Nie żyje Andrzej Westwalewicz

  • 03.06.2019, 19:35 (aktualizacja 03.06.2019, 20:01)
  • Grzegorz Król
Nie żyje Andrzej Westwalewicz Fot. Łukasz Jaje.
W sobotę 1 czerwca zmarł malarz i grafik Andrzej Westwalewicz. Urodził się w 1949 roku, a dwa lata później zamieszkał w Pilźnie wraz ze swoją rodziną. Jego ojcem był Stanisław Westwalewicz zmarły w 1997 roku malarz, grafik i rysownik.

Andrzej Westwalewicz chodził do szkoły podstawowej w Pilźnie. Podczas jubileuszu 110-lecia szkoły podkreślał, że była ona dla niego drugim domem.

- Była dla mnie przyjazna i pozwoliła rozwinąć talent artystyczny. Szkoła mnie przygarnęła i nie przytłoczyła. Profesorowie zauważyli, że inaczej patrzę na świat – poprzez sztukę - wspominał Andrzej Westwalewicz.

Jak podkreślają władze Pilzna na czele z burmistrz Ewą Gołębiowską artysta był wielkim przyjacielem najstarszego w powiecie dębickim miasta.

Andrzej Westwalewicz był absolwentem studiów plastycznych na Uniwersytecie Śląskim. Głównymi jego zainteresowaniami w sztuce było malarstwo pastelowe i tworzenie linorytów. Wraz z rodziną, w 1962 roku zamieszkał w Tarnowie, z którym był związany do śmierci. Ale przy każdej możliwej okazji przyjeżdżał do Pilzna, biorąc tutaj udział w wielu wydarzeniach.

Jego ojcem był Stanisław Westwalewicz, po którym syn Andrzej odziedziczył talent i miłość do sztuki. Stanisław Westwalewicz jest autorem polichromii m.in. w kościele w Dobrkowie oraz w Klasztorze oo. Karmelitów w Pilźnie. Do Muzeum Regionalnego Andrzej Westwalewicz przekazał tzw. przepróchy swojego ojca, czyli mówiąc w skrócie szablony, według których powstawały polichromie w wymienionych wcześniej kościołach.

Pogrzeb Andrzeja Westwalewicza odbędzie się 6 czerwca, o godz. 13. Msza za zmarłego odprawiona zostanie w Tarnowie, w kościele przy ul. Gumniska. Zostanie pochowany w rodzinnym grobowcu, na cmentarzu w Tarnowie-Krzyżu.

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tarnowianka
Tarnowianka 04.06.2019, 10:10
Wielka to strata. Jaka szkoda,że nie dożył tak sędziwego wieku jak Jego Ojciec. Oby zbiory malarstwa Ojca i Syna nie zostały rozproszone.

Pozostałe