Już jutro zaczyna się przebudowa linii kolejowej

  • 28.02.2019, 14:44 (aktualizacja 28.02.2019, 14:48)
  • Agnieszka Kruszyńska-Idzior
Już jutro zaczyna się przebudowa linii kolejowej
1 marca rozpoczynają się prace na linii kolejowej Dębica-Mielec. Inwestycja za 188 mln zł, realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., zapewni sprawne i bezpieczne połączenia kolejowe z komfortową obsługą podróżnych na stacjach i przystankach. Sprawniejszy będzie także ruch towarowy.

Prace rozpoczną się na odcinku Mielec-Kochanówka Pustków. W ciągu dwóch lat przebudowane będą perony na  stacjach i przystankach: Pustków, Kochanówka, Pustynia. Korzystnie zmieni się stan 37 obiektów, m.in. mostów. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa na 40 przejazdach kolejowo-drogowych. Przebudowa obejmie 32 km toru.

Stacja Mielec z windami i przejściem pod torami
W ramach inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują peron dwukrawędziowy. Peron będzie wyposażony w ławki, wiaty, oświetlenie i tablice informacyjne. Istniejącą kładkę zastąpi nowe przejście pod torami, które ułatwi podróżnym bezpieczne dojście do pociągów. Trzy windy ułatwią komunikację na stacji osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. Będą one umieszczone przy wyjściu na peron oraz po obu stronach przejścia podziemnego. Nowy obiekt pod torami, zapewni także mieszkańcom dogodną komunikację między dzielnicami, leżącymi po obu stronach stacji. W marcu rozpocznie się wymiana torów i rozjazdów. Następnie budowane będą obiekty, służące dobrej obsłudze podróżnych.

Nowe tory między Mielcem a Kochanówką Pustków
Wiosną wykonawca przystąpi do wymiany torów i rozjazdów między Mielcem a Kochanówką Pustków. Prace obejmą kilkanaście przejazdów kolejowo-drogowych. Będzie wymieniana jezdnia. Zamontowane zostanie nowe oświetlenie i sygnalizacja przejazdowa. Efektem prac będzie wyższy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym oraz drogowym.
Rewitalizacja trasy Padew-Mielec-Dębica pozwoli na wznowienie ruchu pasażerskiego. Dla mieszkańców oznacza to lepszą komunikacja w regionie. Na 9 stacjach i przystankach zapewniona będzie komfortowa obsługa podróżnych. Uwzględnione zostały rozwiązań dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.
Inwestycja na trasie Mielec-Dębica oznacza również sprawniejsze przewozy ładunków. Zapewni to wymiana torów, przebudowa kilkudziesięciu obiektów inżynieryjnych i przejazdów kolejowo-drogowych. Zwiększy się przez to prędkość pociągów pasażerskich do 120 km/h a towarowych do 70 km/h.
Prace na odcinku Mielec – Dębica, są częścią umowy PLK za 188 mln zł netto, podpisanej w październiku 2018 r.. Wykonawca ma jednocześnie zaprojektować inwestycje na trasie Padew – Mielec – Dębica.
Projekt Rewitalizacja linii kolejowej nr 25, na odcinku Padew - Mielec - Dębica wpisany jest w Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to 246 472 628,56 PLN, kwota dofinansowania unijnego - 166 355 438,06 PLN.

Agnieszka Kruszyńska-Idzior

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
mielc- debia
mielc- debia 01.03.2019, 16:56
Jak doszło do zamknięcia tej linii. Działo się to w latach dzikiego liberalno-lewicowego kapitalizmu w Polsce. Wszystko było ok dopóki linią przez Mielec nie zaczął zajmować się ZLK w Rzeszowie i Zakład Przewozów Regionalnych w Rzeszowie (za dyrektorowwania panów Górniaka i obecnego Churawskiego). Działo się to do spółki z Urzędem Marszałkowskim od czasów gdy ten zaczął mieć w kompetencjach organizację przewozów pasażerskich kolejowych na terenie województwa. Wtedy nastały okropne czasy celowego niszczenia przewózów na linii Dębica - Mielec - Stalowa Wola. Kolejarzy z Rzeszowa ogarnęła mania i szał natychmiastowego przywrócenia połączeń przez Kolbuszową po trupach innych linii w tym szczególnie mielecko-dębickiej. Twierdzili oni różne głupstwa, a to, że ludzie nie lubią tu pociagów, że linia biegnie wzdłuż drogi i jest niepotrzebna (to wypowiedź ówczesnego rzecznika prasowego Zakładu Przewozów Regionalnych w Rzeszowie niejakiego Janusza Wnęka, obecnie działcza zdaje się PO), że podczas przejazdu pociągów przez nasz rejon ludzie wybijają celowo szyby itp. bzdury. Pamiętam jak jeździłem na studia do Krakowa pociągiem: wyjazd z Mielca około 15.30 lub 17.30, była niedziela, kolejarze z Rzeszowa liczyli podróżnych, sam też policzyłem było ponad 70 pasażerów, mnóstwo studentów, wkrótce potem za trzy cztery miesiace ten sam pociąg utracił skomunikowanie z pociągiem na Kraków przyjeżdżając do Dębicy 3-5 minut po odjeździe pociągu w kierunku Krakowa. Podobne przykłady chamstwa ze strony tych ludzi z Rzeszowa można było mnożyć, np. około 2005 r. uniemożliwili dojazd naszą linią od strony węzła kolejowego w Stalowej Woli (pociągi zostały skrócone do odcinka Dębica - Mielec - Tarnobrzeg) wskutek czego nie można już było dojechać do Lublina a stacja Tarnobrzeg bardzo ooddalona od centrum nie generowała żadnych potoków podróżnych. Studenci ze Stalowej Woli zaczęli jeździć bądź busami, PKSami, bądź przez Rzeszów.
To wszystko działo się za PSL-owskiego marszałka Deptuły którego nie należy zawahać się określić mianem bardziej bądź mniej świadomego grabarza tej linii. To za niego (w gestii marszałka województwa była organizacja przewozów kolejowych) drastycznie spadły potoki podróżnych i nie podejmowano żadnych działań w kierunku naprawy torów. Z drugiej strony trwały już prace nad modernizacją i przywróceniem przewózów kolejowych na linii przez Kolbuszową co wkrótce nastąpiło (linia była modernizowana dwa razy - najpierw wydno pieniądze na wymianę podkładów a za kilka, kilkanaście miesięcy kolejne miliony na modernizację linii od zera. Wkrótce potem zlikwidowano całkowicie pociągi przez Mielec. Odbywało się to w skandalicznych okolicznościach - przez około rok na linii jeździły busiki - w Mielcu kazano się podróżnym przesiadać z busika do busika mimo braku przesiadki w rozkładzie - było to uciążliwe szczególnie w zimie gdy wysiadało się z nagrzanego busa i wsiadało do lodowatego. Te same składy zamiast z Dębicy do Mielca pojechały przez Kolbuszową z Rzeszowa.
Przestrzegam, że obecnie także dzieje się bardzo żle mimo decyzji o modernizacji. Wszystkie decyzje podejmują kolejarze z Rzeszowa. Topi się setki miliony w bezsensowny projekt linii na lotnisko w Jasince i kolej aglomeracyjną wokół Rzeszowa (!!!!!) pomijaąc zaniedbaną resztę województwa a także elektryfikację linii Rzeszów - Kolbuszowa. W Mielcu brakło między innymi kilku złotych na 100 metrów peronu w Mielcu (jest dwa razy krótszy niż w Kolbuszowej) i inne ważne aspekty np. mijankę w Rzochowie która pozwalałaby ułożyć lepszy rozkład jazdy. Parametry modernizacji w kontekście przywrócenia połączeń pasażerskich źle rokują na przyszłość. Całkowitą odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponosi marszałek województwa niestety wywodzący się z Mielca.
hahaha
hahaha 02.03.2019, 08:24
Cos cie dolecialo ale nie bardzo wiesz o czym piszesz nie wiem czy skonczyles te studia o ktorych wspominasz ale podejrzewam ze raczej nie bylo ci to dane.Poza tym tak dla zaspokojenia twojej niewiedzy linia nigdy nie byla zlikwidowana czy tak jak piszesz zamknieta.Jednym slowem skladanka bzdur z ktorych 10%jest prawda a 90%twoim wymysłem czy moze raczej fantazją.
aha
aha 03.03.2019, 14:10
Fakt, nie była zamknięta, czasem coś jedzie, trzeba powiedzieć że gdyby przypadkiem jechała tam osobówka to pasażerowie czuli by się w jak w Boeingu w czasie turbulencji.
Brawo
Brawo 28.02.2019, 15:09
Powietrze będą z dumą wozić.
Mały Głód
Mały Głód 01.03.2019, 14:26
Może i na początku nie będzie tłumów ale kij ma dwa końce. Mielec jest odcięty komunikacyjnie od świata stąd też tylko patrzeć jak busy stracą na znaczeniu a wszyscy (mielczanie) przesiądą się na pociągi.
HarveyDent
HarveyDent 01.03.2019, 20:48
Dobre, dobre. Mielec pod względem rozwoju jest lata świetlne przed Dębicą. Porównaj sobie sytuacje tych miast na początku lat 90tych jak padało WSK. Tam powstała strefa ekonomiczna, a tu kretyni bronili parku żeby nie powstało centrum logistyczne Goodyera
Mały Głód
Mały Głód 03.03.2019, 13:17
Jest czy nie jest,j a pisze o geolokalizacji miasta a nie rozwoju gdzie masz słuszność. Czytaj ze zrozumieniem.

Pozostałe