Płoną trawy od Pilzna po Dębicę

  • 02.03.2019, 22:55 (aktualizacja 03.03.2019, 02:14)
  • Tomasz Ratuszniak
Płoną trawy od Pilzna po Dębicę fot. archiwum
Sześciokrotnie wyjeżdżały wczoraj do pożarów traw jednostki ratowniczo-gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych z naszego powiatu.

Trawy, jak informuje asp. Tomasz Wąsik, Dyżurny Operacyjny Powiatu, płonęły w Zasowie, Górze Motycznej, Brzeźnicy, Zawadce Brzosteckiej oraz w Dębicy przy ul. Łąkowej i Wierzbowej.

W czwartek 28 lutego strażacy wyjeżdżali do podobnych zdarzeń w Chotowej, Pilźnie i Grabinach.

Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy przypomina, że co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną  ludzie, w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy.

- Nie warto ryzykować - na skutek jednej, nieodpowiedzialnej decyzji bardzo łatwo stracić dorobek życia, ale i samo życie - przypominają ratownicy. 

Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Tereny upraw rolniczych i leśnych dość często ze sobą sąsiadują, a czasami wręcz przenikają się. Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątek lat.

Proceder ten jest nie tylko niebezpieczny, ale i niedozwolony. Za wypalanie traw grozi grzywna od 20 do 5 000 zł, a nawet, w przypadku sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mienia, kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Na podstawie opracowania mł. bryg. Katarzyny Boguszewskiej z Wydziału Informacji i Promocji KG PSP

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe