Zdjęcia oglądać będzie można do północy

  • 14.05.2019, 20:09 (aktualizacja 14.05.2019, 21:22)
  • Tomasz Ratuszniak
Zdjęcia oglądać będzie można do północy fot. ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Pilźnie.
W sobotę 18 maja o godz. 18:45 Muzeum Regionalne w Pilźnie zaprasza na otwarcie nowej wystawy czasowej zatytułowanej Kalejdoskop fotograficzny Pilzna w trzech odsłonach. Wernisaż odbędzie się w ramach organizowanej tam już po raz piąty Nocy Muzealnej, a samo muzeum będzie tego dnia otwarta do północy.

Wystawa poświęcona będzie  przedwojennej architekturze Pilzna i dawnym mieszkańcom miasta. Prezentuje zachowane w zbiorach muzealnych archiwalne fotografie z okresu międzywojnia, wyeksponowane w kilku odsłonach tematycznych:

Odsłona I - "Pilzno – retrospekcja", to prezentacja fotograficznych „portretów” miasta, wyglądu dawnych ulic, charakterystycznych budynków. Na ekspozycji ukazane zostały także współczesne ujęcia tych samych miejsc, autorstwa Krzysztofa Kosowskiego, dzięki którym można dostrzec zachodzące zmiany w zabudowie miasta.

Odsłona II - „Z rodziną tylko na zdjęciu…” – to fotografie dawnych rodzin pilźnieńskich, znanych szerszej społeczności dzięki działalności w sferach kulturalnych, politycznych i gospodarczych miasta. 

Odsłona III – „W atelier dawnego fotografa” –  w muzeum, w oparciu o zachowane obiekty z dawnych zakładów fotograficznych, działających w Pilźnie zaaranżowane zostanie wnętrze dawnej pracowni fotograficznej. Wykonywane w nich i prezentowane zdjęcia ślubne, z chrzcin, urodzin, komunii i innych uroczystości mają dodatkowy walor etnograficzny – pokazują zwyczaje, sposób ubierania się i charakter pilźnian w tamtych czasach.

- Wystawa adresowana jest przede wszystkim do mieszkańców ziemi pilźnieńskiej. Dzieci i młodzież, wychowanych w kulturze fotografii cyfrowej, ciągłej obecności aparatu i robienia „selfie”, wzbogacą się o wiedzę z zakresu fotografii analogowej. Dla innych osób odwiedzających muzeum będzie miała charakter poznawczy, jak wyglądało życie pilźnian w pierwszej połowie ubiegłego stulecia - tłumaczą organizatorzy tego przedsięwzięcia.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będą warsztaty specjalistyczne prezentujące dawne techniki fotograficzne i sprzęt z przełomu XIX/XX w.

Wystawę, będzie można zwiedzać do 20 sierpnia.

 

Tomasz Ratuszniak

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Pilźnianin
Pilźnianin 15.05.2019, 12:06
"W muzeum, w oparciu o zachowane obiekty z dawnych zakładów fotograficznych, działających w Pilźnie zaaranżowane zostanie wnętrze dawnej pracowni fotograficznej. " A te zaaranżowane wnętrza pracowni fotograficznej to będą jakich fotografów.

Pozostałe