Turki paradować będą w Pustyni

  • 02.05.2019, 15:15 (aktualizacja 03.05.2019, 10:27)
  • Janusz Grajcar
Turki paradować będą w Pustyni
W niedzielę 5 maja na obiektach MULKS-u Pustynia odbędzie się XVI Ogólnopolska i XXVII Podkarpacka Parada Straży Wielkanocnych Turki 2019.

Paradę centralną poprzedzą uroczyste msze św., które o godz. 11:00 rozpoczną się w trzech parafiach. Eucharystie sprawowane będą równocześnie w kościołach św. Stanisława BM w Pustkowie Osiedlu, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dębicy-Latoszynie i Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Brzeźnicy. Po nabożeństwach wierni również będą świadkami musztry.

Prezentacje kilkudziesięciu oddziałów z całej Polski i pokaz musztry paradnej w Pustyni rozpoczną się o godz. 13:00. Towarzyszyć im będzie orkiestra dęta. Gospodarzami uroczystości będzie grupa Turki - Latoszyn.

Turki to wielkanocny zwyczaj ludowy związany ze strażą przy grobie Pańskim. Kultywowany jest w całej Polsce, głównie jednak na Podkarpaciu. Strzegący grobu upamiętniają żołnierzy rzymskich, którzy z rozkazu Piłata pilnowali miejsca pochówku Jezusa, by uczniowie nie wykradli jego ciała.

Janusz Grajcar

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
chubacca
chubacca 03.05.2019, 13:29
Oto nowa rozrywka dla ludzi. Zamiast zorganizować jakąś zabawę w plenerze to przywlekli jakiś chory zwyczaj rodem ze średniowiecza i na siłę chcą żeby się przyjął w naszych rejonach.
Precz z lewactwem...
Precz z lewactwem... 03.05.2019, 20:43
A co, może tęczowy lewacki marsz? Nikt Cię nie zmusza...

Pozostałe