Jak planować miesięczny budżet?

  • 15.06.2019, 09:29
  • Żródło: Artykuł zewnętrzny
Jak planować miesięczny budżet?
Wiele rodzin planuje egzotyczne wakacje, czy kupno wymarzonego samochodu i stara się sukcesywnie odkładać fundusze na określone cele. Pomimo usilnych starań, często pod koniec miesiąca jesteśmy pod przysłowiową kreską i nie możemy uwierzyć w to, że nasze ciężko zarobione pieniądze znowu rozeszły się w bliżej nieokreślonych okolicznościach. Pewne wydatki są nieuniknione. Zwłaszcza, jeśli mamy dzieci, trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia nieprzewidzianych kosztów. Odłożenie paru groszy nie jest jednak niewykonalne. Potrzeba jedynie solidnej strategii oraz konsekwentnego trzymania się planu.

Planowanie budżetu

Budżet domowy nie jest z gumy, co oznacza, że niezależnie od tego, jak dużo zarabiamy, zawsze dysponujemy ograniczonymi środkami. Istotne jest zatem to, by potrzeby nie przekraczały dochodów. By móc kontrolować swoją sytuację finansową, w pierwszej kolejności należy sporządzić bilans zysków i strat. Innymi słowy, należy określić, ile pieniędzy do budżetu rodziny wnoszą jej wszyscy pracujący członkowie, a także, jaką kwotę miesięcznie musimy wydać na opłacenie: rachunków, mediów, wizyt lekarskich, kursów i zajęć dodatkowych, na które uczęszczają dzieci, jedzenia, lekarstw i wszelkich sprawunków, bez których nie sposób się obejść.

Najlepiej podzielić zarobione pieniądze na trzy grupy. Pierwsza z nich będzie stanowiła wydatki obligatoryjne, jak wskazane powyżej, dlatego powinna opiewać na ok. 80% naszych dochodów. Pozostałe 20% zarobków można rozdzielić po równo na dwie odrębne grupy: fundusz awaryjny i fundusz oszczędnościowy. Pierwszy z nich ma za zadanie gromadzić środki na poczet ewentualnych awarii sprzętów, czy wymuszonych remontów. Jest to doskonałe zabezpieczenie w razie nagłych wypadków losowych, jak awaria odkurzacza, czy zalanie mieszkania. Fundusz oszczędnościowy z kolei w zamyśle ma zawierać w sobie nadwyżkę dochodów, którą będziemy gromadzić na konkretny cel.

Konta oszczędnościowe i aplikacje mobilne

By nie kusiło nas wydanie zaoszczędzonej gotówki, najlepiej gromadzić ją na odrębnym rachunku bankowym. Zazwyczaj występują one jako subkonta do rachunków głównych, z których na co dzień korzystamy. Konta oszczędnościowe mają również ten walor, że do naszych oszczędności dopisywany jest procent. W skali miesiąca są to niewielkie kwoty, ale im więcej funduszy zgromadzimy na rachunku oszczędnościowym, tym więcej na nim zarobimy. Można oczywiście korzystać z tradycyjnej świnki skarbonki i wrzucać do niej np. wszystkie 5-złotówki, które zostaną nam wydane w sklepie. Potrzeba jednak wiele silnej woli, by nie rozbić świnki za sprawą nagłego impulsu i zakupowego szału. Ponadto, dla osób, które nie potrafią samodzielnie planować i realizować planów budżetowych, powstały stosowne aplikacje na urządzenia przenośne. To wygodny i komfortowy sposób na kontrolowanie swoich wydatków.

Inne sposoby na łatanie dziur budżetowych

Sposobem na zaoszczędzenie paru groszy jest dokonywanie zakupów przez Internet, gdzie wiele produktów można kupić w naprawdę okazyjnych cenach. Warto także korzystać z kart lojalnościowych w marketach, na stacjach benzynowych, czy w salonach usługowych. Ekonomiczne jest również częstsze przygotowywanie posiłków w domu, zamiast stołowania się w restauracjach. Gdy wybieramy się na zakupy spożywcze, lepiej robić to bezpośrednio po obiedzie- wówczas kupimy mniej niepotrzebnych rzeczy. Korzystne jest każdorazowo sporządzanie listy zakupów i uczciwe jej używanie, co oznacza, że nie kupujemy produktów, których nie ma na liście. Sposobów na podreperowanie domowego budżetu jest sporo, ale najważniejsze jest trzymanie się ustaleń i rezygnacja ze złych nawyków finansowych. Gdy osiągniemy pierwsze sukcesy na tym polu, nawyk oszczędzania po prostu wejdzie nam w krew.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem finansowym Kasanakoncie.pl

Artykuł zewnętrzny

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe