Nie żyje Maria Grych

  • 22.04.2019, 19:44 (aktualizacja 23.04.2019, 11:23)
  • Tomasz Ratuszniak
Nie żyje Maria Grych
Emerytowana nauczycielka m.in. Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy i Szkoły Podstawowej w Gumniskach. Sekretarz Powiatowej Rady Spółdzielczości Uczniowskiej. Z ruchem spółdzielczym związana ponad 70 lat. Zmarła w wieku 90 lat.

Urodziła się w Dębicy, absolwentka Gimnazjum Handlowego oraz Studium Nauczycielskiego w Rzeszowie (matematyka i wychowanie fizyczne). Zaocznie ukończyła studia magisterskie z pedagogiki specjalnej na WSP w Krakowie.

Od 1948 roku pracowała jako nauczycielka w Szkole Podstawowej w Gumniskach. Od 1964 roku nauczycielka i kierownik Szkoły Podstawowej przy prewentorium na Wolicy. Potem uczyła w Szkole Podstawowej nr 7 (specjalnej). Była też doradcą metodycznym dla nauczycieli przy Związku Nauczycielstwa Polskiego. Od 1975 roku starszy wizytator metodyki profilaktyki i resocjalizacji kuratorium w Tarnowie. Na emeryturę przeszła w 1984 roku.

Od 1952 członek Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Dębicy. Od 1954 r. członkini jej kolejnych rad nadzorczych. Od 1990 przewodnicząca Rady Nadzorczej GS SCh w Dębicy; zrezygnowała z tej funkcji we wrześniu 2017 roku ze względu na stan zdrowia.

Zasłużona dla rozwoju i promocji spółdzielczości uczniowskiej. Od lat siedemdziesiątych była m.in. instruktorem Powiatowej Komisji Spółdzielni Uczniowskich. W tej roli przyczynił;a się do utworzenia w szkołach całego powiatu kilkudziesięciu spółdzielni.

To w dużym stopniu dzięki jej zaangażowaniu, mimo iż była już na emeryturze, ruch spółdzielczy nie zniknął ze szkół po roku 1990 i nadal się rozwijał, głównie w gminie Dębica. Szczególnie cieszyło ją, że SKO prężnie działało w szkole w Gumniskach, gdzie uczyła na początku swej zawodowej drogi. To ona założyła tu Spółdzielnię Uczniowską w 1948 roku.

Odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji narodowej oraz Złotą Odznaką ZNP. W 1979 roku wpisana do Księgi Zasłużonych Nauczycieli Miasta Dębicy.

Maria Grych z domu Jasińska zmarła w niedzielę 21 kwietnia w wieku 90 lat. Jej pogrzeb odbędzie się w środę 24 kwietnia o godz. 13:00 na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Cmentarnej.

Tomasz Ratuszniak

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe