Czteroosobową rodzinę odbiór śmieci może kosztować nawet 1104 zł rocznie

  • 23.02.2019, 12:57 (aktualizacja 28.02.2019, 10:22)
  • Tomasz Ratuszniak
Czteroosobową rodzinę odbiór śmieci może kosztować nawet 1104 zł rocznie fot. YouTube
14,75 zł od osoby za odbiór odpadów segregowanych, a 23 zł od osoby za odbiór niesegregowanych zapłacimy jeśli radni przegłosują podwyżki proponowane przez burmistrza. Głosowanie odbędzie się podczas najbliższej sesji, którą Mateusz Cebula zwołał na poniedziałek 4 marca, na godz. 9:00.

Do tej pory za odbiór odpadów segregowanych płaciliśmy miastu 8,25 zł od osoby, za niesegregowane 10 zł od osoby. Dla pierwszej opcji oznacza to podwyżkę o 6,5 zł od osoby (26 zł miesięcznie dla czteroosobowej rodziny), dla drugiej o 13 zł (52 zł miesięcznie dla czteroosobowej rodziny).

Roczny koszt odbioru odpadów segregowanych dla wspomnianej już czteroosobowej rodziny wyniesie więc 708 zł, a dla tych, którzy nie segregują – 1104 zł.

Ale nie tylko śmieci będą tematem najbliższej sesji.

Radni, jak informuje przewodniczący Mateusz Cebula, rozpatrzą również projekty uchwał w sprawie:

- zmian w statutach osiedli (obniżenie progu frekwencji przy wyborze rady osiedla),
- gospodarki komunalnej (sprzedaż lokalu użytkowego, bonifikata przy sprzedaży działki) i przestrzennej (przystąpienie do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrennego w rejonie ulic Świętosława, Łąkowej i Cmentarnej),
- regulaminu usług wodno-kanalizacyjnych w mieście,
- zmian w statucie Środowiskowego Domu Samopomocy w Dębicy,
- zmian w Dębickiej Karcie Seniora i uchwałach pochodnych (m.in. taryfa Miejskiej Komunikacji Samochodowe),
- przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi,
- przyjęcia programu opieki nad zabytkami,
- budżetu obywatelskiego.

Ponadto, Komisja Rodziny i Polityki Społecznej przedstawi informację z realizacji zadań Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy.

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (49)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ART nowa technologia
ART nowa technologia 14.03.2019, 22:25
Polska firma stworzyła innowacyjną technologię zagospodarowania odpadów komunalnych, polegającą na sterylizacji śmieci i ich automatycznym sortowaniu na czyste frakcje. Jednym z najcenniejszych produktów jest oddzielona, sucha i czysta frakcja organiczna – Organic Plus.
Klub Radnych PiS RM w Dębicy
Klub Radnych PiS RM w Dębicy 12.03.2019, 20:49
Stanowisko Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Rady Miejskiej w Dębicy w sprawie wprowadzonej na wniosek Mariusza Szewczyka podwyżki opłat za gospodarowanie odpadami

Podczas VII sesji Rady Miejskiej w Dębicy w dn. 4 marca 2019 r., radni rozpatrzyli projekt uchwały wniesiony przez burmistrza w zakresie podwyżki opłat za gospodarowanie odpadami o niemal 80% dla osób sortujących odpady i 130% dla tych, którzy ich nie segregują. Radni Klubu Radnych PiS RM w Dębicy nie głosowali za tak przedstawioną podwyżką. Za podwyżką głosowali radni klubów Forum na Rzecz Dębicy, Koalicja Obywatelska Ziemi Dębickiej i Porozumienie.

W całym kraju rosną koszty gospodarki odpadami, jest to zjawisko powszechnie znane od ponad roku czasu. W Dębicy mieliśmy próbkę w wakacje 2018 r., kiedy podczas trzech przetargów na odbiór odpadów za okres VIII 2018 – I 2019 stawki były dwukrotnie wyższe niż wpływy z opłat. Mariusz Szewczyk zdecydował się przenieść 50% tych kosztów na rok 2019, dzięki czemu uniknął podwyżki opłat od mieszkańców o ok. 30% przed wyborami. Teraz skutki tego przedwyborczego manewru burmistrza wracają do mieszkańców ze zdwojoną siłą. W przetargu na odbiór odpadów w okresie II-XII 2019 stawka była już ponad trzykrotnie większa niż wpływy z opłat. I w oparciu o te kwoty burmistrz przedstawił głosowaną dziś podwyżkę opłat.

W ocenie radnych Klubu Radnych PiS RM w Dębicy taka podwyżka to efekt braku realnych działań Mariusza Szewczyka, które mogłyby zmniejszyć jej skalę. Już od wakacyjnych przetargów burmistrz mógł podjąć twarde rozmowy ze spółkami obsługującymi system oraz z władzami Gminy Dębica, aby ograniczyć skalę kosztów systemu, a także wyjaśnić rozbieżności kosztów systemu w mieście i gminie. Co więcej, minione miesiące powinny być też spożytkowane na spokojną analizę tego jak sprawiedliwie rozłożyć koszty gospodarki odpadami na mieszkańców, bo zgodnie z ustawą miasto nie może tego finansować z budżetu – całość muszą pokryć mieszkańcy w opłacie. Analizy pokazują, że ok. 2,5 tysiąca dębiczan unika płacenia za śmieci. Zmarnowano czas, który winien być przeznaczony na obliczenia, ewentualne konsultacje z mieszkańcami, rozważenie różnych metod rozwiązania problemu, uszczelnienia systemu. Burmistrz podjął działania po otwarciu ofert w przetargu, co było już dalece spóźnione i skazane na niepowodzenie.

Biorąc to wszystko pod uwagę, Klub Radnych PiS RM w Dębicy nie mógł poprzeć tak przygotowanej podwyżki, bo nie rozwiązuje ona żadnego problemu i przerzuca koszty na obecnie płacących za śmieci mieszkańców. Radni klubu PiS wstrzymali się od głosu, podwyżka uzyskała poparcie wśród radnych innych klubów. Mając świadomość rynku odpadów i warunków obecnie na nim panujących – nie można uniknąć podwyżki opłat. Stąd radni klubu PiS nie sprzeciwili się podwyżce, a głos wstrzymujący jest wyrazem niezadowolenia wobec niewystarczających działań Mariusza Szewczyka na rzecz tego, by na podwyżce jak najmniej ucierpieli uczciwie płacący mieszkańcy Dębicy. Jednocześnie radni klubu PiS wyrażają wdzięczność za wykonaną pracę i profesjonalizm działania pracowników ratusza zajmujących się systemem gospodarowania odpadami. Służby miejskie swoje zadania wykonują prawidłowo, a w ocenie radnych klubu PiS zabrakło decyzji kierunkowych i strategicznych bezpośrednio na poziomie burmistrza miasta i jest to jego wyłączna odpowiedzialność.

Klub Radnych PiS RM w Dębicy apeluje tym samym do burmistrza o to, by natychmiast podjąć działania zmierzające do tego, aby za rok nie było potrzeby rozpatrywania kolejnej takiej podwyżki. Klub podtrzymuje deklarację gotowości do rozmów i poszukiwania rozwiązania, które ograniczy wzrost opłat, sprawiedliwie rozłoży koszty gospodarki odpadami na mieszkańców oraz uszczelni system.
Darek
Darek 04.04.2019, 23:16
Przecież wy z PiS macie większość w RM, więc jakby wam zależało na mieszkańcach to byście zagłosowali przeciw tej podwyżce i by jej nie było. Wasze wstrzymanie się od głosu jest tak naprawdę głosem za podwyżką opłat.
ha ha
ha ha 13.03.2019, 19:27
Śmiecie się rozsypały wszyscy się tłumaczą.
Zarząd PO Powiatu Dębickiego
Zarząd PO Powiatu Dębickiego 11.03.2019, 10:53
Oświadczenie Zarządu Platformy Obywatelskiej Powiatu Dębickiego
w związku z podwyżką opłaty za odbiór odpadów komunalnych w mieście Dębica.

W związku z trwającą w kraju, jak i w naszym mieście sporą podwyżką opłat za wywóz śmieci, pragniemy odnieść się do trwającej w mediach dyskusji na ten temat i przedstawić nasze stanowisko.
Rządzące w mieście struktury PiS za winnego podwyżek uznają zwłaszcza Burmistrza Miasta, co według nas jest elementem trwającego od czasu kampanii wyborczej, negatywnego tworzenia wizerunku włodarza Dębicy. Należy podkreślić, że PiS przez praktycznie ostatnie 12 lat rządził lub współrządził w Dębicy, również w ostatniej kadencji, kiedy miał większość w Radzie Miejskiej (RM) i prezydium RM, większość przewodniczących Komisji, a wiceburmistrzem była osoba z poparciem tej partii. Podobnie zresztą sytuacja wygląda teraz - PiS ma większość z Radzie Miejskiej, prezydium RM i większość przewodniczących Komisji Miejskich. Tak więc nie zgadzamy się na próbę zrzucenia winy za obecną sytuację w kwestiach gospodarki odpadami na organ decyzyjny.

Dodatkowo, podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 4 marca br., Radni PiS mając większość wstrzymali się od głosu, tym samym oddając decyzję pozostałym radnym, co poskutkowało przyjęciem uchwały. Gdyby zagłosowali przeciwko, uchwała nie przeszłaby, a więc podwyżki nie zostałyby wprowadzone.
Jednocześnie pragniemy zauważyć, że wina za podwyżki śmieci leży w dużej mierze po stronie rządowej, która nie potrafi przygotować racjonalnej polityki gospodarowania odpadami, tylko podwyższa w sposób prosty opłaty za odpady, co ma wpłynąć na większą segregację śmieci. Nie zgadzamy się z tak prostym działaniem, tutaj trzeba szerszej i przemyślanej polityki, którą powinien opracować obecny rząd.

Warto wspomnieć, że Miasto Dębica nie może dopłacić z pieniędzy budżetu Gminy Miasta Dębica do systemu gospodarowania odpadami, co wynika z rozwiązań ustawowych. Zaś nowe stawki za składowanie i gospodarkę odpadami zostały wprowadzone odgórnie głównie na poziomie krajowym i tak:
- koszty przyjęcia odpadów komunalnych na składowisko w 2019 roku wzrosły o blisko 90% z 215 zł (2018) do 400 zł za tonę;
- koszty przyjęcia odpadów zielonych i biodegradowalnych do instalacji w 2019 roku wzrosły blisko o 70% z 160,92 zł (2018) do 270 za tonę;
- koszty zagospodarowania odpadów z punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) np. odpady wielkogabarytowe w 2019 roku wrosły o 82% z kwoty 296 zł (2018) do 540 zł za tonę;
- wzrostu kosztów pracowniczych – stawka płacy minimalnej w Polsce wzrosła 1 stycznia 2019 roku, (najniższa krajowa pensja obecnie jest wyższa o 150 zł niż w 2018 roku);
- tzw. opłaty marszałkowskiej, ustalanej przez ministra środowiska w 2019, wzrost o ponad 20% z kwoty 140 zł (2017) do kwoty 170 zł.

Reasumując, wzrost kosztów eksploatacji śmieci w mieście Dębicy wynika głównie ze wzrostów opłat, które są narzucone ustawowo głównie na poziomie kraju przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Obserwując dyskusję na komisjach merytorycznych Rady Miejskiej, Radni PiS, nie wyrażali aż takiego jednoznacznego stanowiska, jak w późniejszym oświadczeniu ich Klubu, jak i na sesji Rady Miejskiej. W naszej ocenie jest to działanie populistyczne, mające na celu uchylenie się od odpowiedzialności, tym samym przerzucające decyzyjność na innych, co stanowi łatwą podstawę do oskarżeń.
To powoduje niezrozumienie i niepokój społeczny. Od radnych oczekuje się na gruncie samorządu uprawiania nie lokalnego politykierstwa, a odpowiedzialnych decyzji dotyczących całej społeczności lokalnej.

Zarząd Platformy Obywatelskiej Powiatu Dębickiego
Jam
Jam 13.03.2019, 21:46
A kto to PO w Dębicy? W wyborach przecież samorządowych nie istnieli w ogóle w tym roku. Jakie mają prawo się wypowiadać? Milczeć towarzysze Wam pozostało.
das
das 12.03.2019, 17:14
Fakt faktem, ale o podwyżkach wiedziano wcześniej i w zasadzie nic nie zostało zrobione, choćby racjonalniejszy grafik odbioru. Przecież co dwa tygodnie nie musi być odbierane szkło, makulatura, popiół. W domach prywatnych nie powstaje tyle śmieci co w budynkach wielorodzinnych i tu powinna być ulga a nie wszystkim po równo bez względu na ilość oddawanych śmieci. Nie jest uwzględnione np: własne kompostowanie czy ogrzewanie gazem. Jest nad czym myśleć i tego oczekuję od władz.
Marcin
Marcin 10.03.2019, 09:57
Jacy burmistrzowie takie miasto.
Aga123
Aga123 04.03.2019, 11:26
A ile my sami produkujemy śmieci rocznie? Czy ktoś się nad tym zastanowił? To co miasto czy gmina ma nam płacić za nasze śmieci!?
Fafik
Fafik 10.03.2019, 14:10
a co myślisz, ze mieszkańcy miasta więcej produkują śmieci niż w gminie ?
Mirrk33
Mirrk33 27.02.2019, 02:06
Miejmy nadzieję że rada miasta tego nie przeglosuje albo skąd wzięli takie wyliczenia o 13zl więcej od osoby na miesiąc razy liczba mieszkańców to się robi niezla sumka
Janusz
Janusz 26.02.2019, 07:25
Ceny w gminie Dębica (uchwała z 29.01.2019):
- 8 zł miesięcznie od osoby za odpady segregowane
- 16 zł miesięcznie od osoby za odpady niesegregowane

Propozycja cen w gminie Brzostek (do głosowania):
- 11 zł miesięcznie od osoby za odpady segregowane
- 22 zł miesięcznie od osoby za odpady niesegregowane

Propozycja w Dębicy:
- 14,75 zł od osoby za odbiór odpadów segregowanych,
- 23 zł od osoby za odbiór odpadów niesegregowanych,

Może niech wywóz śmieci w mieści obsługuje gmina Dębica??? Będzie taniej niż dotychczas płaciliśmy za odpady sortowane!!!
do Janusz
do Janusz 26.02.2019, 20:54
Warto sprawdzić, które firmy wygrały przetargi. W Dębicy wpłynęła jedna oferta.
janusz
janusz 04.03.2019, 19:38
ta ktora wygrala w miescie - to zeby bylo smieszniej
Szymek
Szymek 25.02.2019, 22:16
W mieście drugie tyle bo mniej kilometrow trzeba zrobić żeby taka samą ilosc pozbierac. Dwa żeby juz dezako nie zbierało tzw doplat kierowcy za śmieci. A na koniec to jie rozumiem wszystkich ty co z domów orywatnych podrzucaja smieci na osiedlowe smietniki skoro i tak olaci sie od osoby
dosz
dosz 26.02.2019, 21:24
W Dębicy śmiecie wozi ZUM
Janusz
Janusz 26.02.2019, 17:02
Problem polega na tym, że deklaracji nikt nie sprawdza. Skoro każdy ma obowiązek płacenia za śmieci i zajmują się tym samorządy jako monopoliści to stawka powinna być ogólnopolska taka sama dla wszystkich, a przetwarzaniem odpadów powinny się zajmować tylko spółki publiczne, którym zarządza centrala.
zenek
zenek 25.02.2019, 07:19
Gmina Dębica podnosi opłaty uchwałą z 29.01.2019 i będą one wynosiły 8zł za sortowane odpady i 16zł za niesortowane. Fajnie miasto chce sobie zarobić tylko za "przefakturowanie" odpadów.
Złodziejstwo w biały dzień!!!

https://ugdebica.pl/aktualnosc…
dębiczanin
dębiczanin 25.02.2019, 07:09
Brawo!!! Tak się kończy monopol, a tym bardziej monopol spółek państwowych. Było 8,25zł od osoby i jak skoro tak im się zachciało to mogą sobie podnieść opłatę o 75% na ponad 14zł.

Później będą się dziwili, ze ludzie uciekają z miasta do okolicznych miejscowości i nie ma wpływów z podatków... Żenada
300%
300% 24.02.2019, 19:44
z informacji Pana Przewodniczącego Cebuli miało być ponad 300 %
widzę, że nie ma 100% - ktoś tu sieje zamęt
matematyka
matematyka 26.02.2019, 11:05
23 zł/10 zł to 230% (podwyżka o 130%) a 14,75 zł/8,25 zł to 179% (podwyżka o 79%). Także jest pomiędzy 100 a 300%. A p. Cebula liczył to w grudniu po otwarciu ofert, a jest zaraz marzec - trochę się zmieniło.
Papblo
Papblo 26.02.2019, 19:04
coś to panie chyb pis-matematyka. nie widzę tu ponad 300% podwyżki NIGDZIE!
mati
mati 26.02.2019, 18:28
a co sie zmieniło skoro to te same oferty?? chyba, że w Krakowie jest inna matematyka -oooo tak akademicka z wyższym poziomem...
ekonomia głupcze
ekonomia głupcze 27.02.2019, 09:08
Ano to się zmieniło, że nowe stawki miały być od 1 lutego a będą od 1 kwietnia więc się parametry systemu zmieniają.
Jam
Jam 26.02.2019, 10:59
Kwota zawołana na przetargu przez ZUM i PGO to 7,3 miliona a miasto miało na to 2,3 miliona. Trzy razy więcej jak nic. Pytanie jakie numery zrobili, żeby te koszty jakoś ukryć.
Mieszkanka
Mieszkanka 24.02.2019, 19:00
Może warto byłoby zastanowić się nad odbiorem odpadów wielkogabarytowych. W gminach i innych miastach taki odbiór jest zorganizowany. Czas wyjść do mieszkańców miasta. Może czas też przyjrzeć się umowom oczyszczania miasta i nie czekać aż wiatr zamiecie piasek z ulic, zima nie kończy się w maju.
domi
domi 26.02.2019, 21:34
W Dębicy wystawka jest dwa razy w roku.
Mieszkanka
Mieszkanka 01.03.2019, 15:51
Tak 30 i 31 stycznia .... Komu ma to służyć? Bo chyba nie mieszkańcom?
mieszkaniec
mieszkaniec 26.02.2019, 18:31
taki odbiór jest realizowany przez miasto dwa razy w roku.... w Dębicy jest również pszok, gdzie może pani od poniedziałku do soboty dostarczyć odpady to może to wyjście do mieszkańców już nastąpiło
Mieszkanka
Mieszkanka 28.02.2019, 15:21
Dziękiuję za informację. Wyjście do mieszkańców nie nastąpiło tylko wystawiło nos. Starsze osoby na plecach zaniosą na plac lub opłacą z emerytury za wywóz. Mógłby Pan ppdać daty tych odbiorów? Z góry dziękuję.
aaaaa
aaaaa 24.02.2019, 17:49
Niech pan Burmistrz powoła jeszcze 2 kolejnych zastępców.
Hasztag
Hasztag 24.02.2019, 12:00
Dostaniecie kolejne 500+, 13-ta emeryturę, będzie z czego płacić?
Mark
Mark 24.02.2019, 09:13
Mam nadzieje ze radni nie zgodzą się na takie ceny śmieci proponowane przez Burmistrza
wyborca
wyborca 24.02.2019, 20:18
radni z pis wstrzymaja sie przy glosowaniu w koncu ich goru mowil ze bedzie 300 procent
Pablo
Pablo 26.02.2019, 19:06
"wyborca" co ty bredzisz, jakie goru, chyba w jego umyśle goru :D
fail
fail 27.02.2019, 08:26
"wyborca" i "Pablo" to chyba ta sama osoba, bo ten sam błąd popełnia. Pisze się "guru" :D
też wyborca
też wyborca 26.02.2019, 11:18
Ciekawe jak radni Szewczyka się zachowają, nie tylko jak ci z PiS.
tyż
tyż 26.02.2019, 20:19
Dlaczego nie możecie się dogadać, dlaczego nie współpracujecie? Próbujecie udowodnić za wszelką cenę, ze PIS jest OK a reszta to kmioty. To was pogrzebie Panie przewodniczący. Mało wam kasy?
wyborca
wyborca 26.02.2019, 18:33
po pierwsze p. Szewczyk nie ma radnych po drugie myślę, że odpowiedzialnie...
do wyborca
do wyborca 27.02.2019, 08:28
No fakt nie ma radnych, bo powołali sobie jakieś dwa kluby inne niż komitet burmistrza, z którego startowali. Pokazali jacy jego są skoro nawet oni nie poparli podwyżki podatków, jaką zgłosił w grudniu.
myk
myk 24.02.2019, 19:14
I co wtedy? Śmieci na ulicy czy PIS zaproponuje program Śmieci+ ?
?
? 24.02.2019, 08:52
A za wywoz z ratusza pojazdem jednokolowym jaki bedzie koszt?
Masakra
Masakra 23.02.2019, 18:17
A daczego w Gminie debica sa po 14 zl a w miescie po 23 ?!
Jan
Jan 23.02.2019, 17:23
Gratulujemy wyboru burmistrza Szewczyka On naprawdę kocha mieszkańców Gość który nie ma żadnego pomysłu Nawet na śmiecie
$
$ 23.02.2019, 15:58
Nad zabytkami, a dom Mikołajków wyburzono, dom zarządcy wyburzono..
Dębiczanin
Dębiczanin 23.02.2019, 15:00
Tak, m.in. Łąkowa - gdzie lokalny "biznesmen" urządził swój folwark. Zapraszam do zejścia na ziemię Panie Cebula. Dębica to nie tylko miejsca, gdzie mieszkają dygnitarze. Dębica to nie tylko DK Mors. Czy ktoś kontroluje ZUM? Czy ktoś widział "remont" bocznej Mościckiego? Przysypywanie asfaltu kamieniem i pogłębianie dziur? Czy w tym mieście jest gospodarz? P.S. Niestety, jest Pan osobą publiczną, więc trzeba stawić czoła wyborcom.
Teddy
Teddy 26.02.2019, 14:10
Ktoś tu nie rozróżnia za co odpowiada burmistrz a za co rada i jak to wszystko funkcjonuje. Większość tych spraw to temat dla Szewczyka a nie rady. Inna sprawa, że Szewczyk na wszystko ma wymówkę.

Pozostałe