Poniedziałek, 21.10.2019

Czym są kompleksowe usługi budowlane?

  • 30.04.2019, 11:33
  • Agata Pajura
Czym są kompleksowe usługi budowlane?
W ostatnich latach zaobserwować można wzrost liczby inwestycji budowlanych, które realizowane są zarówno na rzecz prywatnych inwestorów, jak również deweloperów oraz innych podmiotów działających w branży budowlanej, które powierzają wykonanie robót budowlanych związanych z powstawaniem mieszkaniowych obiektów jedno- i wielorodzinnych, obiektów korporacyjnych i biurowych, a także różnego rodzaju hal, magazynów i zakładów produkcyjnych.

Wzmożony ruch na rynku budowlanym, połączony z dużym odpływem ludności w celach emigracyjnych, ogranicza liczbę podmiotów będących w stanie wykonać zamierzone prace budowlane. Te natomiast, które pozostały na rynku, bardzo często reklamują się jako świadczące kompleksowe usługi budowlane, nie wyjaśniając jednak w żaden sposób, co należy od tym pojęciem rozumieć oraz jakie faktycznie czynności i prace budowlane wykonywane są w ramach tak rozumianego sformułowania. Może to rodzić wątpliwości i pytania, zwłaszcza ze strony osób niebędących regularnymi uczestnikami inwestycji budowlanych, co bezpośrednio przekłada się na poziom ich zaufania do firm oferujących wykonanie robót budowlanych.

Usługi budowlane – kompleksowe czyli jakie?

Pod pojęciem kompleksowych usług budowlanych kryć się może wiele nieścisłości i niedopowiedzeń. Każdemu z nas takie ujęcie zakresu prac kojarzy się przede wszystkim z wykonaniem wszystkich niezbędnych czynności, bez angażowania w proces budowlany lub remontowy samego inwestora oraz obciążania go obowiązkiem poszukiwania dodatkowych wykonawców do poszczególnych czynności lub etapów prac. Powierzając kompleksowe wykonanie remontu lub wykończenia mieszkania zmierzamy do zlecenia ich przeprowadzenia jednemu podmiotowi, który zajmie się nie tylko pracami czysto budowlanymi, ale także związanymi z przygotowaniem lub modyfikacją istniejących instalacji wewnątrz budynku, zapewnieniem wywiezienia odpadów i nieczystości powstałych w trakcie remontu. Często zdarza się jednak, że oczekiwania inwestorów rozmijają się z rzeczywistością. Dopiero w trakcie wykonywania prac okazuje się, że ich część nie wchodzi w zakres powierzonych robót, a za ich dokonanie wykonawca domaga się dodatkowego wynagrodzenia. Takiej sytuacji można jednak w łatwy sposób uniknąć, decydując się na podpisanie umowy określającej szczegółowo powierzone do wykonania prace ogólnobudowlane.

Na co zwrócić uwagę i jak dobrze wybrać ekipę budowlaną?

Tak naprawdę trudno o jedną, słuszną poradę, która w każdej sytuacji uchroni nas przed nawiązaniem współpracy z niesolidnym kontrahentem. W każdym wypadku decydować będzie wypadkowa wielu niezależnych od siebie czynników. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy dotychczasową renomę, jaką cieszy się wybrana przez nas firmy, posiadane doświadczenie w realizacji podobnych prac, a także dysponowanie niezbędnym zapleczem personalnym i sprzętowym. Warto także zabezpieczyć się poprzez podpisanie odpowiednio przygotowanej umowy, w której przewidziany zostanie szczegółowo zakres obowiązków oraz zabezpieczone zostaną w należyty sposób interesy inwestora.

Więcej na stronie DekorFliz.pl

Artykuł zewnętrzny

Agata Pajura
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe