Na Rzemieślniczej położą kostkę

  • 13.05.2019, 15:30 (aktualizacja 14.05.2019, 08:40)
  • Tomasz Ratuszniak
Na Rzemieślniczej położą kostkę O sytuacji mieszkańców ul. Rzemieślniczej pisaliśmy w kwietniu 2017 roku. fot. archiwum
Mieszkańcy ul. Rzemieślniczej w Dębicy o położenie asfaltu obok swoich posesji starali się od kilkunastu lat. Wszystko wskazuje na to, że w końcu się doczekają. Tyle tylko, że nie asfaltu a kostki brukowej. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na przebudowę tej drogi.

O sytuacji mieszkańców tej ulicy pisaliśmy na łamach OL  kwietniu 2017 roku. Na spotkanie w sprawie drogi przyszła ich prawie dwudziestoosobowa grupa. Nie kryli pretensji do
władz miasta, które jak twierdzili, od lat obiecują im położenie asfaltu, ale nic z tego nie wynika. Pokazywali zdjęcia wykonane po deszczu, na których woda pokrywała większą część drogi.

- Raz na dwa lata przyślą ciężarówkę kamienia i rozrzucą. I to trzeba się upominać, żeby sypali w dziury, a nie jak im się podoba - narzekała Bożena Chmiel.

Lech Markuszewski zwracał uwagę na ogrodzenia domów, do połowy schlapane wodą z kałuż przez przejeżdżające tamtędy samochody.

A ruch bywa tam spory. Ul. Rzemieślnicza sąsiaduje z Galerią Dębicką i kierowcy, którzy chcą uniknąć korków na ul. ks. Nosala, wjeżdżają w Rzemieślniczą i wyjeżdżają obok ronda przy Czerwonej Torebce.

Zenon Bartnik twierdził, że od kilkunastu lat z sąsiadami upomina się w Ratuszu o tę sprawę. Na próżno.

- Każda ekipa rządząca obiecuje, że nam drogę zrobi i na tym się kończy. Potem ekipa się zmienia i następna znowu obiecuje. A drogi jak nie było, tak nie ma - mówił pokazując pismo, które dostał w tej sprawie z Urzędu Miejskiego.

Burmistrz Mariusz Szewczyk zapewniał, że zna sytuację na Rzemieślniczej i przebudowę tej drogi ma zapisaną na przyszłorocznej liście inwestycji priorytetowych.

Gdy pytałem, dlaczego przez kilkanaście lat nikt się tym nie zajął, tłumaczył, że prace drogowe zapisane są w harmonogramie i według niego się odbywają.

- Ja w każdym razie Rzemieślniczą wpisuję w budżet. Jeżeli radni go przyjmą, to w przyszłym roku będziemy ją robić - deklarował.

W zeszłym roku to się jednak nie udało. W tym jest szansa, że tak, jeśli znajdzie się wykonawca robót.

Na Rzemieślniczej ma zostać położona nawierzchnia z kostki brukowej, wybudowana kanalizacja deszczowa i oznakowanie. Zostanie tam również wprowadzony ruch jednokierunkowy (od ul. Sobieskiego do Strażackiej).

Jeśli uda się rozstrzygnąć przetarg wykonawca będzie miał na to czas do końca września tego roku.

Poniżej artykuł o problemach mieszkańców ul. Rzemieślniczej, który został opublikowany w OL w lutym br.

Kiedy na skrzyżowaniu ul. Nosala i Sobieskiego jest wypadek, wszyscy omijają to miejsce jadąc ul. Rzemieślniczą. Podobnie jest w piątek wieczorem i sobotę, kiedy ludzie przyjeżdżają na zakupy do Galerii Dębickiej. Wtedy okazuje się, jak ważną rolę pełni 200-metrowy odcinek, o którego asfaltowanie mieszkańcy walczą od 20 lat.

Jacek Kapała przy ul. Rzemieślniczej mieszka od 1961 roku. Przez prawie 60 lat droga, po której jeżdżą mieszkańcy, była tylko remontowana. Polega to na tym, że przywożony jest kliniec i wysypywany na taki odcinek, na jaki wystarczy go na wywrotce.

- Zazwyczaj na połowę drogi, a więc około 100 metrów - mówi Jacek Kapała.

Poziom drogi podniósł się w związku z tym już o 40-50 cm. Przed asfaltowaniem, jak podkreślają mieszkańcy, będą żądać zebrania tej warstwy. Już teraz zresztą nie chcą, żeby przejezdność ulicy była poprawiana kamieniami. Efekt przynosi to bowiem na tydzień, później dziury znów się pojawiają.

Pisma do Urzędu Miejskiego w Dębicy o przebudowę drogi kierują już od 2006 r. Burmistrzowie obiecują im pomoc, ale na obietnicach się kończy. Na początku tego roku Wiesława i Jacek Kapałowie wnieśli skargę na zaniedbanie, nienależyte wykonanie zadań i naruszanie interesów skarżących.

Mieszkańcy zostali zaproszeni na spotkanie z wiceburmistrzem Jerzym Sieradzkim. Dowiedzieli się, że projekt przebudowy ul. Rzemieślniczej został przygotowany w 2018 roku, ale zadania, którego kosztorys opiewa na ponad 200 tys. zł, w budżecie na 2019 r. nie ma.

Nie oznacza to, że ostatecznie do niego nie trafi. Wszystko zależy bowiem od radnych. Priorytetem są jednak te inwestycje drogowe, na które miasto może pozyskać dofinansowanie, jak np. przebudowa ul. Kwiatkowskiego.

Są oburzeni, bo płacą podatki i chcieliby, żeby pieniądze z nich trafiły też na ul. Rzemieślniczą. Szczególnie, że w przeszłości we własnym zakresie wybudowali wodociąg, gazociąg i kanalizację. Miasto się do tego nie dołożyło.

Teraz kiedy siedzą przed domem i słyszą, o czym rozmawiają ludzie idący ulicą, zalewa ich krew. Do ich uszu dolatują bowiem słowa, że gdyby się złożyli i wyasfaltowali ulicę, toby po takim błocie nie trzeba było chodzić.

Wiceburmistrz Jerzy Sieradzki podkreśla, że projekt przebudowy jest ważny do 2021 roku.

- Jeśli uda się znaleźć oszczędności w budżecie, zadanie zostanie wykonane w tym roku, jeśli nie, to najpóźniej w 2020 - zapewnia.

Ulica zgodnie z życzeniem mieszkańców ma być jednokierunkowa. Do uzgodnienia będzie to, w którą stronę odbywał się będzie ruch.

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
On
On 13.05.2019, 17:03
Dlaczego kostkę a nie masy betonowej ?? Co jest tańsze ?? Kto zarobi? A kto weźmie prowizje .Zobaczcie jak wygląda ścieżka rowerowa na Mościckiego dopiero co zrobiona .
sąsiad
sąsiad 13.05.2019, 16:00
Tyle że Szewczyk nie wpisał tego w budżet jak go projektował! Dopiero wiosną klub PiS wnioskował o to by drogę wykonać i wtedy przygotowano uchwałę o zmianie budżetu! Oby udało się tą drogę zrobić...

Pozostałe