Czy sprawdzisz się w roli opiekuna osób starszych?

  • 23.04.2019, 13:19
  • Agata Pajura
Czy sprawdzisz się w roli opiekuna osób starszych?
Opieka nad osobami starszymi wymaga bardzo dużego zaangażowania. Zanim się jej podejmiesz, musisz wiedzieć, czego się od Ciebie oczekuje oraz jakie cechy i kwalifikacje pomogą Ci odpowiednio zatroszczyć się seniorem. Każdy ma predyspozycje do wykonywania innego zawodu, być może Twoje odpowiadają wymaganiom, jakie stawia się przed opiekunami osób starszych. Najczęściej Polacy decydują się na wyjazd w tym celu do naszych zachodnich sąsiadów, do Niemiec. Sprawdź, czy będziesz dobrym opiekunem.

Wymagania, które musisz spełnić

Osoba decydująca się wyjazd do Niemiec w celu opieki nad osobą starszą musi być zdecydowana oraz świadoma swoich obowiązków. Ponadto charakter pracy wymusza na Tobie znajomość języka niemieckiego, przynajmniej na poziomie umożliwiającym Ci bezproblemową komunikację. Jest to warunek konieczny ze względu na opiekę nad osobą, która nie zna języka polskiego i posługuje się tylko językiem niemieckim. Ty musisz zrozumieć swojego podopiecznego a on Ciebie. Musisz poznać jego potrzeby, przyzwyczajenia i oczekiwania względem Ciebie. Ponadto to Ty jesteś odpowiedzialny za podawanie mu leków o konkretnych godzinach w ustalonych dawkach. Bez znajomości niemieckiego, trudno będzie Ci wywiązać się ze swoich obowiązków i zapewnić odpowiednią opiekę osobie, która potrzebuje pomocy drugiej osoby.

Mile widziane w pracy opiekuna jest doświadczenie, chociaż nie jest ono warunkiem koniecznym. Łatwiej, szczególnie na początku, może być osobom, które ukończyły studia i kursy kierunkowe, np. pielęgniarstwo czy pedagogikę opiekuńczą. Ważną rolę w pracy opiekuna odgrywają jednak kompetencje miękkie, które nierzadko są bardziej doceniane niż wykształcenie i kwalifikacje.
 

Zestaw cech dobrego opiekuna osób starszych

Praca z seniorem wymaga bardzo dużej empatii, zrozumienia jego potrzeb, zaakceptowania ograniczeń, a także odpowiedniej interpretacji emocji. Zrozumienie tego, co czuje drugi człowiek, jest kluczowe dla właściwej reakcji w sytuacji, która wymaga od Ciebie cierpliwości i tolerancji. Osoby starsze nie zawsze są pogodzeni ze swoim osamotnieniem i potrzebą opieki. Często nie są w stanie zaakceptować faktu, że nie są już na tyle samodzielne, żeby zrobić sobie zakupy, przygotować śniadanie czy nawet podnieść się z łóżka. To opiekun jest podporą dla takiej osoby, która nie tylko pomaga, ale też rozumie, dlaczego to robi.

Opiekun osób starszych powinien również wykazywać się samodzielnością i zaradnością. Otrzymujesz wsparcie od koordynatora, jednak w wielu sytuacjach musisz reagować praktycznie natychmiast, np. kiedy Twój podopieczny źle się poczuje. Nie możesz ponadto ulegać emocjom, a w każdych okolicznościach być cierpliwy. Osoby starsze zmagają się z wieloma dolegliwościami, mają też spowolniony czas reakcji. Czynności, nawet te najprostsze, wykonują wolniej, niekiedy odmawiają jedzenia, innym razem unikają rozmowy. Twoja złość i rozdrażnienie jedynie mogłoby pogłębić problem i na pewno nie najlepiej wpłynęłoby na Waszą relację.

Opieka jest pracą z ludźmi, zatem od opiekuna wymaga się otwartości i łatwości nawiązywania kontaktów. Powinieneś być pozytywnie nastawiony do drugiego człowieka, traktować go z szacunkiem i sympatią.

Jeżeli posiadasz wszystkie te cechy, a także jesteś przygotowany na dłuższy wyjazd za granicę, możesz podjąć się pracy opiekuna osoby starszej. Bezpieczniej jest skorzystać z oferty firm, które organizują wyjazdy, jak np. Prosenior . Zapewniają transport oraz opiekę kooperatora.

Artykuł zewnętrzny

Agata Pajura

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe