W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

  • 04.03.2019, 19:15 (aktualizacja 12.03.2019, 07:56)
  • Artur Barwacz
W najnowszym Obserwatorze Lokalnym
Dziesiąty w tym roku numer Obserwatora Lokalnego ukaże się już jutro, jak co tydzień we wtorek.

Zapraszamy do lektury.

 

 

Kup wydanie cyfrowe

Artur Barwacz

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zarząd PO Powiatu Dębickiego
Zarząd PO Powiatu Dębickiego 11.03.2019, 10:52
Oświadczenie Zarządu Platformy Obywatelskiej Powiatu Dębickiego
w związku z podwyżką opłaty za odbiór odpadów komunalnych w mieście Dębica.

W związku z trwającą w kraju, jak i w naszym mieście sporą podwyżką opłat za wywóz śmieci, pragniemy odnieść się do trwającej w mediach dyskusji na ten temat i przedstawić nasze stanowisko.
Rządzące w mieście struktury PiS za winnego podwyżek uznają zwłaszcza Burmistrza Miasta, co według nas jest elementem trwającego od czasu kampanii wyborczej, negatywnego tworzenia wizerunku włodarza Dębicy. Należy podkreślić, że PiS przez praktycznie ostatnie 12 lat rządził lub współrządził w Dębicy, również w ostatniej kadencji, kiedy miał większość w Radzie Miejskiej (RM) i prezydium RM, większość przewodniczących Komisji, a wiceburmistrzem była osoba z poparciem tej partii. Podobnie zresztą sytuacja wygląda teraz - PiS ma większość z Radzie Miejskiej, prezydium RM i większość przewodniczących Komisji Miejskich. Tak więc nie zgadzamy się na próbę zrzucenia winy za obecną sytuację w kwestiach gospodarki odpadami na organ decyzyjny.

Dodatkowo, podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 4 marca br., Radni PiS mając większość wstrzymali się od głosu, tym samym oddając decyzję pozostałym radnym, co poskutkowało przyjęciem uchwały. Gdyby zagłosowali przeciwko, uchwała nie przeszłaby, a więc podwyżki nie zostałyby wprowadzone.
Jednocześnie pragniemy zauważyć, że wina za podwyżki śmieci leży w dużej mierze po stronie rządowej, która nie potrafi przygotować racjonalnej polityki gospodarowania odpadami, tylko podwyższa w sposób prosty opłaty za odpady, co ma wpłynąć na większą segregację śmieci. Nie zgadzamy się z tak prostym działaniem, tutaj trzeba szerszej i przemyślanej polityki, którą powinien opracować obecny rząd.

Warto wspomnieć, że Miasto Dębica nie może dopłacić z pieniędzy budżetu Gminy Miasta Dębica do systemu gospodarowania odpadami, co wynika z rozwiązań ustawowych. Zaś nowe stawki za składowanie i gospodarkę odpadami zostały wprowadzone odgórnie głównie na poziomie krajowym i tak:
- koszty przyjęcia odpadów komunalnych na składowisko w 2019 roku wzrosły o blisko 90% z 215 zł (2018) do 400 zł za tonę;
- koszty przyjęcia odpadów zielonych i biodegradowalnych do instalacji w 2019 roku wzrosły blisko o 70% z 160,92 zł (2018) do 270 za tonę;
- koszty zagospodarowania odpadów z punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) np. odpady wielkogabarytowe w 2019 roku wrosły o 82% z kwoty 296 zł (2018) do 540 zł za tonę;
- wzrostu kosztów pracowniczych – stawka płacy minimalnej w Polsce wzrosła 1 stycznia 2019 roku, (najniższa krajowa pensja obecnie jest wyższa o 150 zł niż w 2018 roku);
- tzw. opłaty marszałkowskiej, ustalanej przez ministra środowiska w 2019, wzrost o ponad 20% z kwoty 140 zł (2017) do kwoty 170 zł.

Reasumując, wzrost kosztów eksploatacji śmieci w mieście Dębicy wynika głównie ze wzrostów opłat, które są narzucone ustawowo głównie na poziomie kraju przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Obserwując dyskusję na komisjach merytorycznych Rady Miejskiej, Radni PiS, nie wyrażali aż takiego jednoznacznego stanowiska, jak w późniejszym oświadczeniu ich Klubu, jak i na sesji Rady Miejskiej. W naszej ocenie jest to działanie populistyczne, mające na celu uchylenie się od odpowiedzialności, tym samym przerzucające decyzyjność na innych, co stanowi łatwą podstawę do oskarżeń.
To powoduje niezrozumienie i niepokój społeczny. Od radnych oczekuje się na gruncie samorządu uprawiania nie lokalnego politykierstwa, a odpowiedzialnych decyzji dotyczących całej społeczności lokalnej.

Zarząd Platformy Obywatelskiej Powiatu Dębickiego
das
das 09.03.2019, 14:12
Paniom redaktorkom składam najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Kobiet. Tego święta nie wolno zapomnieć !
Sacco13
Sacco13 06.03.2019, 20:01
Po podwyżce cen ledno jest pewne jeszcze więcej pyłów i smrodu w powietrzu
Robol
Robol 05.03.2019, 18:11
Haloo ! Jaka podwyzka ? Przeciez najpierw przetarg na wywoz i zagospodarowanie ! Jak znajdzie sie firma z np.z Jasla ktora wywiezie za 1 zl za m3 to co ? Czyli jest to ustawianie ceny minimalnej na przetarg ? I nie zgodne z zamowieniami publicznymi !!!
oj Robol
oj Robol 06.03.2019, 14:10
Nie znasz sie. W takim przypadku gmina musi ceny obnizyc - mówi o tym ustawa. Doucz się.
Widz
Widz 05.03.2019, 15:42
Najlepsze na sesjach jest jak radni PiS czytają pytania z kartki i zapytani o szczegóły nie mają pojęcia co powiedzieć i mówi za nich przewodniczący hahahaha widać że,, właściwi" ludzie na właściwym miejscu i widać kto jest autorem wszystkich pytań :D
dyrygent
dyrygent 06.03.2019, 01:25
Albo przewodniczący który nawołuje do merytorycznych wypowiedzi innych radnych a sam ciągle robi dywagacje na tematy nie związane z sesją, wycieczki polityczne i dziecinne komentarze pod nosem, jak dobrze że sesje są nagrywane i każdy może zobaczyć jak niski poziom reprezentuje obecny przewodniczący
dlaczego
dlaczego 05.03.2019, 15:39
Nie rozumiem dlaczego radni PiS nie głosowali przeciwko? Oni mają większość, wtedy nie byłoby podwyżek....
dlatego
dlatego 05.03.2019, 20:53
Bo wtedy Mario by na nich zrzucił odpowiedzialność za bałagan, który sam w większości spowodował.
Jonasz Urzędniak
Jonasz Urzędniak 05.03.2019, 06:38
W sprawie śmieci Radni PIS pokazali na sesji, że brak im odwagi - wszyscy się wstrzymali od głosu pomimo, że byli przeciw podwyżce, "Niech Żyje Bal" hahaha - żałośni jesteście synowie i córy Prezesa
mieszkaniec
mieszkaniec 05.03.2019, 15:40
Dokładnie... Łatwo krytykować a później przy głosowaniu pokazali, wstrzymanie się od głosu było równoznaczne z głosem na tak w tym przypadku... Ale fajnie zrzucac odpowiedzialność na innych
Pan
Pan 04.03.2019, 23:38
Propouje referendum dotyczące odwołania burmistrza i całej rady! Ceny wywozu śmieci najbardzie podskoczą w całym powiecie, właśnie w Dębicy! To kpina!
Mieszkaniec
Mieszkaniec 04.03.2019, 20:29
Burmistrz to pan na śmieciach Brud brud brud
mariano czelentano
mariano czelentano 05.03.2019, 21:31
Ile z tych obietnic przedwyborczych burmistrza jest w realizacji?

INWESTYCJE
1. Zagospodarowanie terenu Przedwale - Al. Jana Pawła II, od ul. Słonecznej do ul. Kościuszki - tor rowerowy terenowy, ścieżki biegowe, siłownia zewnętrzna, wybieg dla zwierząt, plac zabaw - zabezpieczone przed wodą oraz kładka na drugą stronę Wisłoki.

2. Modernizacja Parku Skarbka-Borowskiego - remont alejek, oświetlenia, monitoring, nowe place zabaw, ścieżki edukacyjne, siłownia dla seniorów, miejsce na foodtrucki, wybieg dla zwierząt.

3. Nowy park na Budziszu wzdłuż koryta potoku Budzisz- ścieżki spacerowe, rowerowe, biegowe, place zabaw.

4. Budowa obiektu ,,Zielona Szkoła" przy ul. Tetmajera, kawiarnia i wieża widokowa.

5. Sfinalizowanie projektu na modernizację płyty Rynku - fontanny, scena na środku, oświetlenie, toalety miejskie

6. Nowy wygląd ul. Kolejowej, ul. Krakowskiej do ul. Chopina, ul. Rzeszowskiej do ul. Kościuszki - ogłoszenie konkursu dla profesjonalnych biur architektonicznych.

7. Zagospodarowanie terenu wokół wyremontowanego Domu Kultury Śnieżka - plac zabaw, amfiteatr, ścianka do grafitti, "kręgielnia pod chmurką", "Ogród doświadczeń" - montaż eksponatów edukacyjnych.

8. Uporządkowanie i powiększenie placu Mikołajkowów.

9. Modernizacja Placu Gryfitów - odnowienie pomnika, aranżacja zieleni i nowe nasadzenia.

10. Stworzenie Dębickiego Centrum Komunikacyjnego - budowa dwóch dworców autobusowych - miejskiego i podmiejskiego przy ul. Głowackiego, dalekobieżnego - przy ul. Słonecznej.

11. Rewitalizacja Osiedla Matejki - budowa dróg, chodników, parkingów, oświetlenia ulicznego, kanalizacji deszczowej po wymianie instalacji gazowej oraz zamontowanie monitoringu.

12. Budowa ogrodzenia, alejek i miejsca na urny na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wielopolskiej.

13. Budowa placu zabaw na ul. Cmentarnej i na ul. Wielopolskiej.

14. Budowa przytuliska dla psów.

15. "Siłownia pod chmurką" na Osiedlu Słoneczne - wyposażenie placu zabaw przy ulicy Piłsudskiego w urządzenia do ćwiczeń.

16. Strefa odpoczynku obok muszli koncertowej przy ul. Brzegowej - zakup i instalacja plenerowych stołów do ping-ponga, stolików szachowych z ławeczkami.

17. Rozbudowa Street Workout Parku w Ogródku Jordanowskim.

18. Wykonanie wodnego toru przeszkód AQUATRACK w kompleksie basenów przy ul. Piłsudskiego.

19. Wykonanie nawierzchni Skateparku przy ul. Ligęzów.

20. "Nadajmy miastu kolor" - budowa ścianek do graffiti m.in. na ul. Fabrycznej.

21. Utworzenie terenu rekreacyjnego na "Brzozowym Ranczu".

22. Utworzenie Dębickiego Centrum Edukacyjnego KOPERNIK" w budynku Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Łysogórskiej 25.

INFRASTRUKTURA DROGOWA
1. Przebudowa, remont ulic miejskich i oświetlenia ulicznego - ul. Bojanowskiego, ul. Kochanowskiego i okoliczne, ul. Rzemieślnicza, ul. Grunwaldzka, ul. Rondo, ul. Szaley Groele, ul. Chłodnicza, ul. Brzegowa, ul. Sportowa, ul. Gawrysia, ul. Grottgera, ul. Sienkiewicza, ul. Batorego (jezdnia oraz parkingi obok Urzędu Gminy), ul. Jana III Sobieskiego, ul. Mościckiego, ul. Kwiatkowskiego, ul. Tuwima, ul. Parkowa obok Domu Kultury Kosmos, ul. Raczyńskich, ul. Olszynowa, ul. Czarneckiego, ul. Ogrodowa, ul. Krasickiego, ul. Spacerowa, ul. Strumskiego, ul. Kraszewskiego, ul. Prusa, ul. Targowa, ul. Głowackiego, ul. Wybickiego, ul. Paderewskiego - uwolnienie ruchu samochodowego przy Szkole Podstawowej nr 5.

2. Budowa ulic miejskich wraz z oświetleniem ulicznym - ul. Budzisz za obwodnicą, ul. Wilhelma Macha (budowa pierwszego km ulicy wraz z chodnikiem), ul. Skowronków - boczna , ul. Łukasiewicza (od ul. Północnej do Wisłoki), ul. Ludowa, ul. Paderewskiego (od ul. Piłsudskiego do ul. Ludowej), ul. Saperów (od ul. Kościuszki do ul. Ratuszowej i w stronę Wodociągów), ul. Sokola, ul. Jagiełły, ul. Widok, ul. Energetyczna, ul. Gawrzyłowska przed obwodnicą, ul. Łąkowa, ul. Osiedlowa, ul. Pułaskiego, ul. Bonara, ul. Kosynierów Racławickich - boczne dwa sięgacze, ul. Wesoła, ul. Spokojna, ul. Promienna, ul Pogodna, ul. Polna przed obwodnicą - boczne sięgacze, budowa chodnika na ul. Batalionów Chłopskich.

3. Zwiększenie ilości parkingów - budowa parkingu przy ul. Słonecznej przy przejściu podziemnym na minimum 100 samochodów, przy Sądzie Rejonowym, przy Hali Wisłoka, na ul. Fabrycznej, na ul. Rodziny Koehlich, remont parkingu przy ul. 1-go Maja, rozbudowa parkingu przy Dworcu PKP, powiększenie parkingu przy Szpitalu Powiatowym, remont parkingu przy stadionie na ul. Piłsudskiego, budowa parkingu na ul. Leśnej od strony Osiedla Matejki, przebudowa parkingu przy Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wielopolskiej, budowa parkingu i uwolnienie ruchu samochodowego przy Przedszkolu Miejskim nr 7.

4. Modernizacja nawierzchni asfaltowej na ul. Starzyńskiego, na Osiedlu Fredry, na Osiedlu Metalowiec, Osiedlu Wolica III (ul. 23 Sierpnia, ul. Marszałka, ul. Wybickiego, ul. Batalionów Chłopskich), na ul. Krasińskiego, na ul. Królewskiej, na ul. Północnej, na ul. Staszica (wraz z chodnikiem), na ul. Transportowców.

5. Wykonanie nawierzchni asfaltowych dróg gruntowych: ul. Zielona za obwodnicą oraz sięgacz przed obwodnicą, ul. Partyzantów - boczny sięgacz przed obwodnicą, ul. Wiejska - boczny sięgacz, ul. Leśna - boczny sięgacz koło ogródków, ul. Kawęczyńska - boczny sięgacz od ul. Klonowej, ul. Rzeczna, ul. Jaśminowa, ul. Szkotnia.

6. Uregulowanie własności wszystkich dróg na terenie miasta.

BUDOWNICTWO MIESZKANIOWE
1. Rozpoczęcie budowy mieszkań w ramach programu rządowego ,,Mieszkanie Plus" - 200 mieszkań.

2. Rozbudowa osiedla socjalnego na ul. Mościckiego.

1. Zwiększenie zabezpieczenia przed powodzią - remont i zabezpieczenie Potoku Kawęckiego.

2. Plan zabezpieczenia wód opadowych i płynących dla całego miasta - opracowanie planu dla inwestycji zabezpieczających miasto przed lokalnymi podtopieniami i powodziami na potokach miejskich.

3. Dalszy rozwój sieci monitoringu miasta we współpracy z Policją.

4.Program przebudowy najbardziej niebezpiecznych i problematycznych przejść dla pieszych - wyzwalane dodatkowe oświetlenie, listwy ostrzegawcze, ostrzegawcze oświetlenie w chodnikach.

EKOLOGIA I OCHRONA ŚRODOWISKA
1. Odwierty geotermalne.

2. Budowa układu kogeneracyjnego - nowoczesna technologia produkcji prądu z pieców ciepłowniczych.

3. Modernizacja oczyszczalni ścieków na ul. Kosynierów Racławickich.

4. Modernizacja Stacji Ujęcia Wody na ul. Kwiatkowskiego.

5. Rozwój sieci MPEC, dofinansowanie dla mieszkańców chcących dokonać podłączenia do sieci.

6. Dofinansowanie do kolektorów słonecznych, fotowoltaiki, wymiany pieców węglowych i starych gazowych.

POLITYKA PRORODZINNA
1. Rozwój placówek wsparcia osób starszych (Domy Seniora, Kluby Seniora).

2. Integracja osób starszych za pomocą programów przygotowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Urząd Marszałkowski.

3. Podejmowanie wspólnych projektów dla seniorów w całym powiecie.

4. Przygotowanie programu darmowych szczepień.

SPORT I KULTURA
1. Rozbudowa i remont lodowiska miejskiego.

2. Budowa centrum lekkoatletycznego.

3. Remont trybun i zaplecza na Stadionie Igloopolu.

4. Remont zaplecza szatniowego na Stadionie Wisłoki.

5. Modernizacja basenu otwartego na ul. Sobieskiego - remont basenu i infrastruktury, budowa centrum rekreacyjnego: plac zabaw, siłownia zewnętrzna, kawiarnia, parking.

6. Dokończenie remontów DK Śnieżka i DK Mors.

7. Remont muszli koncertowej oraz parku z fontanną na ul. Sportowej.

8. Budowa Placu Sztuki im. Marka Krystka pomiędzy Galerią Sztuki a Biblioteką Miejską.

9.Stworzenie systemu informacji o mieście - przygotowanie tablic informacyjnych, strony internetowej, aplikacji na smartfony z grą uliczną prowadzącą po najważniejszych historycznych i współczesnych lokalizacjach w Dębicy.

10. Organizacja imprez sportowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, np. Mistrzostwa Polski w Piłce Siatkowej, Światowa Gala Boksu, Mistrzostwa Polski Lekarzy i Farmaceutów w Pływaniu.

OŚWIATA
1. Budowa sali gimnastycznej z zapleczem i trzema salami lekcyjnymi w Szkole Podstawowej nr 8.

2. Budowa sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 12 i Szkole Podstawowej nr 4.

3. Remont boiska szkolnego przy Szkole Podstawowej nr 9.

4. Zakończenie budowy placu zabaw i budowa miasteczka ruchu drogowego w Przedszkolu Miejskim nr 8.

5. Termomodernizacja budynku Przedszkola Miejskiego nr 11, remont kuchni, dostosowanie budynku dla osób niepełnosprawnych.

6. Budowa boiska szkolnego przy Szkole Podstawowej nr 3 oraz Szkole Podstawowej nr 2.

7. Remont i rozbudowa Przedszkola Miejskiego nr 1 i Przedszkola Miejskiego nr 6.

8. Zwiększenie dostępności do opieki pielęgniarek szkolnych. Realizacja zadań pielęgniarki dopasowana do potrzeb lokalnej społeczności szkolnej.

1. Wzmocnienie współpracy między samorządem a przedsiębiorcami.

2. Stworzenie "Lokalnego Programu Rozwoju Przedsiębiorczości dla Miasta Deębicy".

3. Powołanie Rady Gospodarczej przy Burmistrzu Miasta Dębica i Dębickiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

4. Utworzenie Inkubatora przedsiębiorczości w Dębicy.

5. Przygotowanie uchwały w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis.

6. Uzbrojenie terenów inwestycyjnych w rejonie Dębickiego Parku Przemysłowego.

7. Modernizacja otoczenia Dębickiego Parku Przemysłowego - remont dróg wraz z kanalizacją deszczową, oświetleniem ulicznym, nowe skrzyżowanie z ul. Świętosława.

DODATKOWE DZIAŁANIA
1. "Burmistrz zawsze otwarty dla mieszkańców" - wydłużenie czasu przyjmowania petentów w jeden dzień w miesiącu do godziny 19.

2. Poprawa estetyki miasta - zmniejszenie ilości reklam, aranżacja rond wlotowych do miasta.

3. Uruchomienie nowej strony internetowej Miasta Dębica i aplikacji mobilnej.

4. Uruchomienie miejskiej telewizji samorządowej.

5. Poszerzenie granic miasta we współpracy z sąsiednimi samorządami.

6. Kontynuacja Budżetu Obywatelskiego.
wrr
wrr 05.03.2019, 12:32
Ale ktoś na niego głosował. I teraz p. burmistrz ma 5 lat spokoju bo do tego czasu wszyscy zapomną o śmieciach a przed wyborami znowu czymś oczy zamydli, a lud to kupi...
Wyborca
Wyborca 05.03.2019, 22:51
Zawsze można zorganizować referendum odwoławcze, a coraz mniej mieszkańcom podoba się to co obserwują! Podwyżka za śmieci, jest skandalicznie WYSOKA! Mam rodzinę, w sumie z dziadkami to 7 osób i my zapłacimy TYLKO za śmieci prawie 100 zł miesięcznie!
Gabi
Gabi 04.03.2019, 19:49
Najwyższe podwyżki w mieście, świetnie... dziękujemy Panie burmistrzu wrrrrr
obserwator
obserwator 04.03.2019, 21:34
no trzeba było utrzymac stare stawki przed wyborami, a po wyborach to już głupi naród i tak nic nie zrobi
wrr
wrr 05.03.2019, 12:33
dokładnie, pieprzona polityka, nikt tam nie myśli o ludziach tylko o swoich interesach
taa
taa 04.03.2019, 20:12
A co? Dotarło wreszcie, że nie ma nic za darmo? 500+, mieszkanie+, co jeszcze?.
Może wreszcie zrozumiecie jak PIS demoluje państwo.
Ziutek
Ziutek 04.03.2019, 22:16
Kmiotek dej se apokuj🙈
nierada
nierada 04.03.2019, 20:06
Po co się wysilać i myśleć o obniżeniu kosztów ! Mieszkańcy zapłacą !
Agata
Agata 04.03.2019, 20:53
e tam te kilkanaście złotych i wielka afera, nie przesadzajcie !
Gustlik
Gustlik 05.03.2019, 08:44
Dla zwykłego mieszkańca to jest duża podwyżka i jeszcze jak się ma dzieci na wychowaniu to jest to kilkadziesiąt złotych miesięcznie! Ta podwyżka to kolejna z serii jak nam się ostatnio serwuje w czynszu czy innych opłatach!
kakadu
kakadu 05.03.2019, 09:28
na dzieci jest 500 plus
Gustlik
Gustlik 05.03.2019, 11:20
Agata wstrzymaj glupie komenty, wystarczy ze wszyscy maja z ciebie bekę, bo każdy zły i niedobry. Może dla ciebie kilkanaście zlotych to nie problem, ale dla rodzin z dziećmi już to takie proste nie jest!
bruno
bruno 05.03.2019, 10:52
Co 500+ ma wspólnego ze śmieciami?
obserwator
obserwator 04.03.2019, 19:45
przedstawienie procentowe podwyżek śmieci i tym samym porównywanie systemów np w mieście Dębicy do gminy wiejskiej Dębica jest troche dużym uproszczeniem prosze podać ilość "produkowanych" odpadów ilość mieszkańców, ilość odbiorów od mieszkańców, ilość odbieranych odpadów w pszoku i wtedy zobaczymy troche temat szerzej pozdrawiam

Pozostałe