Uwaga! Dziś dotrze do nas pył znad Sahary. Może być groźny dla alergików

  • 24.04.2019, 10:00
  • Agnieszka Kruszyńska-Idzior
Uwaga! Dziś dotrze do nas pył znad Sahary. Może być groźny dla alergików fot. Pixabay
Pył będzie widać np. na karoserii samochodów, albo podczas zachodów słońca, które będzie bardziej czerwone. Oznaką jego obecności jest również występowanie brudnego deszczu. Oznacza to, że wraz z jego kroplami zaczną spadać drobne ziarenka piasku. Deszcz ten przypomina błoto. Można się więc spodziewać brudnych szyb w oknach czy karoserii samochodowych. Warto na razie wstrzymać się z odwiedzaniem samochodowych myjni, myciem okien i wieszaniem prania na zewnątrz.

- Od dzisiaj do soboty będzie do nas napływać powietrze z południa. Wiatr będzie dość silny – ostrzega Mateusz Lewartowski, meteorolog, łowca burz i lekarz neurolog.
To właśnie ten silny wiatr przywieje znad Sahary pył. Meteorolodzy ostrzegają przed nim, bo może się nam dać poważnie we znaki. Może być groźny dla zdrowia.
- Niestety, odczują go alergicy, może powodować np. kaszel, podrażnienie spojówek – zaznacza Mateusz Lewartowski.
Mateusz Lewartowski dodaje, że w sobotę nadciągnie front chłodny z opadami deszczu i burzami, a miejsce powietrza saharyjskiego zajmie „zachodnie”, znad Atlantyku.
Pył znad Sahary nie jest jakimś niezwykle rzadkim zjawiskiem. Jego efekty mogliśmy obserwować w ubiegłym roku.

Agnieszka Kruszyńska-Idzior

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe