Dębicka bożnica na sprzedaż

  • 14.03.2019, 10:56 (aktualizacja 14.03.2019, 11:56)
  • Tomasz Ratuszniak
Dębicka bożnica na sprzedaż
Gmina Wyznaniowa Żydowska planuje sprzedać budynek dębickiej synagogi. Tak przynajmniej miał twierdzić jej przewodniczący Tadeusz Jakubowicz, z którym spotkali się burmistrz Mariusz Szewczyk i jego zastępca Maciej Małozięć. Zainteresowani kupnem budynku mają być przedstawiciele Stowarzyszenia Dębiczan w Izraelu.

Do spotkania przedstawiciela gminy wyznaniowej i władz miasta doszło w poniedziałek 11 marca w Krakowie. Przedmiotem ich rozmowy nie była tylko bożnica, ale również m.in. przejęcie przez gminę Cmentarza Żydowskiego. Rozmawiano także o obchodach Dnia Holocaustu w Dębicy i rocznicy likwidacji dębickiego getta, a także planach upamiętnienia żydowskiej społeczności przedwojennej Dębicy.

Burmistrz Mariusz Szewczyk zaprosił Tadeusza Jakubowicza do Dębicy na spotkanie i wizję lokalną. Wizyta przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej zaplanowana została na drugą połowę kwietnia.

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jan
Jan 16.03.2019, 17:56
Zastanawiam się gdzie ja mieszkam. Wypowiedzi zamieszczone poniżej zasmucają. Jak można nie znać historii swojego miasta.Ten zabytkowy obiekt nie kupuje miasto. To, że są ludzie, którzy swój czas , wiedzę chcą poświęcić na to ,aby powstała kolejna instytucja kultury to też się nie podoba. Wybierzcie się do Kolbuszowej czy Dąbrowy Tarnowskiej to nie tak daleko i zobaczcie jak tam to jest zorganizowane. Edukacja historyczna się kłania. Jakie są działania muzeum w tym zakresie? Gdzie nauczyciele historii z dębickich szkół? Ale obecność Młodzieży Wszechpolskiej z emblematami swojej organizacji na uroczystości miejskiej z okazji Dni Żołnierzy Wyklętych nikogo nie dziwi. Zastanawiające.
dębicki
dębicki 16.03.2019, 23:50
Problem leży gdzie indziej, to już ponad pół roku temu zostało załatwione, że Stowarzyszenia Dębiczan w Izraelu odkupi synagogę i przekaże budynek miastu.Panie redaktorze Ratuszniak, Pana gazeta o tym pisała, więc po co odgrzewać stary temat? Chyba tylko po to, żeby na siłę pokazać, że burmistrz i jego zastępca mają jakieś sukcesy
BOGUSŁAW
BOGUSŁAW 16.03.2019, 09:02
TO JAK GMINA ŻYDOWSKA SPRZEDAJE BUDYNEK BOŻNICY NIECH NAJPIERW ZWRÓCĄ DO BUDŻETU MIASTA WYDATKI PONIESIONE NA JEJ REMONTY ORAZ UTRZYMANIE PRZEZ LATA POWOJENNE KIEDY TO BYŁA ZRUJNOWANA WTEDY NIE CHCIELI ZANIEDBANEGO BUDYNKU TYLKO TERAZJAK JEST WYREMONTOWANY
Xan
Xan 16.03.2019, 11:27
Ale bzdury. Synagogę przejęło państwo w 50. latach. Rozumiem, że miasto też powinno wypłacić czynsz z odsetkami za ok. 40 lat użytkowania budynku?
Karolek
Karolek 15.03.2019, 15:54
Myślenie ma kolosalną przyszłość. To jest zabytek. To, że wart jest jakąś kwotę, to nie znaczy, że w przyszłości będzie przynosił zyski.Bardzo dobrze, że zostanie uregulowany stan prawny obiektu, nawet ze stratą,bo w przyszłości będzie wymagał dużych nakladów. Raczej obawiam się, że za chęciami panów z Izraela nie pójdą środki finansowe i po latach, obiekt nie stał się od nowa ruiną, którą już był, będzie znowu musiało go przejąć Miasto, a po jakimś czasie pojawią się znane żądania własnościowe i sprawy potoczą się od nowa.Obym się mylił.
Piotr
Piotr 14.03.2019, 14:36
Goje kupią , wyremontują i będą utrzymywać! Eskimosi jak pluli na Nas tak będą nadal to robić.
rtg
rtg 16.03.2019, 00:16
Przypuszczam, że modlisz się do świętych z tych "Eskimosów".
Karolek
Karolek 15.03.2019, 15:56
To nie goje mają kupiić, a starsi bracia w wierze.
Ela
Ela 14.03.2019, 13:48
przecież to skandal, miasto kiedyś ten budynek oddało wyremontowany, a teraz chcą go sprzedać. Panie Burmistrzu Szewczyk proszę działać w tym zakresie, oni nam powinni oddać ten budynek! To będzie test na skuteczność obecnie rządzących miastem
Xan
Xan 14.03.2019, 20:51
Nie mają obowiązku niczego nam oddawać. W 90. latach miasto wyremontowało synagogę po 40 latach jej użytkowania. Ty byś oddała coś swojego wartego pewnie ponad milion złotych?

Pozostałe