Lęk przed pracą czyli ergofobia

  • 29.05.2019, 13:01 (aktualizacja 30.05.2019, 07:44)
  • Żródło: Artykuł zewnętrzny
Lęk przed pracą czyli ergofobia
Obawy związane z pracą nie muszą być dowodem lenistwa, ale przerażającą fobią. Co charakteryzuje, jakie są przyczyny i jak należy skutecznie leczyć wyniszczającą organizm nerwicę – ergofobię, czyli irracjonalny lęk przed obowiązkami zawodowymi.

Lęk przed pracą jest zaburzeniem nerwicowym i fobią społeczną. Podobnie jak w przypadku innych fobii, także ergofobia charakteryzuje się podstawowym objawem w postaci uporczywego lęku lub intensywnego niepokoju związanego ze ściśle określonymi sytuacjami, zjawiskami czy też przedmiotami. Fobię cechują próby unikania przyczyn wywołujących lęk, a to utrudnia funkcjonowanie w rzeczywistości społecznej.

Chociaż fobia pracy pojawia się rzadko, o jednak bardzo silenie wpływa na społeczne funkcjonowanie jednostki. Istotną przyczyną pojawiania się lęku bywa całe środowisko pracy, czyli nie tylko miejsce jej wykonywania, ale przygotowywanie się do niej, podróż do miejsca pracy, ale też rozmowy na temat obowiązków zawodowych.

Wcale nie musi dochodzić do objawów, gdy osoba znajdzie się na swoim stanowisku pracy. Lęk wzbudza w niej tematyka pracy, staranie się o nią, a nawet czynności, które kojarzy z pracą zawodową.

Manifestowanie się ergofobii może być w początkowej fazie bardzo różne. Należą do niej niezrozumiałe dla innych zachowania spowodowane odczuwaniem silnego lęku, bądź intensywnego niepokoju. Osoby z fobią pracy odczuwają silną potrzebę przychodzenia do pracy dużo za wcześnie lub też odróżnia je nie spożywanie posiłków przed rozpoczęciem oraz podczas trwania obowiązków zawodowych.

Fobia silnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Początkowo jest to tylko poczucie przygnębienia i smutku, które z czasem przeradza się w paniczny lęk. Można też u osoby z takim zaburzeniem obserwować szybkie, nieregularne tętno, nadpotliwość, kołatanie serca i nagłe skurcze mięśni całego ciała. Pojawiają się zawroty i bóle głowy, bóle brzucha, problemy z oddychaniem oraz nudności. To typowe problemy przy występowaniu zaburzeń lękowych oraz zaburzeń nerwicowych.

Przyczyn związanych z pojawieniem się lęku przed pracą jest wiele i są zróżnicowane. Fobia pracy wynika z niskiej samooceny i z braku wiary w siebie. Obowiązki zawodowe traktowane jako coś, dzięki czemu możemy się wykazać oraz rywalizować z innymi stają się ogromnym źródłem stresu, nawet jeśli są nieuzasadnione. Poza tym, ergofobię powoduje czasami zła atmosfera w pracy, mobbing, lub brak motywacji.

Fobię pracy najczęściej leczy się przy pomocy metod psychoterapeutycznych. Jak się okazuje, pozytywne efekty w pozbyciu się ergofobii odnosi stosowanie w praktyce terapeutycznej metod opartych o psychologię poznawczo-behawioralną.

Artykuł zewnętrzny

 

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
xx
xx 26.06.2019, 19:08
To jest nowa choroba która tak się nowocześnie nazywa , ale to lenistwo i tyle
Wincenty Pstrowski
Wincenty Pstrowski 18.06.2019, 08:21
Całe życie tak miałem, ale w wykazie chorób takiej nie było. Szkoda. Ktoś już skorzystał czy to tylko taka ściema.
 ergofob
ergofob 18.06.2019, 05:10
Nie wiedziałem wcześniej. Przecież choruję na to od zawsze. Gdzie się udać do lekarza a gdzie po rentę ?
rozbawiony
rozbawiony 31.05.2019, 14:04
Ciekawe że nie idzie to w parze z lękiem przed braniem zasiłków i życiem na koszt podatników.
Niech żyje Podkarpacie!

Pozostałe