Szykują się kolejne podwyżki

  • 17.06.2019, 13:04 (aktualizacja 17.06.2019, 14:25)
  • Grzegorz Król
Szykują się kolejne podwyżki
Osoby, które korzystają z parkingów w strefie płatnego parkowania w Dębicy muszą liczyć się z wyższymi stawkami. Podniesiona zostanie m.in. ta za pozostawienie pojazdu na cały dzień.

Nad nowymi stawkami za pozostawianie samochodu w strefie płatnego parkowania dyskutować będą radni Rady Miejskiej na sesji we wtorek 25 czerwca. Do tej pory za pozostawienie samochodu do 1 godziny płaciliśmy złotówkę. Opłata za 2 godziny wynosiła dwa złote, a za 3 godziny - trzy złote. Każda następna rozpoczęta godzina - 1 zł. Z kolei za parkowanie w strefie w godzinach od 9 do 17 trzeba było zapłacić 5 zł.

Jeśli radni wyrażą zgodę, to już niebawem wszystkie opłaty będą wyższe. Projekt zakłada, by za pierwsze pół godziny płacić złotówkę, pierwsza godzina ma kosztować 1,5 zł, druga - 1,8 zł, trzecia - 2 zł, a za czwartą i piąta zapłacimy po 1,5 zł. Postój w godzinach od 9 do 17 kosztować będzie według projektu chwały 8 zł. Wyższa będzie również kara za brak opłaty lub postój dłuższy niż opłacony. Do tej pory było to 25 zł, a teraz ma być 30 zł.

Posiadacze miesięcznych czy rocznych abonamentów również musza liczyć się z podwyżkami. Jak czytamy w uzasadnieniu do proponowanej uchwały ustanowienie dotychczasowych opłat abonamentowych na niskim poziomie sprawiło, że parkingi zapełniły się praktycznie w całości samochodami z abonamentami. Zbyt korzystna relacja cenowa między opłatą jednorazową dokonywaną w parkomacie i abonamentową zwiększyła trudności w znalezieniu wolnego miejsca. Nie będzie też abonamentów kwartalnych, te zostaną zmienione w miesięczne. Po podniesieniu stawek opłaty abonamentowe wyniosą:

- abonament przedsiębiorcy: 35 zł miesięcznie i 350 zł rocznie

- abonament mieszkańca: 25 zł miesięcznie i 250 zł rocznie

- abonament ekologiczny: 10 zł miesięcznie i 80 zł rocznie

- abonament osoby niepełnosprawnej: 10 zł miesięcznie i 80 zł rocznie.

Jak mówi wiceburmistrz Jerzy Sieradzki posiadacze samochodów hybrydowych zapłacą połowę tych kwot, natomiast ci, którzy mają auta elektryczne będą mogli parkować za darmo.

- W tym celu należy zgłosić się do Urzędu Miejskiego po specjalny identyfikator, który musi znaleźć się za szybą - mówi Jerzy Sieradzki.

Co ważne uchwała przewiduje również rozszerzenie strefy o kolejne ulice w centrum. Będzie to ul. Żuławskiego, na odcinku od Rzeszowskiej do Piekarskiej oraz Piekarska od Rynku do skrzyżowania z Żuławskiego.

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Olo
Olo 17.06.2019, 16:08
Za parking w mieście powinni płacić mieszkańcy sąsiednich gmin. Dębiczanie (odprowadzający podatki do miasta) powinni móc parkować za darmo.

Pozostałe