
Lęk przed pracą jest zaburzeniem nerwicowym i fobią społeczną. Podobnie jak w przypadku innych fobii, także ergofobia charakteryzuje się podstawowym objawem w postaci uporczywego lęku lub intensywnego niepokoju związanego ze ściśle określonymi sytuacjami, zjawiskami czy też przedmiotami. Fobię cechują próby unikania przyczyn wywołujących lęk, a to utrudnia funkcjonowanie w rzeczywistości społecznej.
Chociaż fobia pracy pojawia się rzadko, o jednak bardzo silenie wpływa na społeczne funkcjonowanie jednostki. Istotną przyczyną pojawiania się lęku bywa całe środowisko pracy, czyli nie tylko miejsce jej wykonywania, ale przygotowywanie się do niej, podróż do miejsca pracy, ale też rozmowy na temat obowiązków zawodowych.
Wcale nie musi dochodzić do objawów, gdy osoba znajdzie się na swoim stanowisku pracy. Lęk wzbudza w niej tematyka pracy, staranie się o nią, a nawet czynności, które kojarzy z pracą zawodową.
Manifestowanie się ergofobii może być w początkowej fazie bardzo różne. Należą do niej niezrozumiałe dla innych zachowania spowodowane odczuwaniem silnego lęku, bądź intensywnego niepokoju. Osoby z fobią pracy odczuwają silną potrzebę przychodzenia do pracy dużo za wcześnie lub też odróżnia je nie spożywanie posiłków przed rozpoczęciem oraz podczas trwania obowiązków zawodowych.
Fobia silnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Początkowo jest to tylko poczucie przygnębienia i smutku, które z czasem przeradza się w paniczny lęk. Można też u osoby z takim zaburzeniem obserwować szybkie, nieregularne tętno, nadpotliwość, kołatanie serca i nagłe skurcze mięśni całego ciała. Pojawiają się zawroty i bóle głowy, bóle brzucha, problemy z oddychaniem oraz nudności. To typowe problemy przy występowaniu zaburzeń lękowych oraz zaburzeń nerwicowych.
Przyczyn związanych z pojawieniem się lęku przed pracą jest wiele i są zróżnicowane. Fobia pracy wynika z niskiej samooceny i z braku wiary w siebie. Obowiązki zawodowe traktowane jako coś, dzięki czemu możemy się wykazać oraz rywalizować z innymi stają się ogromnym źródłem stresu, nawet jeśli są nieuzasadnione. Poza tym, ergofobię powoduje czasami zła atmosfera w pracy, mobbing, lub brak motywacji.
Fobię pracy najczęściej leczy się przy pomocy metod psychoterapeutycznych. Jak się okazuje, pozytywne efekty w pozbyciu się ergofobii odnosi stosowanie w praktyce terapeutycznej metod opartych o psychologię poznawczo-behawioralną.
Artykuł zewnętrzny