Jarosław Gowin jest pod wrażeniem, jak wygląda miasto

  • 04.04.2019, 15:09 (aktualizacja 04.04.2019, 17:49)
  • Grzegorz Król
Jarosław Gowin jest pod wrażeniem, jak wygląda miasto
Wiceprezes Rady Ministrów i jednocześnie minister nauki i szkolnictwa wyższego przyjechał do Dębicy na spotkanie z przedsiębiorcami, samorządowcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych. Wzięło w nim udział około 50 osób.

Zanim wicepremier Gowin przyszedł do sali widowiskowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych udał się na Plac Mikołajkowów, gdzie złożył kwiaty pod Memoriałem Smoleńskim i pod Dębami Katyńskimi. Towarzyszył mu Stefan Bieszczad i Stanisław Kruczek - radni Sejmiku województwa oraz burmistrz Mariusz Szewczyk wraz z zastępcami Maciejem Małozięciem i Jerzym Sieradzkim.

Już w szkole muzycznej głos zabierali kolejno Mariusz Szewczyk, Stanisław Kruczek, Stefan Bieszczad, a na końcu Jarosław Gowin. Burmistrz mówił o tym, że Dębica posiada ogromny potencjał rozwoju.

- Wyzwania, jakie stawia przed nami życie nie pozwalają nam zwalniać - mówił burmistrz, dodając że właśnie dlatego remontują, modernizują, a jak trzeba to budują od podstaw.

Mariusz Szewczyk podczas swojego przemówienia wspomniał, że chce stworzyć w mieście inkubator przedsiębiorczości, który pomoże młodym przedsiębiorcom wejść na rynek. Chciałby również, by powstała Rada Przedsiębiorców, jako ciało doradcze burmistrza. Myśli także o poszerzeniu granic miasta, co pozwoliłoby na pozyskanie nowych terenów pod inwestycje, co z kolei przełoży się na nowe miejsca pracy.

- Zapraszam do współpracy wszystkich tych, którym dobro miasta leży na sercu - mówił.

Z kolei radny Sejmiku Stanisław Kruczek zapewniał, że Dębica ma z jego strony nieustanne wsparcie. Chwalił również Stefana Bieszczada, nazywając go wyjątkowym ambasadorem spraw dębickich. O tym, że Dębica i okolice są świetnymi terenami do inwestowania - według Kruczka - świadczyć ma fakt, że wybudowaniem zakładu w naszym powiecie była zainteresowana Lufthansa. Ostatecznie wybór padł na podrzeszowską Jasionkę. Jego kolega z rady - Stefan Bieszczad wspomniał natomiast, że ziemia dębicka to przede wszystkim kapitał ludzki, w który trzeba inwestować. Chwalił też położenie geograficzne naszego miasta, bo to kolejny według niego powód, że miasto się rozwija.

Wszyscy jednak czekali na przemówienie wicepremiera. Każdy zastanawiał się, czy padną jakieś konkrety. Nie padły. 

- Polska po roku 89 to Polska sukcesu - zaczął Jarosław Gowin, dodając że to zasługa milionów Polaków.

Ale prze blisko trzy dekady kolejne rządy borykały się z jednym zasadniczym problemem. Owoce wzrostu gospodarczego - jak to ujął Jarosław Gowin - nie były dzielone sprawiedliwie. Stąd tzw. ściana wschodnia rozwijała się wolniej.

- Dlatego naszym celem jest zrównoważony rozwój - wyjaśnił Gowin.

Wicepremier chwalił Dębicę, zmiany w mieście i jego rozwój.

- Jestem pod wrażeniem, jak imponująco wygląda to miasto - ocenił.

Sam pochodzi z Jasła, a sytuację w swojej rodzinnej miejscowości określił jednym słowem: stagnacja. Jasło jest według wicepremiera przykładem na to, że obecny ale i kolejne rządy mają jeszcze wiele do zrobienia. Jarosław Gowin odniósł się także do protestów nauczycieli. W jego ocenie są one uzasadnione. Ale to przedsiębiorcy byli tego dnia najważniejsi i to do nich wicepremier skierował kolejne słowa.

- Każde rozumne państwo powinno szanować przedsiębiorców. Musimy stawiać na przedsiębiorczość i upraszczanie prawa, także prawa skarbowego. Pracownicy urzędów skarbowych muszą wiedzieć, że to oni są dla przedsiębiorców, a nie na odwrót. I nie może tak być, że każdy przedsiębiorca z góry traktowany jest jak oszust, który chce wyłudzić podatek - mówił Gowin.

W trakcie spotkania głos zabrał związkowiec z Solidarności Waldemar Cieśla. Zaapelował on do wicepremiera, by myśląc o podwyżkach dla Polaków pamiętali o wszystkich. Jako negatywny przykład podał pracowników urzędów różnych szczebli.

- Ich zarobki są żenujące - mówił Cieśla.

Wicepremier potwierdził, że zarobki z budżetówce są zbyt niskie. Nic jednak nie chciał obiecać, gdyż jak stwierdził, nie przyjechał do Dębicy robić kampanii wyborczej. Poinformował natomiast - zmieniając temat - że na obniżenie podatków w Polsce nie ma co liczyć.

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (51)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ewe
Ewe 20.04.2019, 09:32
Burmistrz będzie poszerzał granice. Oczywiście Ci którzy chcieli uniknąć jego podatków poszli na obrzeża, a teraz szanowny burmistrz chce się do nich dobrać! Naprawdę wspiera przedsiębiorców!
chłop małopolski
chłop małopolski 20.04.2019, 05:44
Panie Burmistrzu przy następnym otwieraniu czegokolwiek prosiłbym o zaproszenie innego znakomitego polityka krakowskiego. Nazwisko wyleciało mi z głowy, ale tego co Go Niemcy biją.
Baba Jaga
Baba Jaga 13.04.2019, 00:14
"Jestem pod wrażeniem, jak imponująco wygląda to miasto..." Ha,ha,ha!!!! Już dawno się tak nie uśmiałam.
janusz
janusz 09.04.2019, 11:58
mógł przyjechać w zimie i pooddychać sobie naszym dębickim powietrzem, które przekroczeniem norm jakościowych przegania nawet stolicę małopolski
Takie pytanie
Takie pytanie 05.04.2019, 13:42
Kiedy przypada rocznica śmierci P. M. Kamińskiego?
Zaniepokojony
Zaniepokojony 05.04.2019, 12:25
Z tego co widać zapraszającym wicepremiera do Dębicy był burmistrz. Spotkanie było dedykowane do przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, oraz mieszkańców. Nie było to spotkanie polityczne, czy zebranie partyjne, więc nie ma co dywagować czy byli na nim przedstawiciele tej, czy innej partii. Ale dziwne wydaje się to, że nie uczestniczył w nim żaden przedstawiciel władzy powiatowej. Panowie, żyjemy tutaj i żądamy, abyście wspólnie dbali o nasze, dębickie interesy. To wasz obowiązek !!!
Zaniepokojony naiwnością
Zaniepokojony naiwnością 05.04.2019, 16:08
Na pewno na otwartym spotkaniu publicznie załatwisz parę baniek na drogę czy lodowisko. Powodzenia.
Dąb
Dąb 05.04.2019, 12:06
Nie ważne, czy to jest wicepremier J. Gowin, czy premier M. Morawiecki, czy też jakikolwiek inny decydent mogący w jakiś sposób wspomóc Dębicę, należy rozmawiać i próbować wykorzystać takie wizyty dla dobra naszego miasta. To obowiązek dla nas wszystkich.
Lipa
Lipa 05.04.2019, 16:09
Od ministra nauki załatwimy nie wiem co jak u nas nie ma uczelni.
dyżurny dzwonkowy
dyżurny dzwonkowy 13.04.2019, 19:10
Kredę
izas
izas 05.04.2019, 10:28
"Wiceprezes Rady Ministrów i jednocześnie minister nauki i szkolnictwa wyższego przyjechał do Dębicy na spotkanie z przedsiębiorcami, samorządowcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych. " - czy ktokolwiek poinformował organizacje pozarządowe z naszego terenu, że Pan minister chce się z nimi spotkać? Potem dziwić się, że tak mało osób było na spotkaniu.
primo
primo 05.04.2019, 08:16
Jeśli przyjeżdża gdzieś wysoki rangą (wzrostem zresztą też) polityk, trudno mówić, że na takim spotkaniu nie będzie styku z polityką.
Ale z drugiej strony ten polityk jest prominentnym urzędnikiem państwowym, wicepremierem polskiego rządu, który reprezentuje i czy to się nam podoba , czy nie, ma prawo spotykać się ze społeczeństwem.
Jonasz Urządniak
Jonasz Urządniak 05.04.2019, 06:43
To Gowin był w innym mieście niż premier jesienią? - wtedy Morawiecki mówił o mieście zupełnie co innego ale cóż wtedy miał szanse Kutrzeba
Jam
Jam 05.04.2019, 09:08
Bo Gowin tak dba o jedność prawicy, że poparł i dalej wspiera Szewczyka zamiast kandydata PiS dzięki któremu funkcjinuje.
wyborca
wyborca 04.04.2019, 22:49
ten sam krawat wtedy i teraz :)
mówcie sobie o chcecie ale jednak miło patrzeć na odwiedziny wicepremiera w Dębicy! a pis no cóż może nie dostali sms-a że mogą iść na spotkanie - ale myśle, że pan przewodniczący wyda stosowane oświadczenie kluby na fb
mieszkaniec
mieszkaniec 05.04.2019, 12:01
O to na pewno, epopeja na fb musi być. To jest cała natura pisu, przyjeżdża przedstawiciel ich rządu, ich partii ale siedzi koło burmistrza i go nie krytykuje to jest wrogiem, przyjechały i mówił że wszystko jest źle i brzydko to by był przyjaciel.
Inny wyborca
Inny wyborca 05.04.2019, 09:09
Tys to chyba wyborca Szewczyka. A literowki to jak podpis haha
plus_minus
plus_minus 04.04.2019, 22:46
Rzeczywiście dziwnie w Dębicy wygląda ta Zjednoczona Prawica. Przyjeżdża wicepremier rządu, a tu z powodu jakichś wyborczych urazów ( tak przypuszczam ) nie ma - z tego co tu widać - ani jednego członka PIS-u z powiatu dębickiego. To, że nie było nikogo z PO, czy SLD mogę jakoś zrozumieć, ale brak przedstawicieli rządzącej partii zaskakuje.
Jest szansa spotkania, w ładnej skądinąd sali PAŃSTWOWEJ przecież szkoły, z prominentnym przedstawicielem PAŃSTWA polskiego - dla przedsiębiorców, społeczników z organizacji pozarządowych, radnych wszelkiej maści, urzędników, czy wreszcie nie sprawujących żadnych funkcji publicznych mieszkańców - i porozmawiania z ważnym przedstawicielem rządu, więc trzeba ją wykorzystać !!! Dąsy, choćby nie wiem jak zasadne, naszemu miastu nie pomogą.
Dla niektórych jednak jak widzę stanowi to problem. O co tu chodzi?

mieszkaniec
mieszkaniec 05.04.2019, 12:03
O co chodzi? A o to, że wspiera burmistrza i dlatego jest wrogiem. Dębicki PiS patrzy tymi kategoriami, jesteś miły dla włodarza to jesteś skreślony, źle o nim mówisz - jesteś super. Takie właśnie dorosłe podejscie
minus_plus
minus_plus 05.04.2019, 09:11
Ten przedstawiciel zagrał przeciwko swoim w wyborach. Po co mieli z nim gadać, jak on tu dalej mąci a szkoły wyższej nir mamy.
Karolek
Karolek 13.04.2019, 19:13
Palił, ale się nie zaciągał.
Nic takiego
Nic takiego 04.04.2019, 21:24
Dębicę odwiedza wicepremier to normalne, że ma spotkanie z Burmistrzem, Zę w szkole? W szkole nie wolno prowadzić agitacji wyborczej a nie spotkań. Premier Szydło też bywa w szkołach. Nie doszukujmy sie nieprawidłowości tam gdzie ich nie ma. Pytanie gdzie posłowie i członkowie PiS przeciez współrządzą z partiami Gowina i Ziobro. No chyba, że nasz dębicki PiS uważa się za jedynie słuszną prawicę. Bardzo dziwna sytuacja. Przyjeżdża premier i nie ma starosty, przewodniczącego rady miasta ani powiatu, posła. Jaja co obrazili się ze wicepremier przyjechał do Dębicy. Można by omówić różne sprawy ważne dla Dębicy i powiatu Potem jak pojada do Warszawy może ktoś na nich się obrazić. Dość dziecinady do roboty i wykorzystywać okazje jak przyjazd członków rządu dla rozwoju Dębicy. Łatwiej krytykować i narzekać niż porozumieć. Wstyd !!!
mieszkaniec
mieszkaniec 05.04.2019, 06:29
Sam premier w swoim wystąpieniu podkreślił że to szkoła i że nie będzie politycznych rozmów. Po co szukać afer na siłę.
ot co
ot co 04.04.2019, 22:25
Nie wiem czemu nie było dębickiego PiSu. Może dlatego, że Gowin zagrał przeciwko dębickiemu PiSowi w wyborach samorządowych?
pablo
pablo 05.04.2019, 12:06
Ale wybory się skończyły już dawno i w końcu może czas się otrząsnąć i nie podejmować wszystkich decyzji z myślą o tym co było podczas kampanii i wyborów. PiS przegrał, tak jak i koalicja ale nie widać żeby się mscili cały czas.
obiecanki
obiecanki 04.04.2019, 22:22
A cóż nam w Dębicy da minister od nauki i szkolnictwa wyższego? Uniwerka nam nie założy.
nic
nic 04.04.2019, 22:20
Jakoś w październiku burmistrz nie był łaskaw spotkać się z premierem :D
iza
iza 05.04.2019, 11:55
Hmm ciekawe dlaczego... Może dlatego że przyjechał wspierać jego kontrkandydata i było to spotkanie czysto związane z kampania Pana kutrzeby? Ciekawe jakby to wyglądało jakby przyszedł, miałby klaskać w tłumie na słowa że jest wilkiem w owczej skórze i że Dębica jest straszna i brzydka?
kokosz
kokosz 04.04.2019, 20:29
Dębica imponująca ,co na to powie wieś Warszawa
Może okuliasta potrzebny
Może okuliasta potrzebny 04.04.2019, 20:25
A na dębickim rynku Szanowny Pan był. Niezapomniane wrażenia estetyczne. Amfiteatr obok szalet, poidełka szumnie zwane fontannami, pomnik ze strzelcem wielkości krasnala, "grzybek z alkoholami" etc. i brud całego placu.
marek
marek 05.04.2019, 06:31
Jak się tak Dębica nie podoba i wszystko jest źle to zawsze mozna się przeprowadzić,nikt chyba nie trzyma na siłę
stetson
stetson 13.04.2019, 19:16
Mnie ostatnio spodobała się Panama. Można?
będzie klawo
będzie klawo 07.04.2019, 06:46
Żeby Ci jeszcze Dębicę umilić to proponuję Panu Burmistrzowi , żeby gipsowych krasnali wokół rynku porozstawiał ile wlezie.
ogarek
ogarek 05.04.2019, 15:08
Pewno z wioski przyjechałeś i Ci się tutaj podoba. Popytaj Dębiczan od pokoleń to może oczy Ci się otworzą.
Teddy
Teddy 04.04.2019, 19:48
niedoszły radny też był an spotkaniu, a czy on w tym czasie szkoły nie miał?
marek_k
marek_k 05.04.2019, 06:34
A,, niedoszły radny" skoro kandydował ma skończone 18 lat to chyba może podejmować dezyzje czy iść na lekcje czy nie, nauczyciele go rozlicza, pan niech się zajmie swoimi obowiązkami w radzie
?
? 04.04.2019, 21:03
A pan to jego rodzic że się tak martwi?
marcin_laczak
marcin_laczak 04.04.2019, 21:01
Miał miał ale się zerwał ;)
2+2
2+2 04.04.2019, 22:17
No to piękny przykład inicjatora młodzieżowej rady. Szkoda słów.
dziewica
dziewica 04.04.2019, 19:01
I chciałabym i się boję...
Gaba
Gaba 04.04.2019, 17:22
To jednak pan Burmistrz jest pod skrzydłami Bieszczada. Trochę kiepsko czuję się jako oszukany wyborca. Po drugie spotkanie promowane przez UM za nasze pieniądze, uczestnikami głównie urzędnicy magistratu w ich godzinach pracy i radni .Spotkanie jak by nie nazwać polityczne odbywa się w szkole, co jest łamaniem prawa oświatowego przez panią dyrektor. Takie działania mnie osobiście się nie podobają i ich nie akceptuję. Ogólnie żenujący spektakl.
Hmm
Hmm 04.04.2019, 20:59
Hmm a robienie kampanii w przedszkolu nie było,, łamaniem prawa oswiatowego"?... Dla przypomnienia wizyta wiceministra podczas dnia nauczyciela, to dopiero był żenujący spektakl, ale jak widać jednym wolno a drugim nie
Gaba
Gaba 04.04.2019, 22:56
Tak zgadza się to był żenujący spektakl do tego jeszcze w przedszkolu. Tak będzie się działo i tak długo jak my na to będziemy pozwalali.Placówki oświatowe nie są dla polityków. Ciekawi mnie ,który z nich również ten lokalny odważy się odwiedzić nauczycieli strajkujących w poniedziałek?
Yhy
Yhy 04.04.2019, 20:59
Dobre spostrzeżenia dodatkowo na sali był też uczeń, który ma maturę w tym roku i zamiast się uczyć to bryluje podczas politycznych spotkań!
Uczestnik
Uczestnik 04.04.2019, 20:45
To nie było polityczne spotkanie, premier chce przyjechać do miasta to zadaniem urzędu i urzędników jest go przyjąć. Nie było żadnej kampanii tylko rozmowy o mieście.
do Uczestnik
do Uczestnik 04.04.2019, 22:15
Wicepremiera wizytę to jakoś Szewczyk dostrzegł, a jak premier był to udawał, że nie wie.
Uczestnik
Uczestnik 05.04.2019, 11:58
Premier był dać poparcie jego kontrkandydatowi w wyborach to chyba logiczne, że nie przyszedł. Miał słuchać o sobie jaki jest zły i beznadziejny? I machać z flaga z napisem kutrzeba? Pan Gowin nikogo nie obraził na spotkaniu i nie krytykował jak kilka miesięcy temu premier na rynku
:)
:) 04.04.2019, 17:09
Picu, picu....
Imponujące
Imponujące 04.04.2019, 17:06
Imponujące to jest oderwanie tego pana od rzeczywistości. Dębica jest imponująca w bajeczkach Szewczyka, co to przed wyborami opowiadał, a Gowin powtarzał jak papuga te bzdury.
papuga
papuga 04.04.2019, 20:46
Tak jak morawiecki powtarzał bzdury Pana kutrzeby i cebuli. 1:1
abc