Uczestnicy memoriału przepłynęli prawie 90 kilometrów

  • 09.04.2019, 08:10 (aktualizacja 09.04.2019, 09:32)
  • Janusz Grajcar
Uczestnicy memoriału przepłynęli prawie 90 kilometrów
W V Memoriale Pływackim im. Jana Pawła II w XIV Rocznicę Śmierci wzięło udział ponad 500 osób, które pokonały dystans 89 875 metrów, czyli 3595 długości basenu. Impreza odbyła się na Kompleksie Basenów Nemo w Pustkowie-Osiedlu.

Dystans, z którym mierzyli się uczestnicy wynosił 26 516 metrów – skąd te liczby? Mają one ścisły związek z czasem trwania pontyfikatu Jana Pawła II, który trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni. W tym szczególnym dniu każdy przepłynięty metr był ważny, jednak najważniejsza była sama idea i chęć upamiętnienia tak zasłużonej dla Polski i świata osoby.

Memoriał rozpoczął się o godzinie 14:00 odśpiewaniem wspólnie przez zaproszonych gości, uczestników oraz kibiców Barki - pieśni św. Jana Pawła II.  Wykonywała ją także solistka Maria Barnaś. Gości powitali dyrektor CKiB Marcin Ciszek i dyrektor GOSiR-u Krzysztofa Lipczyńskiego. Ks. Roman Woźny, proboszcz parafii św. Stanisława BM w Pustkowie Osiedlu odmówił zaś modlitwę.

Oficjalnego otwarcia dokonał wójt gminy Dębica Stanisław Rokosz. Symboliczny napis JP II złożony ze świeczek zapalili Stanisław Rokosz, Zdzisław Siwula, Piotr Żybura, Adam Pieniążek, Krzysztof Lipczyński, Marcin Ciszek, Wiesław Lada, Mateusz Smoła, Rafał Cholewa, Alicja Krzak oraz Mikołaj Kogut.

Jako pierwsi do basenu weszli uczniowie Szkół Podstawowych im. Jana Pawła II w Stobiernej: Jakub Kalita, Klaudia Kłusek, Gabriela Laska, Dominik Nykiel, Julia Sikora, oraz w Brzeźnicy: Oliwia Szczygieł, Julia Kucia, Jan Mosior, Jagoda Mosior, Milena Mroczka i Gabriela Orkisz, którzy stworzyli symboliczną sztafetę.

Tegoroczną nowością była sztafeta rodzinna w której udział wzięli: Łukasz Mucha wraz z córką Anną i synem Antonim, Stanisław Rokosz wraz z córkami Anną i Sylwią oraz wnuczkami Oliwią, Nataszą i Julią, Grzegorz Śliż z Agatą, Wiktorią, Katarzyną i Maciejem, Dariusz Wicher z Weroniką i Maksymilianem, Piotr Świniuch z Anną i Jakubem, Katarzyna Kapinos z Dariuszem, Pawłem i Michałem.

Dla wszystkich uczestników Memoriału na balkonie krytej pływalni uczniowie i grono pedagogiczne szkół w Brzeźnicy i Stobiernej przygotowali wystawę poświęconą życiu i pontyfikatowi Papieża Polaka. Wyświetlony został też film Karol – Papież, który pozostał człowiekiem w reżyserii Giacomo Battiato.

V Memoriał spotkał się z dużą aprobatą mieszkańców nie tylko z gminy Dębica, ale całego powiatu. Do Pustkowa Osiedla przyjechały osoby w różnym wieku - od kilku do kilkudziesięciu lat - by uczcić pamięć św. Jana Pawła II. Był to czas, który uczestnicy mogli wykorzystać nie tylko na pływanie, ale w przerwie na odpoczynek także na rozmowę.

W pokonaniu prawie 90 kilometrów duży wkład miał wójt Stanisław Rokosz, który przepłyną 106 długości basenu, bijąc tym samym własny rekord. Piotr Kucharski z Brzeźnicy przepłynął zaś aż 250 długości basenu.

Organizatorami V Memoriału Pływackiego im. Jana Pawła II w XIV Rocznicę Śmierci były Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we współpracy z Urzędem Gminy Dębica, Starostwem Powiatowym w Dębicy, Firmą Sparta-Mielec, Centrum Kultury i Bibliotek, Ratownictwem Wodnym Rzeczpospolitej oddział Mielec, KS Chemik Pustków, SP im. Jana Pawła II
w Stobiernej, SP im. Jana Pawła II w Brzeźnicy, Gminnym Zakładem Komunalnym w Brzeźnicy oraz Parafią św. Stanisława BM w Pustkowie Osiedlu.

Organizatorzy przygotowali pamiątkowe certyfikaty z obrazkami św. Jana Pawła II, które wręczono uczestnikom, a dla najwytrwalszych pływaków przygotowano monety okolicznościowe z wizerunkiem JP II. Na każdego uczestnika czekały papieskie kremówki ufundowane przez Cukiernię Janusz i Emil Wiktor z Dębicy. Sponsorami tego wydarzenia były także firmie Lerg z Pustkowa Osiedla i Starostwo Powiatowe w Dębicy.

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Katarzyna
Katarzyna 09.04.2019, 18:14
Wczesniejsze edycje wyglodaly bardzo fajnie w tym roku to zenujace jak to zorganizowane, dyrektor nie blysnol 90 km z taka frekwencja to chyba jakis zart

Pozostałe