Choć zaproszenia nie dostał, to zagłosował za

  • 11.06.2019, 16:05 (aktualizacja 11.06.2019, 16:55)
  • Grzegorz Król
Choć zaproszenia nie dostał, to zagłosował za
Radni Rady Powiatu jednogłośnie udzielili dzisiaj absolutorium Zarządowi Powiatu z tytułu wykonania budżetu za 2018 rok.

Zanim podnieśli rękę w tej sprawie, głosowali nad udzieleniem wotum zaufania dla Zarządu Powiatu. W tym przypadku zdania były już podzielone. Za udzieleniem wotum zagłosowało 13 radnych: Władysław Bielawa, Piotr Chęciek, Mateusz Domaradzki, Marek Jaskółka, Ewelina Kuś, Tomasz Lesiak, Sławomir Łanucha, Michał Maziarka, Anna Mazur, Robert Mazur, Bożena Osocha, Łukasz Paluch i Andrzej Witek. Wstrzymali się: Paweł Adamek, Krzysztof Lipczyński, Mateusz Pasek, Andrzej Reguła, Lucyna Samborska Wojciech Szot, Andrzej Trzeciak, Daniel Wójcik i Paweł Jarosz.

- Jak wszyscy wiemy sprawozdanie finansowe za 2018 rok w dużej mierze dotyczy poprzedniego zarządu, który wywalczył i zdobył dużo środków na inwestycje w powiecie, potem od 20 listopada nastąpiła kontynuacja władzy i tych projektów - mówił radny Paweł Jarosz, już przy debacie nad sprawozdaniem finansowym powiatu.

Radny dodał, że zagłosowanie za udzieleniem absolutorium traktuje, jako obowiązek, gdyż dotyczy w większości poprzedniego Zarządu Powiatu.

- Nie chciałem zabierać w pierwszej części głosu na temat wotum zaufania, ale jedno z drugim jest powiązane - kontynuował.

Wyjaśnił, że musiał się wstrzymać od głosu, nad czym ubolewa, bo nie widzi ze strony starosty woli współpracy. Jako przykład podał brak zaproszenia dla klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego na spotkanie, na którym starosta czy też radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości mieliby przekonywać tych z PSL do udzielenia wotum zaufania Zarządowi Powiatu. 

- Zgłaszałem też inicjatywy w ciągu ostatniego pół roku, ale nikt na papierze nie poinformował, że upadły, albo zostały pominięte - mówił Paweł Jarosz.

Zarzutów pod adresem Piotra Chęćka było więcej i do wszystkich starosta się odniósł.

- Trochę tych punktów pan wymienił, nie będę się specjalnie nad nimi rozwodził - zaczął Piotr Chęciek.

Zapewnił Pawła Jarosza, że m.in chodnik w Korzeniowie, o który radny zabiegał zostanie wykonany. Skomentował także zarzut o brak zaproszenia klubu radnych PSL na spotkanie, podczas którego dyskutowano sprawy związane z udzieleniem absolutorium.

- Nie przypominam sobie, żeby wasz klub zapraszał nas na konsultacje przed absolutorium przez cztery lata, kiedy byłem radnym. Mówienie przez pana, że takie zachowanie nie powinno mieć miejsca jest niestosowne, bo czyny świadczą, nie słowa. Przyjmuje do wiadomości pana uwagę - mówił starosta Piotr Chęciek. 

W końcu Rada Powiatu dotarła do głosowania za udzieleniem absolutorium i tak się stało. Piotr Chęciek podzielił zdanie Pawła Jarosza, a także radnego Daniela Wójcika, który mówił, że absolutorium w 90% należy się poprzedniemu zarządowi i tylko w 10% obecnemu.

- Chciałem bardzo serdecznie podziękować państwu za to absolutorium. Dziękuję również Zarządowi poprzedniej kadencji, panu staroście Andrzejowi Regule i wicestaroście Mateuszowi Paskowi, radnym. Dziękuję pani skarbnik oraz pani dyrektor Wydziału Budżetowo-Księgowego, które czuwały nad przygotowaniem i realizacją budżetu - mówił Piotr Chęciek.

Dodał również, że nie da się wszystkiego wykonać od razu, ale choć to dopiero połowa pierwszego roku działalności nowego zarządu, to mają powody do zadowolenia. Zapewnił także, że jest przekonany iż nie będzie pomiędzy radnymi konfliktów, tak jak nie było ich w poprzedniej kadencji.

- Dyskusja o dobru każdej gminy jest potrzebna. Nawet jeśli czasami powoduje jakieś emocje, ale to znaczy, że każdemu kto bierze w niej udział leży na sercu dobro powiatu, miejsce z którego się wywodzi i mieszkańcy, którzy daną osobę wybrali - mówił Piotr Chęciek.

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ela
Ela 24.07.2019, 13:44
Kiedy Rokosz zrezygnuje ?
Jonkinerek
Jonkinerek 25.07.2019, 14:17
Dobre

Pozostałe