Odebrali muzycznego Oscara

  • 04.06.2019, 08:14 (aktualizacja 04.06.2019, 08:32)
  • Grzegorz Król
Odebrali muzycznego Oscara Kapela Ludowa Zastawnych z ministrem Piotrem Glińskim. Fot. Facebook Kapeli Ludowej Zastawnych.
Nagrodę im. Oskara Kolberga można otrzymać tylko raz. Najważniejsze wyróżnienie dla twórców ludowych w kilka dni temu odebrała Kapela Zastawnych z Brzostku. Jest to dla nich ogromne wyróżnienie, ale i motywacja do dalszej pracy.

Nagroda dla Zastawnych przyznana została w kategorii kapela ludowa. Wyróżnienie Za zasługi dla kultury ludowej odebrali na Zamku Królewskim w Warszawie, z rąk ministra kultury Piotra Glińskiego. Konkurs organizowany jest na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Muzeum Wsi Radomskiej. Zastawnym wyróżnienie to zostało przyznane za całokształt działalności.
- Zadecydowały o tym też dwie inne kwestie. Pierwsza to fakt, że gramy repertuar, którego w osiemdziesięciu procentach nie grają inne zespoły - mówi Jakub Zastawny, lider i cymbalista kapeli.
Są to melodie bardzo stare, często zapomniane. Przy przyznawaniu nagrody ważna była wielopokoleniowość zespołu. A oprócz Jakuba Zastawnego grają w niej także jego dziadek Leszek Zastawny na klarnecie, brat dziadka Jan Zastawny na kontrabasie oraz Józef Śliwa i Aneta Wójtowicz - oboje na skrzypcach. W takim składzie grają już pięć lat i mają na koncie jedną płytę. Przygotowują się do nagrania drugiej, na której materiał już w większości mają gotowy. I znów będą to bardzo stare melodie, niegrane nigdzie indziej.

Jakub Zastawny wyjaśnia, że choć kapela działa krótko, to jej początków można doszukiwać się dużo wcześniej, gdyż muzykowali już jego prapradziadkowie. Nie kryje zadowolenia, że z zespołem, w którym gra, przywracają muzykę ludową. O swojej działalności rozmawia też ze swoimi znajomymi.
- I zaczynają oni tę muzykę rozumieć - wyjaśnia Zastawny.
Oprócz nowej płyty Kapela Zastawnych ma w planach koncertowanie. Zwłaszcza, że rozpoczyna się właśnie sezon na imprezy plenerowe. Chciałby, aby zespół ponownie dostał się na przegląd w Kazimierzu Dolnym. Nagroda im. Oskara Kolberga przyznana może być tylko raz. Ale wcześniej Zastawni byli laureatami wielu innych. Zdobyli m.in. Złotą Podkowę Pogórza podczas XII Festiwalu Folkloru Pogórza w Ryglicach. Jakub Zastawny był nominowany do tytułu Człowiek roku Obserwatora Lokalnego 2018, w kategorii kultura.

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
sztajerek
sztajerek 04.06.2019, 10:12
A może by tak pan minister coś zaśpiewał, albo zatańczył? Zawstydził by Olka, który tylko obiecywał....

Pozostałe