Résumé w najbliższy piątek

  • 14.12.2016, 10:51 (aktualizacja 18.12.2016, 18:13)
  • Tomasz Ratuszniak
 Résumé w najbliższy piątek
Wystawa, którą od 16 grudnia oglądać będzie można w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury, nie bez powodu nosić będzie tytuł Résumé. Będzie bowiem podsumowaniem trzydziestu lat działalności tej instytucji, a jednocześnie ostatnim elementem obchodów jej jubileuszu. W związku z tym w galerii zobaczyć będzie można prace 54 autorów, spośród ponad 400, którzy przewinęli się przez to miejsce.

Wśród nich będzie Jerzy Kosiński, nieżyjący już artysta z Zawady, który był jednym z pierwszych, których prace prezentował lokalnym amatorom sztuki Ryszard Kucab, od początku związany z galerią.
- Jeśli dobrze pamiętam, to wystawa Jerzego Kosińskiego odbyła się właśnie w 1986 roku - wspomina.
Pętle trzydziestoletniej historii zamknie Jerzy Kierski, rzeźbiarz, którego prace obecnie oglądać można przy ul. Akademickiej 8. Jego rzeźba trafi też na kolejną ekspozycję.
Prócz tej dwójki wśród autorów pojawią się też zagraniczni artyści: Niu Mingming z Chin, Erich Kraft z Niemiec, Jozef Kamińsky ze Słowacji, Suren Vardanyan z Armenii, Roman Romanyshyn z Ukrainy i Yoko Akino z Japonii.
Dębicę, prócz Ryszarda Kucaba, reprezentować będą: Grażyna i Wacław Jałowcowie, Franciszek Szczerbiński i Dariusz Grabowski. Nie zabraknie artystów pochodzących z naszego miasta lub w różny sposób z nim związanych: Lucjana Orzecha, Adama Sypla, Macieja Zdanowicza, Sławomira Micka, czy Macieja Cieślaka.
Na wystawie pokazana zostanie również twórczość: Stanisława Białogłowicza, Stanisława Tabisza, Leszka Kuchniaka, Ryszarda Dudka, Stanisława Góreckiego, Marii Góreckiej, Franciszka Maśluszczaka, Janusza Pokrywki, Marka Pokrywki, Antoniego Nikla, Andrzeja Korca, Antoniego Kowalskiego, Andrzeja Koniecznego, Andrzeja Piechy, Jana Kantego-Pawluśkiewicza, Marii Idziak, Wilgi Badowskiej, Andrzeja Słowika, Witolda Sokołowskiego, Witolda Pazery, Ilony Herc, Krzysztofa Krzycha, Jacka Balickiego, Jurka Lisa, Marka Pokutyckiego, Krzysztofa Pisarka, Przemysława Pokrywki, Marty Wakuły-Mac, Jana Ferenca, Hanny Ograbisz-Krawiec, Renaty Szyszlak, Marleny Makiel-Hędrzak i Aliny Bloch.
Część prac autorzy przyślą specjalnie na tę wystawę, część pochodzi ze zbiorów Ryszarda Kucaba.
- Będzie malarstwo, rzeźba, grafika, fotografia, a nawet tkanina - wylicza szef galerii.
Przypomina również, że to już drugie résumé w galerii. Pierwsze odbyło się w 2001 roku, gdy jej siedziba znajdowała się w Rynku.
- To była wystawa na 15-lecie galerii, ostatnia przed przenosinami na ul. Rzeszowską - wspomina Kucab, żartując jednocześnie, że liczy, że ta nadchodząca nie zaowocuje kolejnymi przenosinami.
Gdy w lutym tego roku, jeszcze przed wystawą środowiskową, która rozpoczęła obchody jubileuszu, rozmawialiśmy o planach z nim
związanych, szef galerii wspominał, że już od lat chodzi mu po głowie wydanie monografii tego miejsca. A przecież 30-lecie byłoby świetną okazją ku temu. Dziś już wiadomo, że nic z tego nie wyszło. Wszystko rozbiło się o pieniądze, a właściwie ich brak, który wciąż jest największą bolączką galerii.
- Za to album z reprodukcjami Franciszka Szczerbińskiego, wcześniej czy później na pewno wydamy - zapowiada Ryszard Kucab.

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
dariusz_tyrpin
dariusz_tyrpin 15.12.2016, 12:02
cyt. "Wśród nich będzie Jerzy Kosiński, nieżyjący już artysta z Zawady,.."

oczywiście chodzi o Jana Kosińskiego z Zawady :)

Pozostałe