Karta kredytowa – korzystna forma pożyczki bankowej

  • 26.06.2019, 11:49
  • Żródło: Artykuł zewnętrzny
Karta kredytowa – korzystna forma pożyczki bankowej
Karty płatnicze, debetowe, kredytowe… chociaż sama ich idea wydaje się zupełnie nieskomplikowana, to w rzeczywistości tego rodzaju produkt finansowy to nie tylko kawałek plastiku. W dzisiejszym artykule bierzemy pod lupę karty kredytowe, które są niczym innym, jak jedną z form kredytów udzielanych przez banki. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Czytaj dalej!

Kredyt na kartę, czyli jak to działa?

Każde dokonanie płatności z użyciem karty kredytowej wiąże się tak naprawdę z uzyskaniem kredytu na kwotę wydanych pieniędzy. Przed końcem każdego okresu rozliczeniowego bank przysyła klientowi zestawienie wszystkich transakcji i wydatków, które kredytobiorca zobowiązany jest spłacić.

Ważnym detalem jest tutaj to, że dla każdej karty obowiązuje okres bez odsetkowy, a zobowiązania spłacone w terminie nie są obciążone żadnymi opłatami. Gorzej wygląda sytuacja w przypadku, gdy zadłużenie rozciągnie się ponad wyznaczony czas – wtedy oprocentowanie długu zostaje zwiększone do 10-12% w skali roku.

Warto wiedzieć, że każda karta kredytowa ma ustawiony swój własny limit. Oznacza to, że w jednym miesiącu jej posiadacz ma do dyspozycji określoną ilość środków.

Jak stać się posiadaczem karty kredytowej?

Najprostszym sposobem na stanie się posiadaczem karty kredytowej, jest złożenie odpowiedniego wniosku w wybranym banku. Obecnie można tego dokonać także przez Internet, wypełniając formularz swoimi danymi. Czy jednak rzeczywiście cały proces jest tak banalny? Okazuje się, że niekoniecznie.

 

Jak już wspomnieliśmy, tytułowy produkt finansowy jest w zasadzie ekwiwalentem kredytu. Dlatego też można spodziewać się, że bank będzie rozpatrywał złożony wniosek, biorąc pod uwagę także zdolność kredytową klienta. Zgodnie z tym, oprócz danych osobowych, wnioski wymagają podania informacji między innymi o zarobkach, obecnych zobowiązaniach oraz miesięcznych kosztach utrzymania.

 

Wymagana zdolność kredytowa uzależniona jest od wysokości limitu karty. Oznacza to, że osoby zarabiające mniej, mają większą szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku, gdy starają się o kartę z niższym limitem.

 

Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany przez bank, nie pozostaje nic innego, jak czekać na przesyłkę z kartą.

Karta kredytowa – ile kosztuje jej posiadanie?

Koszt posiadania karty kredytowej zależy przede wszystkim od cennika banku. W większości przypadków standardowe korzystanie z tego produktu finansowego jest bezpłatne, jednak niektóre instytucje pobierają niewielkie opłaty w przypadku, gdy klient nie dokona określonej liczby transakcji kartą w miesiącu.

Schody zaczynają się w momencie, gdy za pomocą karty kredytowej planujemy wypłacać pieniądze z bankomatu lub wykonywać przelewy. W obliczu takich czynności banki obciążają klienta opłatami, które w większym stopniu odbijają się na domowym budżecie.

Zalety kart kredytowych

Podstawową zaletą karty kredytowej jest to, że daje ona dostęp do pieniędzy, którymi niekoniecznie dysponujemy w danej chwili. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które podróżują lub po prostu chwilowo potrzebują gotówki. Znakomitym atutem korzystania z takiego kredytu jest także to, że pozwala on zbudować pozytywną historię kredytową, a tym samym zwiększa szansę na uzyskanie tradycyjnej pożyczki bankowej w przyszłości.

Ciekawą zachętą do założenia karty kredytowej jest także fakt, że spora część banków wchodzi w partnerstwo z różnymi firmami zewnętrznymi, co dla klienta może oznaczać np. bonusy czy nagrody otrzymywane przy okazji dokonywania transakcji.

Partner artykułu: Expander

Artykuł zewnętrzny

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe