Akredytowane laboratorium badawcze - jakie badania można tam wykonać

  • 28.06.2019, 19:34
  • Żródło: Artykuł zewnętrzny
Akredytowane laboratorium badawcze - jakie badania można tam wykonać
Laboratorium akredytowane działa podobnie jak każde inne laboratorium badawcze, medyczne lub wzorcujące. Różnica polega na tym, że w laboratoriach akredytowanych wprowadzony został ogólnopolski system kontroli jakości badań. Zasady działania laboratoriów akredytowanych określa obecnie Polska Norma (dokumentyPN-EN ISO/IEC 17025:2005 / PN-EN ISO/IEC 17025:2017). W laboratoriach akredytowanych wykonujemy więc wszystkie rodzaje badań laboratoryjnych, ale zwłaszcza te, na których jakości zależy nam szczególnie.

Nie każde akredytowane laboratorium badawcze posiada jednak akredytację na wszystkie rodzaje badań: w zakresie tym obowiązuje specjalizacja. Certyfikaty przyznawane są przez Polskie Centrum Akredytacji osobno na każdy rodzaj badań laboratoryjnych

Znaczenie jakości w badaniach laboratoryjnych

Proste, niedrogie badania wykonywać można we wszystkich laboratoriach. Także tu akredytacja będzie jednak stanowić gwarancję jakości. Wyłącznie z laboratoriów akredytowanych korzystajmy jednak w przypadkach poważnych. Chodzi tu o badania, które mają duże znaczenie dla naszego zdrowia, majątku czy bezpieczeństwa. Przykładami mogą być ważne badania medyczne, badania kryminalistyczne, badania genetyczne (w tym testy DNA, testy na ustalenie ojcostwa) oraz badania mające znaczenie dla przebiegu postępowania sądowego. System akredytacji zapewnia odpowiednią liczbę wysoko wyszkolonego personelu, odpowiednią infrastrukturę techniczną i sprzęt laboratoryjny właściwej jakości.

Jakie badania powinniśmy wykonywać w laboratoriach akredytowanych

Poprawnie przeprowadzone testy maszyn i innych urządzeń przemysłowych mają duże znaczenie dla ich sprawnego funkcjonowania. Akredytowane laboratoria przemysłowe są więc ważnym ogniwem walidacji i serwisowania cennych maszyn przemysłowych.

Laboratoria badawcze i laboratoria ochrony środowiska wykonują wszelkie rodzaje badań związanych z bezpieczeństwem żywności, jakością wody i gleby oraz szeroko rozumianą ochroną środowiska (w tym skażeniem środowiska). Ma to znaczenie nie tylko dla rolnictwa i przemysłu (zwłaszcza spożywczego), ale także dla odbiorców indywidualnych.

W laboratoriach akredytowanych wykonujemy zwłaszcza te badania, których przebieg może zostać zakłócony przez przebieg innych badań. Chodzi tu szczególnie o sytuacje, gdy badane próbki są cenne lub nie można ich pobrać ponownie. Laboratorium akredytowane zapewnia izolację pomieszczeń laboratoryjnych wraz z odpowiednim systemem nadzoru i systemem organizacji pracy laborantów.

Warto pamiętać, że akredytacja nie jest przyznawana laboratoriom na wszystkie rodzaje badań. Większość z nich posiada ją jednie w określonym zakresie (np. na badania żywności, badania chemiczne, badania produktów rolnych, badania ścieków, badania produktów tytoniowych). Istnieją setki rodzajów badań laboratoryjnych, na które akredytacja przyznawana jest osobno.

Istotne jest także to, że laboratoria akredytowane wprowadzają systemy przedstawiania wyników i nadzoru nad zapisami. Tylko w nich wykonywać należy więc te badania, których znaczenie jest istotne dla ekspertyz prawnych, zwłaszcza w postępowaniu sądowym.

Artykuł zewnętrzny

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tomasz
Tomasz 21.07.2019, 21:47
Wymagania PCA z roku na rok rosną. W https://www.bnt-sigma.pl widzimy że część laboratoriów przenosi akredytację poza Polskę. Szkoda.

Pozostałe