Poniedziałek, 19.08.2019

Co warto wiedzieć o druku 3D?

  • 18.04.2019, 13:49 (aktualizacja 26.04.2019, 14:34)
  • Agata Pajura
Co warto wiedzieć o druku 3D?
Firmy zajmujące się nowymi technologiami wciąż szukają innowacyjnych rozwiązań, wprowadzając na rynek nowości techniczne oraz ulepszone rozwiązania znanych patentów. Jeszcze kilka lat temu druk 3D kojarzył się z profesjonalnymi firmami i technologią niedostępną dla indywidualnego klienta. Dzisiaj drukowanie przestrzenne możliwe jest do wykonania we własnym zakresie. Potrzeba do tego odpowiedniego sprzętu oraz umiejętności obsługi programów, które nie są tak trudne, jakby się mogło wydawać. Druk 3D to jedna z rewolucji dzisiejszych czasów, jednak z pewnością technologia ta nie powiedziała jeszcze swojego ostatniego zdania. Dlatego warto zaznajomić się z podstawowymi informacjami na temat druku 3D.

Technologiczna rewolucja

Druk 3D zrewolucjonizował świat, dając firmom nowe możliwości i udogodnienia, które pozwalają na bardziej wydajną, precyzyjną i tańszą pracę. Obecnie ciężko wyobrazić sobie takie dziedziny jak przemysł wojskowy, lotniczy, medyczny czy motoryzacyjny bez korzystania z profesjonalnych drukarek 3D. Jednak poza wykorzystaniem druku 3D w dużych firmach, istnieje możliwość pracy z przestrzennymi wydrukami we własnym użytku, wykorzystując sprzęt do indywidualnych potrzeb.

Wykorzystanie druku 3D w dużych przedsiębiorstwach

Firmy, korzystające z drukarek 3D, używają ich przede wszystkim do prototypowania oraz do produkcji gotowych elementów użytkowych. Dzięki nowoczesnej technologii, przedsiębiorstwa mogą w szybszy sposób przygotowywać gotowe elementy produktów, cechujących się dokładnością i wytrzymałością, a także tworzyć prototypy umożliwiające wizualizację pomysłów. Ocena produktu może nastąpić od razu po wyciągnięciu elementów z maszyny. Druk 3D przyśpiesza proces rozwoju przedsiębiorstwa, a jednocześnie znacznie zmniejsza koszty produkcji.

Techniki druku 3D

Z racji tego, że technologia druku 3D cały czas się rozwija, możliwych jest kilka sposobów otrzymania elementów przestrzennych. Wśród najpopularniejszych są:

PolyJet - wykorzystujący ciekłą żywicę,

SLS - odpowiedni do drukowania przedmiotów o złożonej geometrii,

Fused Deposition Modeling (FDM) - z wykorzystaniem osadzanego materiału,

Digital Light Processing (DLP) - wykorzystujący materiał światłoutwardzalny,

SLA - gwarantujący szczególnie precyzyjne wydruki.

Każda z tych technik różni się pod względem wykorzystywanego materiału, szybkości i precyzyjności druku, a także kwestią obróbki wydrukowanych modeli. Dzisiaj druk 3D nie jest ograniczony do tworzyw sztucznych, a może bazować na przykład na takich materiałach jak metal w proszku. Różne techniki, różne materiały, jednak jedna cecha jest wspólna niezależnie od wszystkiego - przygotowanie projektu. Nie można stworzyć przestrzennej bryły bez wgrania jej projektu przy pomocy dedykowanych programów do modelowania. Producenci drukarek 3D często proponują własne oprogramowania, które są kompatybilne ze sprzętem i mają dodatkowe możliwości ułatwiające pracę z drukiem trójwymiarowym. Do przesłania plików w celu uruchomienia produkcji przestrzennych elementów należy być podłączonym do internetu. Stały, nielimitowany i niezależny dostęp do sieci oferuje internet światłowodowy UPC.

Indywidualne wykorzystanie drukarek 3D

Obecnie drukarki 3D nie są zarezerwowane jedynie dla dużych przedsiębiorstw stawiających na masową produkcję. Technologia 3D przekroczyła próg prywatnych domów, stając się ogólnodostępną i coraz bardziej powszechną. Domowe drukarki 3D różnią się od tych wykorzystywanych w przemyśle wielkością, co wpływa na rozmiar wydruków. Pomimo tego aspektu, elementy stworzone w domu cechują się precyzyjnością i wytrzymałością spod znaku druków 3D. Sprzęt można zakupić u polskich przedstawicieli, wybierając krajowe bądź zagraniczne maszyny. Ceny drukarek 3D zaczynają się już od ok. kilku tysięcy złotych.

Artykuł zewnętrzny

 

Agata Pajura
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
kowal niskotemperaturowy
kowal niskotemperaturowy 19.04.2019, 12:25
A ja mimo wszystko nie jestem w stanie zrozumieć, jak można osiągnąć żądaną wytrzymałość materiału, Rozumiem, że można wykonać precyzyjne modele, rdzenie odlewnicze, skomplikowane kształty, nawet narzędzia np.klucz płaski 19/21, klucz do zamka, ale koło zębate przenoszące duże siły lub lufę do pistoletu kal. 9 mm - tego nie pojmuję. Takie detale wymagają specjalnych materiałów, nie jakiś granulat do druku 3D.Może istnieją jakieś kompozyty, ale nie o tak wysokiej wytrzymałości.Samochodowa skrzynia biegów ważyłaby np. 2 kg

Pozostałe