Uwaga - będzie jeszcze goręcej!

  • 09.06.2019, 20:40 (aktualizacja 09.06.2019, 21:40)
  • Grzegorz Król
Uwaga - będzie jeszcze goręcej!
Kilka instytucji, w tym Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej wydały ostrzeżenia dla województwa podkarpackiego oraz powiatu dębickiego. Nadciąga kolejna fala upałów i nikt tak naprawdę nie wie, kiedy ona się skończy.

Ostrzeżenie wydane przez WCZK w Rzeszowie obowiązuje wstępnie do środy 12 czerwca. Według tej instytucji temperatura maksymalna w dzień może osiągnąć nawet 33 stopnie Celsjusza. W nocy będzie do 20 stopni Celsjusza. Nic nie wskazuje na to, by w kolejnych dniach było dużo lepiej. O ile w czwartek upał ma być mniejszy o dosłownie kilka stopni, to w piątek i w sobotę mają wrócić wysokie temperatury. IMGW również wydał ostrzeżenie dla całego kraju. Temperatury w Polsce mają sięgać miejscami nawet 37 stopni Celsjusza, choć - o ile może to być pocieszeniem - dla naszego województwa przewidywane są temperatury oscylujące pomiędzy 31 a 34 stopni Celsjusza. Niestety takiemu gorącu towarzyszyć będą niebezpieczne zjawiska pogodowe, jak burze i grad. Mogą - jak informuje IMGW - spowodować straty materialne oraz zagrożenie życia i zdrowia. Burze w naszym powicie przewiduje także Mateusz Lewartowski, na swoim fejsbukowym profilu Stormymovies. Według niego poniedziałek w Dębicy i okolicach ma być słoneczny, popołudniu istnieje ryzyko wystąpienia burz. Temperatura od 29 do 30 stopni Celsjusza. Podobnie sytuacja ma wyglądać we wtorek. Przed południem gorąco, słonecznie, ale spokojnie. Popołudniu możliwe burze. Temperatura wzrośnie do 31/32 stopni Celsjusza. W środę będzie cieplej, od 33 do 34 stopni Celsjusza, a w godzinach popołudniowych i wieczornych przewidywane są gwałtowne burze. W czwartek nadal burze, ale będzie...chłodniej - 28-29 stopni. Niestety Mateusz Lewartowski, tak jak WCZK oraz IMGW przewiduje kolejną falę upałów w piątek. Temperatura wzrośnie nawet do 31 stopni. Ale prawdziwe piekło czeka nas w sobotę. Temperatura może wynieść 35 stopni Celsjusza, a wieczorem przez powiat dębicki mogą przejść - jak wyjaśnia Mateusz Lewartowski - potężne burze. W niedzielę słupek rtęci ma spaść do 28 stopni.

W przypadku tak wysokich temperatur ważne jest, by odpowiednio się nawadniać. Wybór słodkich napojów nie jest najlepszym pomysłem, warto zaopatrzyć się w wodę mineralną. Najlepiej unikać palącego słońca, jeśli jednak musimy już na min przebywać, to warto pomyśleć o nakryciu głowy i dobrym kremie z filtrem. Jak podkreślają specjaliści upały są szczególnie szkodliwe dla dzieci i osób starszych.

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe