Kiedyś tam pies z kulawą nogą nie zaglądał, a teraz ożyły. Jednak potrzebne.
kulejorz
kulejorz 23.02.2019, 23:03
Nie bredź człowieku, nie wiesz o czym piszesz albo jesteś kolejarzem rzeszowskim.
Dla nieświadomych - przez lata kolejarze z Rzeszowa na różne sposoby uwalali tą linię (zarówno ci ze spólki przewozowej jaki i z zaakładu linii kolejowych w Rz. bo chodziło o to by wszytskie pociagi pojechały okrężną trasą przzez Kolbuszową
miliony w błoto
miliony w błoto 19.02.2019, 18:22
Uwaga!
Ta modernizacja ma poważne wady!!! Opisywano już w mediach, że w ramach modernizacji zlikwidują przystanki w Rzochowie i Dąbiu, nie będzie też elektryfikacji trasy a w Mielcu nie będą się mogły zatrzymywać pociągi dalekobieżne bo peron będzie za krótki!!!
W efekcie będzie tą linią kursowało tylko kilka pociągów pasażerskich na dobę co wiadomo jaki będzie miało skutek - po kilku latach Rzeszów znów zamknie tą trasę a pociągi dalekobieżne pojadą okrężną trasą przez Kolbuszową i Rzeszów
Antypis.
Antypis. 07.02.2019, 15:47
A przecież Krzywousty premier mówił, że środków unijnych wystarczyło tylko na chodniki, a tu nagle tyle milionów. Cud.
tt
tt 07.02.2019, 18:40
Jest rok wyborczy. Poczekaj co będzie po wyborach.
Rynek też mu się podobał a tu pyk! nowy pomnik.
Od razu lepiej. Martyrologia+.
ProPiS
ProPiS 07.02.2019, 18:26
Wystarczy nie kraść jak za PO.
Ewa
Ewa 02.03.2019, 07:03
Zgłaszam ten wpis autora "ProPiS" do prokuratury, dość oczerniania PO i ludzi związanych z tą partią.
ogarnij się
ogarnij się 03.03.2019, 14:02
Wiesz co ? Mam sporo lat, znałem kiedyś zakładowego sekretarza PZPR który wierzył i bronił tej przestępczej organizacji tak jak Ty swojego PO. Ów sekretarz był chyba jedynym w PZPR który nie kradł , na koniec okazało się co się okazało.
zyga
zyga 10.02.2019, 10:34
hahaha, Brawo Ty

Pozostałe