Dziecięcy Uniwersytet Techniczny zainaugurował nowy semestr

  • 02.04.2019, 08:18 (aktualizacja 02.04.2019, 08:24)
  • Janusz Grajcar
Dziecięcy Uniwersytet Techniczny zainaugurował nowy semestr
W Domu Kultury i Kina Kosmos odbyły się pierwsze zajęcia semestru letniego Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Dębicy. W tych bezpłatnych zajęciach popularnonaukowych będzie uczestniczyć ponad 240 dzieci w wieku 7-12 lat z całego powiatu dębickiego.

Semestr letni zainaugurował wykład Skąd płynie prąd? prowadzony przez popularyzatora nauki, fizyka Bogdana Janusa. Podczas wykładu studenci DUT dowiedzieli się, jakie zjawisko fizyczne odpowiada za produkcję ponad 95% energii elektrycznej wytwarzanej na świecie, jak działa elektrownia, czy jak wytwarzany jest prąd w sondach lecących w najdalsze zakątki Układu Słonecznego. Podczas zajęć mali odkrywcy nauki sprawdzili również, jaka jest wydajność różnych źródeł energii, oraz czy ludzie mogą stać się częścią baterii potrafiącej zasilić małe źródło światła.

W trakcie semestru letniego mali studenci będą poszukiwać odpowiedzi także na inne prawdziwie naukowe problemy: jak możemy zobaczyć to, czego nie widać, czym jest ogień i jak możemy go rozpalić, oraz czy czeka nas przyszłość rodem z filmów science-fiction. W trakcie zajęć nie zabraknie pasjonujących eksperymentów, trudnych pytań, ale też zaskakujących odpowiedzi.

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego realizowane są przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, dzięki finansowaniu partnerów strategicznych projektu, którymi są Goodyear Dunlop Polska Sp. z o.o. oraz Firma Oponiarska Dębica S.A. Organizację zajęć wspierają również firmy Darco, Nicrometal oraz Dębicki Park Przemysłowy, a dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Dębica studenci DUT uczestniczą w warsztatach.

W tym semestrze ponownie dla studentów DUT odbywać się będą zajęcia warsztatowe, a to dzięki pozyskaniu finansowania z Urzędu Miasta Dębica. Dzieci będą mogły zapisać się na zajęcia z fizyki, biologii oraz programowania, które realizowane będą przy współpracy z Centrum Kształcenia Praktycznego oraz Zespołem Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Dębicy.

Poza Dębica, zajęcia DUT odbywają się w Rzeszowie, Mielcu, Ustrzykach Dolnych i Stalowej Woli. Fundacja angażuje się również w festiwale i pikniki naukowe, jest też inicjatorem i organizatorem Festiwalu Nauki - jednej z największych imprez popularnonaukowych w regionie.

Janusz Grajcar

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe