Tym razem o poligonie Wehrmachtu

  • 17.03.2019, 22:03 (aktualizacja 17.03.2019, 22:13)
  • Tomasz Ratuszniak
Tym razem o poligonie Wehrmachtu
W piątek 29 marca o godz. 18:00 w sali widowiskowej Domu Kultury w Pustkowie Osiedlu odbędzie się kolejne Spotkanie z historią. Z wykładem zatytułowanym: Rola i znaczenie poligonu Wehrmachtu "Południe" (1940-1944) wystąpi Tomasz Sudoł - pracownik Biura Badań Historycznych IPN, autor książki pt. Poligon Wehrmachtu „Południe” 1940-1944.

Tomasz Sudoł przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą zbrodniom Wehrmachtu na żołnierzach WP w trakcie kampanii polskiej 1939 r. Wśród jego zainteresowań badawczych znajduje się również kwestia funkcjonowania Służby Budowlanej (Baudienst) w Generalnym Gubernatorstwie w latach 1940-1945.

- Poligon Wehrmachtu "Południe" odgrywał niezwykle ważną rolę jako ośrodek szkoleniowy dla niemieckiej armii lądowej. W czasie walk prowadzonych na froncie wschodnim, poligon stał się ważnym ogniwem na jego obszarze tyłowym. W latach 1940-1944 wykorzystywany był wieloaspektowo: jako miejsce formowania bądź odtwarzania jednostek wojskowych oraz jako baza materiałowa. Był również miejscem szeregu inwestycji, które okupantowi udało się zrealizować. Historia poligonu wiąże się nierozerwalnie z takimi zagadnieniami jak: zbrodnie wojenne popełnione na jego terenie, praca przymusowa oraz przeprowadzone wysiedlenia ludności miejscowej - informują organizatorzy spotkania.

Wstęp wolny.

Tomasz Ratuszniak

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe