Poniedziałek, 16.09.2019

Burmistrz bez wotum. Czy PiS dąży do jego odwołania?

  • 25.06.2019, 11:30 (aktualizacja 25.06.2019, 15:20)
  • Grzegorz Król
Burmistrz bez wotum. Czy PiS dąży do jego odwołania?
Głosami radnych Prawa i Sprawiedliwości burmistrz Mariusz Szewczyk nie otrzymał od Rady Miejskiej wotum zaufania. Jeśli za rok sytuacja się powtórzy, to może dojść do odwołania włodarza.

O skutki nieudzielenia wotum burmistrzowi, jeszcze przed głosowaniem, pytał radny Piotr Michoń. Radczyni Urzędu Miejskiego w Dębicy Joanna Żurek-Krupka wyjaśniła, że zgodnie z ustawą dwukrotne nieudzielenie wotum skutkuje tym, że rada będzie mogła głosować projekt uchwały w sprawie referendum o odwołanie Mariusza Szewczyka.

Za udzieleniem wotum głosowało dziesięciu radnych. Przeciw nie był nikt, natomiast jedenastu radnych związanych z Prawem i Sprawiedliwością wstrzymało się od głosu, a tym samym Mariusz Szewczyk wotum zaufania nie otrzymał. Jeśli sytuacja powtórzy się za rok, to w Dębicy możemy mieć przedterminowe wybory.

Na gorąco wynik głosowania skomentował radny Piotr Michoń.

- PiS nie potrafi pogodzić się z wyborem mieszkańców, którzy wskazali na Mariusza Szewczyka i za wszelką cenę będą dążyć do jego odwołania. Potem wsadzą swojego kandydata i będą mieć pełnię władzy. Do tego będą robić, to co przez ostatnie dwanaście lat, czyli nic - mówi.

Wotum zaufania dla wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów to nowość, która w tym roku jest pierwszy raz głosowane. Trudno nie odnieść wrażenia, że to nowe narzędzie może przysłużyć się takim gminom, jak Dębica, gdzie większość w radzie ma jedna opcja, a burmistrz jest z innej.

Grzegorz Król
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Baba Jaga
Baba Jaga 01.07.2019, 23:48
Burmistrz może się komuś nie podobać, ale został wybrany większością głosów. Trzeba się z tym pogodzić i współpracować dla dobra miasta i jego mieszkańców. Wojenki do niczego nie prowadzą.
szok
szok 28.06.2019, 12:48
A ta Radna Renata to ona czasem prywaty nie robi na sesji się przyznała że jest pedagogiem i wnioskowała aby jej godziny obciąć bo pracę bierze do domu my też bierzemy pracę do domu to może cały kraj będzie mniej pracował bo ona musi mieć mniej i jeszcze się okazuje że żona burmistrza też jest pedagogiem. To po co oni idą do władzy załatwiać swoje biznesy
###
### 01.07.2019, 23:44
Co ma piernik do wiatraka?
Baba Jaga
Baba Jaga 27.06.2019, 13:58
Te waśnie, robienie sobie na złość tylko dlatego,że burmistrz jest z innej opcji, w rzeczywistości działa na niekorzyść mieszkańców miasta. Wystarczy popatrzeć i porównać. Jak wyglądają Ropczyce, Pilzno czy inne " mieściny". Swoim wyglądem biją na głowę Dębicę. Ale tam działa się dla dobra ogółu, a nie tylko dobra własnej partii. WSTYD państwo radni, WSTYD !!!!
Mieszkaniec
Mieszkaniec 27.06.2019, 11:58
Widzę, że nasi Radni wzięli przykład z rajców z Nowego Sącza. Tam też nie podoba się im włodarz. I jak to się ma do dobra mieszkańców. Jest racją, że Pan Burmistrz od początku kadencji wiele złych decyzji podjął z pierwszą na czele - zatrudnienie byłego starosty do Wodociągów.
Mimo wszystko Pan Burmistrz został wybrany przez Mieszkańców i idąc tokiem myślenia posłów i senatorów PiS - taka była wola Narodu. Rozumiem, że w Rade ma PiS w kieszeni. Szczerze żałuję, że rozgrywki są ważniejsze niż całe tzw. dobro ogółu. Jeśli Pan Przewodniczący Cebula będzie to czytał chętnie przeczytam jego odpowiedź. Zawsze merytorycznie odnosi się do tematu.
schłodzony
schłodzony 26.06.2019, 22:01
Jedna rzecz która się obecnie przydaje w Dębicy to zraszacz na Rynku. Ale to zasługa Wodociągów Dębickich. W żadnym razie Burmistrza.
Puchatek
Puchatek 26.06.2019, 14:14
Będą robic to samo co pan na swoim osiedlu panie radny Michoń czyli wielkie nic,niczym się pan nie interesuje a robi pan wokół siebie szum medialny,rozumiem parcie na szkło ale w takim przypadku trzeba się wykazać.
To samo tak jak burmistrz który nic nie robi,nie potrafi nawet odpowiedzieć na wiadomosci wysłane przez msn(dobrze ze ma ustawiona automatyczna odpowiedz wiec 100%odpowiedzi jest ale nie na temat) wszyscy gracie pod swój stołek tylko każdy pod innym szyldem
Kubuś
Kubuś 27.06.2019, 09:29
a czego wam tam brakuje? światło i chodniki macie naprawione bo się nazywa że jest dojście do Galerii, a w innych częściach miasta ledwo da się przejść bo takie dziury w chodnikach. To że mieszkacie bliżej centrum nie oznacza, że macie pierwszeństwo.
Najpierw niech się zajmą Wielopolską i innymi ulicami oddalonymi od centrum a później pozwolimy Michoniowi żeby wam coś zrobił.
Abc
Abc 26.06.2019, 12:01
Za tą podwyżkę wody, lawirowanie, marazm to żadne wotum Szewczykowi się nie należalo.
cBA
cBA 26.06.2019, 21:29
A kto powołał Wody Polskie rząd PiS I prezes wodociągów załatwił sobie stawki na 3 lata Przedtem to rada decydowała o wysokości opłat za wode. Panie Cebula , Bal , Kutrzeba to rząd PiS powołał wody polskie i odebrał nam mieszkańcom radnym i Burmistrzowi możliwość decydowania o stawkach.
Abc
Abc 26.06.2019, 23:42
I przedtem było tak, że jak rada nie podjęła akceptacji podwyżki to wodociągi i tak wprowadzały, więc to żadna różnica.
cbA
cbA 27.06.2019, 07:57
Przedtem na przestrzeni 6 lat podwyżka wody była bodaj raz i 3 % a po zmianach PiS od razu 9% w pierwszym roku i po 4 w dwóch następnych. Dzieki polityce PiS na szczeblu krajowym wszystkie ceny idą w górę i owszem niepracujćym żyje sie troche lepiej Ale jak małżeństwo pracuje za najniższą krajową to ma problem. bo na socjal już sie nie łapie a godnie żyć za takie pieniądze się nie da.
Andru
Andru 25.06.2019, 23:55
PIS nie daje wotum zaufania a udziela absolutorium. Parodia - całkowity brak konsekwencji. Przewodniczący Cebula i wice Bal bawią się miastem nie dają wotum bo formalnie nic to nie znaczy Ale chcą dowalić Burmistrzowi. Mieszkańcy powinni sie ocknąć i zorientować w gierkach panów z PIS-u. Pan Burmistrz powinien w nosie mieć radnych PIS robić swoje wyautować z otoczenia ludzi PIS-u w na dłuższą metę to się opłaci. Dobra praca plus pomysły na miasto a nie układy z harcerzykami czy związkowcami. Nie sobie politykują tu jest Dębica nie Warszawa
Agata
Agata 26.06.2019, 12:00
Wotum zaufania to ogolna ocena pracy a absolutorium to tylko za zrealizowanie budzetu. Dwie odrebne sprawy. Argumenty jasne padly.
xan
xan 25.06.2019, 22:29
Nie nowina - pisowcy przegrywać nie potrafią, a dzielić się czymkolwiek to już absolutnie.
lekarzkazalprzytakiwac
lekarzkazalprzytakiwac 25.06.2019, 18:55
Weźcie ludzie ogarnijcie się i nie głosujcie więcej na tego Cebulę! Nie będzie ani burmistrzem ani radnym i wtedy pogadamy co się opłaca a co nie. Jest dużo lepszych kandydatów na jego miejsce. Po co w ogóle iść na wybory skoro wybraliśmy burmistrza jako mieszkańcy a teraz ktoś na siłę chce to zmienić. KONIEC CHODZENIA NA WYBORY JEŚLI GO ODWOŁAJĄ!!!! Będą kolejne wtedy niech się starają o dobrego kandydata i wygrają. A nie SZACHER MACHER.
szerszeń
szerszeń 25.06.2019, 16:47
Łatwo co niektórym tkz. liderom PIS komentować dorobek czy też porażkę burmistrza Szewczyka prawda jest taka, że przez ostatnie ładnych parę lat mieli duży wpływ na to co w Dębicy się dzieje czyli należało by się uderzyć w piersi własne. Ich misją jest brać co się tylko da bez względu na to czy mają odpowiednich fachowców do tych funkcji czy też nie bo takie wytyczne idą z góry. Tak łatwo mówić co to znaczy samorząd ale zarazem tak trudno to zrozumieć. Łatwo też mówić, że taka jest wola mieszkańców tylko ilu z nich owych mieszkańców zapytało czego sobie życzą. Jestem pewien, że kiedyś przyjdzie im zmierzyć się z faktem "jak to się stało że mieliśmy tyle a nie mamy nic". Są rzeczy pozytywne w wykonaniu PIS-u nie powiem ale pamiętajcie zachłanność gubi.
Anty pis
Anty pis 25.06.2019, 15:07
Niedługo Dębica zmieni nazwę na Kaczogród, albo Pisogród.
pracownik
pracownik 25.06.2019, 14:23
Wypowiada się ten co w życiu najwięcej zrobi. Może Radny pochwali się swoim dorobkiem zawodowym?? Zwłaszcza swoją"ciężką" pracą w Starostwie.
On
On 25.06.2019, 14:10
dla mnie Szewczyk jest drwalem który doprowadził do tego że wszędzie jest kostka betonowa obecnie ciężko jest chodzić po mieście wszędzie jest palące słońce .
Tobik
Tobik 25.06.2019, 12:35
Ludzie otwórzcie oczy!!! Co ten PiS wyprawia to się w głowie nie mieści.
Ich porażka w wyborach na burmistrza tak boli do dzis, że za wszelką cene bedą kłaść kłody pod nogi burmistrza.
Panie przewodniczący Cebula i cala reszta pana kolegów opamiętajcie się!!!!
doto
doto 25.06.2019, 14:47
Ufam , że mieszkańcy nie dadzą się wrobić w referenda czy powtórne wybory burmistrza. To kosztuje, a płaci każdy z nas.
Żal
Żal 25.06.2019, 12:11
Wypowiedz Pana Cebuli, że nie opłacałoby mu się być burmistrzem jest karygodna... To opłaca mu się być przewodniczącym? Tymi kategoriami patrzy na swoją,, misję"?? ......
Ana
Ana 25.06.2019, 12:07
Wybór mieszkańców ? proszę aby radny Michoń był dokładny i powiedział wybór dokonany przez część mieszkańców A śmiem powiedzieć, że i ci którzy wybrali obecnego burmistrza dziś by tego nie uczynili
Kiko
Kiko 25.06.2019, 18:12
Ana mów za siebie a nie za innych!!Jak juz to większość glosujących dębiczan wybrało burmistrz i basta.
A jezeli praktyki stosowane przez radnych PiS Ci sie podobają to "gratuluje" Ci płytkości myślenia.Bo kto rozsadny cieszy sie z balaganu jaki od czaów wyborów robia pełni nie pogodzeni z wynimiem wyborów radni PiS...??!!
Mar
Mar 25.06.2019, 17:09
Ja bym uczyniła, za to na Pana Cebulę bym w życiu nie zagłosowała i żałuję,co za wstyd

Pozostałe