Nauczycielka z Dębicy bohaterką ogólnopolskiej kampanii

  • 20.05.2019, 16:25
  • Janusz Grajcar
 Nauczycielka z Dębicy bohaterką ogólnopolskiej kampanii
Już ponad stu nauczycieli ze szkół średnich z całej Polski wprowadziło projekty społeczne w swojej szkole realizowane w ramach praktycznej olimpiady Zwolnieni z Teorii. Wystartowała także kampania zachęcająca nauczycieli do dołączenia do grupy. Jedną z jej bohaterek została Urszula Deszcz, nauczycielka z II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy.

Nauczyciele Zwolnieni z Teorii to grupa nauczycieli ze szkół średnich edukujących przez praktykę. Urozmaicają oni tradycyjny program nauczania o realizację przez ich uczniów własnych projektów społecznych przeprowadzanych w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Dzięki temu młodzież realnie wpływa na pozytywną zmianę w swoim otoczeniu, realizując m.in. takie projekty jak stworzenie gry planszowej związanej z bohaterami Powstania Warszawskiego, zorganizowanie cyklu szkoleń z języka migowego, zbudowanie drona badającego czystość powietrza czy kilkumetrowego pianina na użytek lokalnej społeczności.

Dodatkowo młodzi ludzie rozwijają u siebie praktyczne kompetencje potrzebne na rynku pracy jak rozwiązywanie problemów, komunikacja czy przywództwo. Poprzez prawdziwe projekty uczą się zarządzania, pracy zespołowej, zdobywają międzynarodowe certyfikaty pomocne przy szukaniu pracy lub rekrutacji na studia zagraniczne oraz rozbudzają w sobie moc do realizacji celów życiowych.

Obecnie już ponad stu nauczycieli w Polsce wprowadziło projekty społeczne w swojej szkole w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Efektem ich działań jest trzykrotny wzrost ukończenia projektów przez uczniów z danej szkoły, w porównaniu do projektów realizowanych bez udziału nauczycieli. Wspierający opiekun w postaci nauczyciela, który inspiruje młodzież oraz z serdecznością i wiarą w ucznia towarzyszy przy realizacji projektu, powoduje że trzy razy więcej uczniów w pełni uczy się pracy w grupie, rozwiązywania problemów, pobudza swoją kreatywność, a na końcu czuje ogromną satysfakcję ze zrealizowania projektu do końca.

– Udział w Zwolnionych z Teorii, był dla mnie otwarciem się na nowe możliwości i znalezienie w sobie niesamowitych pokładów energii, o których wcześniej nie miałam nawet pojęcia. Była to także przygoda, która nauczyła mnie praktycznego tworzenia projektu społecznego od inicjacji, aż po zakończenie. Poszerzyłam moją wiedzę o nowe kompetencje i praktykę, a także poznałam wielu inspirujących ludzi z całej Polski – mówi Wiktoria Cieśla z II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy, która zrealizowała projekt "Przecież Kultura Nie Gryzie!", mający na celu przyciągnąć jak największą liczbę osób do częstszego korzystania z wydarzeń kulturalnych.

Jak widać wsparcie nauczycieli w realizacji projektów społecznych przez uczniów jest kluczowe. Dlatego Zwolnieni z Teorii wystartowali z kampanią „Bądź ich inspiracją” (film zrealizowany w ramach kampanii można obejrzeć pod linkiem: https://youtu.be/R87iXZ_H77g) zachęcającą do wstąpienia do tej grupy innowacyjnych nauczycieli, którzy świadomi wyzwań współczesnej edukacji robią rzeczy przełomowe i nowoczesne. Jednocześnie wzmacniają swoje kompetencje pedagogiczne oraz budują relacje z uczniami, które motywują obydwie strony do współpracy i efektywniejszego działania.

– Dla mnie był to niesamowity zastrzyk energii, przeżycie nowych doświadczeń i wzruszeń. Nie jest to z mojej strony żadna egzaltacja, tylko autentyczna radość z dokonań moich uczniów. Zbudowałam z nimi zupełnie nowy rodzaj relacji, momentami partnerski, ale jednocześnie budujący mój autorytet – podkreśla Urszula Deszcz, nauczycielka języka angielskiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy, która wspierała młodzież w realizacji m.in. takich projektów społecznych jak „KeepFit6”, rozpowszechniającym wśród dzieci i młodzieży zdrowy tryb życia oraz ukazującym zagrożenia i konsekwencje wynikające z niewłaściwych nawyków czy „Przecież kultura nie gryzie!” w ramach którego zorganizowano cyklu koncertów w różnych miejscach na terenie Dębicy.

W ramach grupy Nauczyciele Zwolnieni z Teorii jej członkowie będą mogli korzystać ze wsparcia ekspertów biznesowych, materiałów na lekcje czy szkoleń, a od września 2019 r. także z nowoczesnej platformy stworzonej przy wsparciu Google.org, charytatywnego oddziału Google. Od nauczyciela będzie zależało, jak mocno zechce zaangażować się w ten proces. Może zacząć od roli inspiratora, który wspiera uczniów na początkowym etapie projektu. Może też realizować przykładowe scenariusze lekcji na podstawie przygotowanych przez organizatorów materiałów lub pełnić rolę eksperta, na przykład dla innych nauczycieli ze swojej szkoły. Do grupy może zarejestrować się każdy nauczyciel szkoły średniej, niezależnie od tego jakiego przedmiotu uczy. Zgłoszenia przyjmowane są do końca czerwca na: www.nauczyciele.zwolnienizteorii.pl. Partnerami grupy Nauczyciele Zwolnieni z Teorii są Allegro i Pracuj.pl.

 

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
wirusek
wirusek 28.05.2019, 14:45
Doskonały pomysł! Gratulejmy i oby tak dalej :)
Tunia
Tunia 28.05.2019, 09:40
Myślę,że to nie jest kwestia reklamowania jednej szkoły. Bardzo często czytam o osiągnięciach uczniów i nauczycieli "Kwiatka". Jeżeli coś się dzieje to redaktorzy tam są . Czyżby ktoś zazdrościł?
Mmmm
Mmmm 21.05.2019, 18:43
Dziwne, że promujecie tylko pupilkow jednej Pani radnej a żadnych innych nauczycieli nie dostrzegać.
kojot
kojot 20.05.2019, 20:49
Brałem udział w Zwolnionych dwa lata temu, świetna przygoda i nauczyłem się więcej niż w szkole. Wtedy robiliśmy projekt bez nauczyciela, ale fakt były momenty, żeby się przydał do wsparcia. Dobrze, że teraz coraz wiecej nauczycieli chce też brać udział w Zwolnionych.
deb
deb 20.05.2019, 19:07
O kurczę, pamiętam ją jak dopiero zaczynała uczyć (sp.6) Jako że języki obce słabo mi wchodziły do głowy to przyszło mi do głowy że swoje imie i nazwisko (z kartkówki) podpisze anglo=języcznie (przetłumaczone nazwisko)
Edytka
Edytka 20.05.2019, 17:55
Super pomysł ?
Uczeń
Uczeń 20.05.2019, 16:39
Oczywiście. OL zawsze wspiera tylko tych właściwych nauczycieli, tzn. z 2.lo. Innych pomija.

Pozostałe